Ziraat Bankası Taşıt Kredisi Başvurusu (ANINDA ONAY)

Devlet bankası olan Ziraat Bankasının Taşıt Kredisi hizmeti bulunmaktadır. Bu yazımızda Ziraat Bankası taşıt kredisi başvurusu ve faiz oranları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Bankalar arasında en avantajlı faiz oranlarıyla taşıt kredisi veren bankaların başında Ziraat Bankası gelmektedir. Ziraat Bankası taşıt kredisinin faiz oranları %2’nin altında olmakla birlikte maksimum vade süresi 60 aydır. Geliri olan ve kredi notu yeterli olan herkes Ziraat Bankası’ndan taşıt kredisi alabilmektedir.

Taşıt kredileri 0 km araçlar için ve 5 yaşındaki ikinci el araçlar için çekilebilmektedir. Taşıt kredileri ipotekli olarak çekildiği için kredinin ödenmemesi durumunda banka araca el koyabilir. Yine banka, taşıtın yanı sıra ek olarak teminat talebinde de bulunabilir. Kredi çekildiğinde kredi boyunca hayat sigortası ve kasko Ziraat Bankası tarafından yapılmaktadır.

Detaylı olarak alt bölümde Ziraat Bankası taşıt kredisi nasıl alınır ve gerekli belgeler nelerdir gibi konuları göreceğiz.

Ziraat Bankası Taşıt Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası Taşıt Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?
Ziraat Bankası Taşıt Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Taşıt kredilerine İnternet üzerinden başvurular kabul edilse de bu kredi türünün tutarları yüksek olduğu için krediye şubeden başvurmak hem kredi tutarını arttırmakta hem de başvurunun daha kolay onaylanmasını sağlamaktadır.

Bankadan taşıt kredisi yapmak için şubeye giderek gerekli evrakları vermeniz yeterlidir. İnternet bankacılığı aracılığıyla taşıt kredisine de başvuru yapılabilir. Ziraat.com.tr adresine girdiğinizde “Bireysel” butonuna bastıktan sonra yeni bir sayfa açılmaktadır. Bu sayfadan “Taşıt Kredisi” sekmesine tıkladığınızda kredi için gerekli evraklar ve hesaplama aracı karşınıza çıkmaktadır. Sağ kısımda yer alan “Hemen Başvur” seçeneğine basarak kredi başvurusunu gerçekleştirebilirsiniz.

Hemen Başvur seçeneğine basıldıktan sonra T.C. Kimlik No, Cep telefonu, vade seçeneği, başvurulacak kredi tutarı, gelir bilgisi ve taşıtın bedeli gibi kısımları doldurmanız gerekmektedir. Form tamamen doldurulduğunda “Gönder” butonuna basarak kredi başvurusunu gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru banka tarafından alındıktan sonra form kısmında yazdığınız cep telefonuna mesaj gönderilecektir. Başvurunun sonucu da en kısa sürede cep telefonunuza gönderilecektir.

Ziraat Bankası taşıt kredilerine Ziraat Mobil, ATM ve Çağrı Merkezleri aracılığıyla da başvurabilirsiniz. SMS ile başvuru seçeneği taşıt kredileri için geçerli değildir.

BİLGİ: Ziraat Bankası taşıt kredisine müşteri hizmetleri aracılığı ile başvurabilirsiniz. Ziraat Bankası müşteri hizmetlerine direk bağlanma hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, yazımızı okuyabilirsiniz.

Gerekli Belge ve Şartlar Nelerdir?

Taşıt kredileri için sağlanması gereken şartların başında kredi notu ve gelir bilgisi gelmektedir. Kişiler sahip oldukları gelir kadar kredi çekebileceği için maaş bordrosu veya SGK prim dökümü başvuru sırasında talep edilmektedir. Aylık geliri 5000 TL olan bir kişinin herhangi bir kredisi bulunmuyorsa kredi başvurusu yaptığında aylık taksitleri maksimum 2500 TL olarak belirlenmektedir.

Kredi notu da aranan şartlar arasında olduğu için kişinin kredi notunun en az 1300 puan olması gerekmektedir. Bu puanın altında kredi notuna sahip olan kişilerin kredi başvuruları olumsuz sonuçlanabileceği gibi kefil talebinde de bulunabilir. Banka taşıt kredisi için kefil talep ettiğinde bu kişinin de kredi notunun iyi olması ve düzenli olarak gelir elde etmesi gerekmektedir. Kefillerde aranan bir diğer şart ise borç/limit oranıdır. Sahip olunan limite karşılık gelen borcu yüksek olan kişilerin kefilliği kabul edilmemektedir.

