Ziraat Bankası Personel Alımı Başvurusu (2019 Duyurusu ve Sınavı)

Herhangi bir bankada çalışmak, özel sektörde çalışmaktan çok daha avantajlıdır. Bu yazımızda sizlere Ziraat Bankası Personel Alımı Başvurusu ve duyuruları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Finans ve bankacılık sektörü, son 10 yılda ülkemizde en hızlı büyüyen sektörlerin başında gelmektedir. Bu büyümenin önümüzdeki 20 yıl içerisinde de artması beklenmektedir. Bu sebeple finans veya bankacılık sektöründe çalışanların işsiz kalması diğer sektörlere göre düşük bir ihtimaldir.

Ziraat Bankası bir devlet kuruluşudur ve devlet bankasında çalışmak, özel bankada çalışmaktan çok daha avantajlıdır. Bu sebeple Ziraat Bankası’nın ilanları en çok başvuru alan bankaların başında gelmektedir. Özel bankalar açtıkları iş ilanlarıyla ilgili sınavları kendi bünyesinde gerçekleştirirken Ziraat Bankası bu sınavları Anadolu Üniversitesinde yani bir devlet kurumunda gerçekleştirmektedir. Sınavın bu şekilde yapılması da torpil ve adam kayırma gibi durumların önüne geçmektedir. Bu yazımızda Ziraat Bankası iş ilanlarına nasıl başvurulur ve iş ilanlarında istenen faktörlerin neler olduğu ve Ziraat Bankasının 2019 yılındaki açacağı iş ilanlarından bahsedeceğiz.

2019’da Ziraat Bankası Personel Alımı Yapacak mı?

2019'da Ziraat Bankası Personel Alımı Yapacak mı?
Ziraat Bankası Personel Alımı Yapacak mı?

Bankalar iş ilanlarını kendi internet sitelerinde veya kariyer sitelerinde yayınlamaktadır. Bu sebeple finans ve bankacılık alanında kariyer hedefi olanların bu ilanları sürekli olarak takip etmesi önemlidir. İş başvurusu yapmadan önce iş ilanlarının gerekliliklerini de yerine getirmek de önemlidir. Ziraat Bankasının talep ettiği gereklilikler ise standarttır.

Ziraat Bankası 2019 yılında personel alımı yapacak mı? en çok merak edilen sorulardan birisidir. 2018 yılındaki personel alımı için yapılan mülakat 11 Ağustos tarihinde gerçekleştirilmiştir. Tüm aşamalardan geçen asil adaylar ise 17 Aralık 2018 tarihinde iş başı yapmıştır. Geçen yıldan yola çıkarsak, bankanın 2019 yılı için yapacağı iş alımı da benzer tarihlerde olacaktır. Banka tarafından net bir açıklama yapılmasa da, Ziraat Bankası’nın bu yıl içerisinde personel alımı yapması bekleniyor.

Ziraat Bankası Personel Alımı Sınav Başvurusu Nerden Yapılıyor?

Personel Alımı Sınav Başvurusu Nerden Yapılıyor?
Ziraat Bankası Personel Alımı Sınav Başvurusu

20 Haziran 2018 tarihinde Ziraat Bankası personel alımı için başvurular başlatılmıştı. Adaylar 6 Temmuz’a kadar ilana başvurabiliyordu ve yatırmaları gereken ücret ise 100 TL idi. Sınav ücretini yatıran adaylar ise https://sinavbasvuru.anadolu.edu.tr/ adresten üye olarak sınava başvurularını gerçekleştirdiler.

Toparlamak gerekirse, 2019 yılında yapılması muhtemel personel alımı da aynı şekilde yapılacaktır. Başvuru tarihleri Ziraat Bankasının internet sitesinin “İnsan Kaynakları” kategorisinde yayınlanacaktır. Bu kategorideki duyuları takip ederek başvurunuzu yapabilirsiniz.

TAVSİYE: Eğer belirli miktar yatırım tutarınız varsa, Ziraat Bankası Vadeli Mevduat hesaplarını değerlendirebilirsiniz. Ziraat Bankası güncel mevduat faizleri hakkında bilgi almak için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Personel Alımı için Aranan Şartlar Nelerdir?

Personel Alımı için Aranan Şartlar Nelerdir?
Personel Alımı için Aranan Şartlar Nelerdir?

Ziraat Bankası geçtiğimiz yıl İstanbul ilinde 100 adet uzman yardımcısı alacağını açıklamıştı. Personel alımı için aranan şartlar öncelikle 1988 yılından sonra doğmak ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak zorundasınız.

