Ziraat Bankası Mevduat Faiz Oranları (AYLIK GELİR HESAPLAMA)

Ziraat Bankası Mevduat Faiz Oranları, 2019 yılının en çok araştırılan konuları arasında yer alıyor. Bu yazımız içerisinde Ziraat Bankasının müşterilerine ne gibi avantaj ve fırsatlar getirdiğinden bahsederek mevduat faiz oranları hakkında konuşma yapacağız. Eğer belirli bir birikiminiz var ise bu birikimin sizlere aylık ne kadar gelir getireceğini de otomatik olarak hesaplayabileceksiniz. Mevduat faiz oranları hakkındaki detaylı bilgiler;

Ziraat Bankası Mevduat Faiz Oranları (2019 Güncel)

Ziraat Bankası Mevduat Faiz Oranları Güncel
Güncel Vadeli Mevduat Faiz Oranları

Ziraat Bankası, 150 yıllık geçmişi ile Türkiye’nin en büyük bankaları arasında yer alıyor. Milyonlarca bireysel ve kurumsal müşterisi olan banka, her alanda eşit ve dağılımlı hizmet vermeye çalışıyor. Ziraat Bankası Mevduat Faiz Oranları her yıl birçok kişi tarafından araştırılıyor. 

Ziraat Bankası, birçok farklı hesap türüne sahip olmasından dolayı mevduat faiz oranlarını farklı tablolar ile açıklamaya çalışıyor.  Mevduat faiz oranları genellikle vade sayısına göre değişiklik gösteriyor. 30 günlük vade ile 180 günlük vade arasında briz bir fark olduğunu eklediğimiz tablo içerisinde rahatlıkla görebilirsiniz. Ziraat Bankası Vadeli Mevduat Hesabı ile ilgili temel olarak bilmeniz gereken şeyler şunlardır;

 • Ziraat Bankası müşterileri, vadeli mevduat hesaplarını 1 -730 gün arasında açtırabilirler. (TL Para Birimi İçin)
 • Faiz geliri ve anaparayı ancak vade bitimi sonrasında çekebilirsiniz.
 • Ziraat Bankası, vade süresince anaparadan bir miktar para talep eden kişilerin faiz getirisi alamayacaklarından bahseder.
 • Vadeli mevduat hesabı açmak için gerekli olan alt limit 1,000 TL’dir.

Ziraat Bankası müşterileri, 730 güne kadar oluşturulan mevduat hesaplarına tanımlanacak faiz oranı ise su şekildedir;

Yatırdığınız TutarFaizVade SüresiAylık Net Gelir
50.000 TL%2032 Gün745,20 TL
100.000 TL%2032 Gün1.490,41 TL
150.000 TL%2032 Gün2.235,62 TL

BİLGİ: Ziraat Bankası İnternet Bankacılığı kullanarak, diğer bankalardan daha uygun rakamlara EFT yapabilirsiniz. Sizler için hazırlamış olduğumuz Ziraat Bankası EFT Saatleri adlı konumuzu okumanızı öneriyoruz.

Vadeli Döviz Hesabı için Faiz Oranları (DOLAR ve EURO)

Yukarıda belirtmiş olduğumuz tüm veriler sadece Türk Lirası için geçerlilik göstermektedir. Ziraat Bankası Vadeli Döviz Hesabı ise tamamen Dolar ve Euro birikimleri olan kişiler için özel olarak sunuluyor. Elinde bulunan dövizlerin değerlenmesini isteyen kişiler, vadeyi ister günlük ister 32 günlük istemeleri durumunda ise 365 günlük olacak şekilde planlayabilirler. Döviz üzerinden açılan vadeli mevduat hesaplarında alacağınız faiz oranlarının yüksek olmayacağını bilmeniz gerekiyor.

Ziraat Bankası üzerinden Vadeli Dolar hesabı açan kişilere uygulanan faiz oranı;

Yatırdığınız TutarFaizVade SüresiAylık Net Gelir (USD)
10.000 USD%2,7532 Gün19,29 USD
20.000 USD%2,7532 Gün38,58 USD
50.000 USD%2,7532 Gün96,44 USD

Ziraat Bankası üzerinden Vadeli Euro hesabı açan kişilere uygulanan faiz oranı;

Yatırdığınız TutarFaizVade SüresiAylık Net Gelir (EUR)
20.000 EUR%132 Gün14,02 EUR
40.000 EUR%132 Gün28,06 EUR
100.000 EUR%132 Gün70,14 EUR

Vadeli Altın Hesabı için Faiz Oranları

Vadeli Altın Hesabı için Faiz Oranları
Ziraat Bankası Vadeli Altın Hesabı Faiz Oranları