Bireysel başvuru yapacak olan kişilerden ise aşağıdaki evraklar talep edilmektedir.

Gerekli Evraklar;

  • Başvuru Formu,
  • Nüfus cüzdanı, sürücü belgesi veya pasaport fotokopisi,
  • Gelir belgesi
  • Serbest Meslek Mensupları için, bağlı oldukları meslek kuruluşundan alınan üyelik belgesi fotokopisi,
  • Tüzel kişiliklerin ortağı olan kişilerden ortağı olduğunuz şirkete ait ana sözleşmenin yayımlandığı ticaret sicil gazetesi/gazeteleri fotokopisidir.

ÖNEMLİ BİLGİ: Eğer kredi puanınız düşükse ve bu nedenden dolayı kredi çekemiyorsanız, kredi puanı düşük olanlara kredi veren bankalar adlı yazımızı mutlaka okuyun!

Ziraat Bankası Sıfır Araç Kredisi Faiz Oranları (Hesaplama)

Ziraat Bankası’nın taşıt kredilerindeki faiz oranları %1,86’dır. Bu oran kaskolu olarak alınan araçlar için geçerlidir. Kaskosuz alınacak olan araçlarda ise faiz oranları %1,89’dur.

30.000 TL tutarındaki bir kredinin 24 ay vadeli olarak alınması durumunda faiz oranı %1,86’dır. Aylık taksitler ise 1628 TL’dir ve kredinin toplam maliyeti 39.231 TL’dir. Kredinin masraf oranı ise %2,28’dir.

60.000 TL tutarındaki kredinin 48 ay vadeli olarak alınması durumunda işletilen faiz oranı %1,86’dır. Aylık taksitleri 2049 TL olan bu kredinin maliyet oranı %2,25’tir. Kredinin toplam geri ödemesi ise 98.380 TL’dir.

Ziraat Bankası taşıt kredilerinin en büyük avantajı, vade süresi artsa bile faiz oranının değişmemesidir. Kişinin yaşına göre sağlık sigortasının maliyetleri artabilir.

Kredi TutarıVade SayısıFaiz OranıAylık Kredi Ödemesi
30.000 TL24 Ay%1,861.628,12 TL
40.000 TL36 Ay%1,861.628,38 TL
60.000 TL48 Ay%1,862.049,59 TL

Ziraat Bankası İkinci El Araç Kredisi Faiz Oranları (Hesaplama)

Ziraat Bankası’ndan ikinci el araç için kredi çekmek isteyen kişilerin kredisindeki faiz oranı %1,89’dur. 30.000 TL tutarındaki kredinin 24 ay vadeli olarak çekilmesi durumunda kişinin ödeyeceği kredinin aylık taksitleri 1634 TL’dir. Bu kredinin toplam ödemesi ise 39.216 TL’dir.

Ziraat Bankasından ikinci el araç için 50.000 TL tutarındaki kredinin 36 ay vadeli olarak çekilmesi durumunda faiz oranları değişmezken kişinin ödeyeceği aylık taksit tutarı 2047 TL’dir. Bu kredinin toplam geri ödemesi ise 73.692 TL’dir.

Kredi TutarıVade SayısıFaiz OranıAylık Kredi Ödemesi
30.000 TL24 Ay%1,891634 TL
50.000 TL36 Ay%1,892047 TL
60.000 TL48 Ay%1,892064 TL

Ziraat Bankası Ara Ödemeli Taşıt Kredisi Var mı?

Ara ödemeli kredi, genellikle vadesi uzun kredilerde kişilere sunulan bir hizmettir. Ara ödemeli kredi çeken kişiler her ay ödeme yapmak yerine 2 ayda bir veya 3 ayda bir toplu bir ödeme gerçekleştirebilir. Genellikle çiftçilerin başvurduğu bu yöntemle çiftçiler 6 ay boyunca kredi ödememesine rağmen hasat zamanında toplu ödeme gerçekleştirerek kredi ödemelerini gerçekleştirebilir. Bu yöntemle kişiler hem borçlarını ödemiş olur hem de kredi ödenirken zorlanmazlar.

Ziraat Bankası’nın bazı kredilerinde ara ödemeli geri ödeme imkanı bulunsa da taşıt kredisinde bu avantaj bulunmamaktadır. İlerleyen zamanlarda ara ödemeli kredi seçeneği aktif edilebilir. Bunun için bankanın “Kampanyalar” kısmını kontrol edebilir veya şubeye giderek bilgi alabilirsiniz.

Yorumlar (Yok)

Cevap Verin