Uzman yardımcılığında aranan bir diğer temel şart ise 4 yıllık eğitim veren bir fakülteden mezun olmak. Mezuniyetin yetkili makamlar tarafından da onaylanması gerekiyor. Mülakat sırasında diploma ve öğrenci belgesi kontrol edilmektedir.

Ziraat Bankası bir devlet kuruluşu olduğu için, Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesi çerçevesinde belirtilen haklardan ve kamu haklarından mahrum bulunmamak şartı aranmaktadır. KHK ile görevden uzaklaştıran kişilerin bankada çalışması söz konusu değildir.

Erkek adayların merak ettiği en önemli faktör ise askerlik faktörüdür. Banka, erkek adaylar için askerlikten muaf tutulmuş, askerliğini yapmış veya erteletmiş olmasını talep ediyor. Kısacası, tecili bulunan kişiler bankada çalışabiliyor.

Banka, kişilerden sağlık raporu da talep etmektedir. Görev yapmaya engel bir beden veya akıl hastalığınız bulunuyorsa maalesef bankada çalışmazsınız. Bu talep işe başlamadan hemen önce istenmektedir.

Taksirli suçlar ve aşağıda sayılan suçlar dışında tecil edilmiş hükümler hariç olmak üzere, ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis veyahut affedilmiş olsalar bile Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla, zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyet kırıcı suçtan veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, kara para aklama, Devlet sırlarını açığa vurma, vergi kaçakçılığı veya vergi kaçakçılığına teşebbüs ya da iştirak suçlarından dolayı hükümlü bulunmamak şartları da aranmaktadır.

Ziraat Bankası İş İlanlarına Nasıl Başvurabilirim?

Ziraat Bankası iş ilanlarına başvuru yapmak iki aşamadan oluşmaktadır. Yapılması gereken ilk aşama, sınav ücretinin yatırılmasıdır. Sınav maliyeti olan 100 TL, Anadolu Üniversitesi’nin hesabına yatırılmalıdır. Sınav tarihleri ve yatırılması gereken tutar ise Ziraat Bankasının sitesinden takip edilebilir.

Tutar yatırılırken “Ziraat Bankası-Uzman Yardımcısı Sınavı” olarak belirtilmeli ve sınava başvuracak olan kişinin TC kimlik numarasını, Ad Soyad bilgisini, doğum tarihini ve cep telefon numarasını belirtmesi gerekmektedir. EFT, Havale ve PTT kanalıyla yapılan ödemeler kesinlikle kabul edilmemektedir.

İkinci aşamada ise sınavı yapacak kurum olan Anadolu Üniversitesi’nin internet sitesinden form doldurulmalıdır. Yukarıda belirttiğimiz adresten üyeliğinizi yaptıktan sonra başvuru formunda yer alan alanların hepsini doğru şekilde doldurmalısınız. Fotoğraf kısına ise son 6 ay içerisinde çekilmiş vesikalık taranarak eklenmelidir. Fotoğraf yüklemeyen adayların başvurusu kabul edilmemektedir. Yine başvurular İnternet üzerinden yapılmaktadır ve posta ile yapılan başvurular kabul edilmemektedir.

Başvuru esnasında yanlış bilgi veren kişiler ise verdiği bilgilerden doğacak sorumlulukları kabul etmiş sayılmaktadır.

TAVSİYE: Ziraat Bankası iş ilanları hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız, Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri aracılığı ile görüşebilirsiniz.

Ziraat Bankası Personel Maaşları Nedir?

Ziraat Bankası’nda 6 farklı personel tipi bulunmaktadır. Gişe görevlileri 2500 TL ile 3500 TL arasında maaş almaktadır. Gişe asistanları ise 2500 TL ile 4000 TL arasında maaş almaktadır. Bankada müfettiş olarak çalışanlar 4000 TL ile 9000 TL arasında maaş alırken, banka müdürleri 6000 TL ile 24000 TL arasında maaş almaktadır. Genel müdürlerin ise maaşları 50000 TL’den fazladır.

Maaşlar arasındaki farkların fazla olmasının sebebi, verilen maaşların kişilerin performansına göre ve çalışma süresine göre değerlendirilmesidir. Örneğin, kişi yabancı dile sahipse yabancı dil tazminatı alabilir. Çalışanlar çalıştıkları süre boyunca zam aldığı için uzun süreli çalışanlar üst limit üzerinden maaş almaktadır.

Yorumlar (Yok)

Cevap Verin