Ziraat Bankası üzerinden vadeli altın hesabı da açabilirsiniz. Ziraat Bankası Vadeli Altın Hesabı ile ilgili merak edilen ayrıntıları ise şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Ziraat vadeli altın hesabı en az 10 gram altın üzerinden açılabilmektedir.
 • Ziraat vadeli altın hesabı 30 ile 400 gün vade üzerinden açılabilmektedir.
 • Belirtilen vade süresinin son ermesi ile beraber elde edilen kazanç üzerinden %15 stopaj uygulanmaktadır.
 • Hesaplar, 1000/1000 altın saflığı ya da gram altın türü üzerinden açılabilmektedir.
 • Açılan vadeli altın hesaplarının tamamı Tasarruf Mevduatı Sigortası kapsamı altına alınmaktadır.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz ayrıntılar üzerinden vadeli altın hesabı rahatlıkla açabilirsiniz. Ziraat Bankasının vadeli altın hesabı için uygulamış olduğu faiz oranları;

VADE GRUPLARIFAİZ ORANI
Vadesiz%0,00
1 – 29 gün arası%0,00
30 – 31 gün arası%0,50
32 – 91 gün arası%0,75
92 – 180 gün arası%0,75
181 – 364 gün arası%0,80
365 – 400 gün arası%0,80

Ziraat Bankası Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Ziraat Bankası vadeli mevduat hesabı nasıl açılır? Hakkında da bilgi vermek istiyoruz. Elinizdeki birikimi vadeli mevduat hesabı üzerinden değerlendirmek istiyorsanız ilk olarak Ziraat Bankası üzerinden vadesiz bir hesaba sahip olmanız gerekiyor. Ziraat Bankası vadeli mevduat hesabı açtırmak istiyorsanız ilk olarak banka üzerinden vadesiz hesap açtırmanız gerekiyor. Eğer vadesiz hesabınız varda vadeli hesabı nasıl açtırabileceğinizden bahsetmek istiyoruz.

Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?
İnternet Bankacılığı Vadeli Mevduat Hesabı Açma
 • Ziraat bankası vadeli mevduat hesabını Türkiye’de bulunan tüm Ziraat Bankası şubeleri üzerinden açtırabilirsiniz. Bireysel müşteri temsilcisi, eğer vadesiz hesabınız yoksa size bu kanal üzerinden hem vadeli hem de vadesiz hesap açacaktır.
 • Şubeler üzerinden yapılabilen tüm işlemler artık Ziraat Bankası mobil ve internet bankacılığı üzerinden de yapılabilmekte. Ziraat Bankası, internet ve mobil bankacılık üzerinden açtırılan vadeli mevduat hesaplarına daha fazla faiz getirisi tanımlamaktadır.

ÖNERİ: Tüm bu işlemlerin yanı sıra, Vadeli Mevduat hesabınızı müşteri hizmetlerini arayarak yapabilirsiniz. Sizler için hazırlamış olduğumuz Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerine direk bağlanma konumuzu okumanızı öneririz.

Vadeli Mevduat Hesabı Hakkında Önemli Bilgiler

 • Şubeler üzerinden açılacak vadeli mevduat hesaplarına en az 1.000 TL birikim yatırılması gerekiyor.
 • Açılan vadeli mevduat hesapları vade hesabı süresince bozulamaz. Eğer vade süresinden önce ana paradan bir miktar çekilmek istenirse vade bozularak faiz tutarı geri çekilmektedir. 
 • Aksine bir talimat verilmediği sürece Türk Lirası üzerinden oluşturulan mevduat hesapları vade sonunda otomatik olarak aynı faiz oranı üzerinden yenilenir. Eğer vadenin yenilenmesini istemiyorsanız bunu önceden Ziraat bankasına bildirmeniz gerekiyor.

Ziraat Bankası Vefalı Hesap Nedir? 

Ziraat Bankası vadeli mevduat hesap ile ayrıntılar paylaşırken vade bozumu yapılamadığından bahsetmiştik. Ancak; Vefalı Hesap, tüm bu ezberleri ortadan kaldıracak bir hamle atmıştır. Ziraat Bankası Vefalı Hesap ile müşterilerine sunmuş olduğu özellikler şu şekildedir;

 • Ziraat Bankası, Vefalı Hesap müşterilerine yüksek faiz oranları sunmaktadır. Yüksek faiz oranlarının yanı sıra vade bozulmadan para çekme hakkı sunulması, bu hesabın en büyük avantajları arasında yer alıyor.
 • Vefalı Hesap üzerinden birikim değerlendirilmesi yapabilmeniz için minimum 5.000 maksimum ise 250.000 TL para yatırmanız gerekiyor.
 • Vefalı Hesabı 32 gün vadeli olarak en fazla 12 dönem, 92 günlük vadeli olarak en fazla 4 dönem, 181 günlük vadeli olarak ise en fazla 2 dönem açtırabilmektedir.

Ziraat Bankası Devlet Destekli Çeyiz Hesabı

Ziraat Bankası, gençlere yönelik desteğini artırarak devam ettiriyor. 24 yaşını doldurmamış, daha önceden hiç evlilik yapmamış gençler, devlet destekli çeyiz hesabından faydalanabilirler.  Devlet destekli çeyiz hesabı desteğinden faydalanmak için açmış olduğunuz hesaba 3 yıl düzenli olarak ödeme yapmanız gerekiyor. Devlet destekli çeyiz hesabından yararlanan kişiler, 27 yaşını doldurmadan önce Ziraat Bankası ile iletişime geçerek devlet desteklerinden faydalanabilirler.

Yorumlar (Yok)

Cevap Verin