Yapı Kredi İhtiyaç Kredisi Başvurusu ve Faiz Oranları (ANINDA ONAY)

Yapı Kredi Bankası en çok sermayeye sahip bankaların başında geldiği için bankadan ipotekli veya ipoteksiz ihtiyaç kredisi çekmek mümkündür. Bu yazımızda Yapı Kredi İhtiyaç Kredisi başvurusu ve ihtiyaç kredisine başvuru aşamalarını detaylıca inceleyeceğiz.

Bankanın faiz oranları ise piyasadaki diğer bankalara göre yüksek olsa da bankanın müşterisi olmanız durumunda kredinin faiz oranları düşmektedir. Memurlar ve düzenli gelire sahip olan herkes diğer şartları sağlamaları durumunda Yapı Kredi Bankası’ndan İhtiyaç Kredisine başvurabilir.

Bankanın ihtiyaç kredilerindeki alt limit 1000 TL iken üst limit tamamen kişinin gelirine, kredi notuna ve verebileceği teminata göre değişmektedir. İhtiyaç kredileri diğer kredilere oranla daha yüksek masraflara sahip olabilmektedir. Bu kredilerde açılış ücreti, vergi, BSMV ve sağlık sigortası gibi masraflar bulunmaktadır. Masraflar ise kredinin vadesine göre bölünerek kredinin aylık taksitine eklenmektedir.

Yapı Kredi İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yapı Kredi İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?
Yapı Kredi İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yapı Kredi İhtiyaç kredisine başvurmanın birçok farklı yöntemi bulunmaktadır. İnternet bankacılığı, mobil uygulama, telefon bankacılığı ve şubeler bu yöntemlerden olmakla birlikte SMS ile bile kredi başvurusu gerçekleştirebilirsiniz.

Şubeden yapılan başvurularda maaş bordrosu, vergi levhası, vergi beyannamesi ve nüfus cüzdanı gibi evraklar talep edilmektedir. SMS, Mobil Uygulama ve diğer başvuru yöntemlerinde ise herhangi bir evrak talep edilmemektedir. İnternet bankacılığı başvurularında kredi başvuru sonucunuzu çok hızlı öğrenebilirken şubeden yapılan başvurularda bu süre 1 haftaya kadar çıkabilir.

İnternet Bankacılığına giriş yaptıktan sonra “Krediler” sekmesinden başvuru yapabilirsiniz. Bu alanda detaylı bir form bulunmaktadır ve formu doğru bilgilerle doldurmalısınız. Formda gelir bilgisi, aile durumu ve çekmek istediğiniz kredi tutarı gibi alanlar bulunmaktadır.

Telefon bankacılığıyla kredi başvurusu yapmak için 444 0 444 numaralı müşteri hizmetlerini aramanız yeterlidir. Müşteri hizmetlerinden hazır kredi limitinizi öğrenebilir, daha yüksek tutarda kredi çekmek için şubeye de gidebilirsiniz.

SMS ile başvurmak için ise; Kredi türü, T.C. Kimlik numarası ve aylık gelir miktarını aralarında boşluk bırakarak 4411’e mesaj atmanız yeterlidir.

Örnek SMS: Bireysel 111111111111 5000 şeklindedir.

DİĞER ADIM: Eğer başvurunuzu müşteri hizmetleri üzerinden yapmak istiyorsanız, Yapı Kredi müşteri hizmetlerine direk bağlanma adlı konumuzu okumanızı öneririz.

Gerekli Belgeler ve Şartlar Nelerdir?

İhtiyaç kredisine başvurmak için bireysel müşterilerin nüfus cüzdanı ve maaş bordrosunu getirmesi yeterlidir. İşletme sahipleri ise; vergi beyannamesi ve vergi levhası gibi belgeleri götürmek zorundadır. Banka müşterisi iseniz başvuru süreci hızlanmakta ve talep edilen evrak sayısı azalmaktadır. Özel sektör çalışanları maaş bordrolarını çalıştıkları şirketin muhasebe departmanından alabilir.

Memurlar ise E-devlet sistemine giriş yaparak SGK döküm belgesi alabilir. Son 3 aylık süreçte ise kişinin sigortasının tam olarak ödenmesi aranan bir diğer şarttır. Yine kredi çekebilmek için en az 3 ile 6 ay arasında sigortalı olarak çalışmak gerekmektedir. Aranan bu şart bireysel kişiler için geçerliyken işletme sahiplerinde şartlar değişebilmektedir.

Banka kredi verirken kişinin gelirini, borç/limit oranını, kredi sicilini ve kredi notunu detaylıca incelemektedir. 1000 puanın altında kredi notuna sahipseniz kredi başvurusu yapmadan önce kredi notunuzu yükseltmek zorundasınız. Borç/limit oranı yüksek olan kişilerinde yani mevcut kredisi veya kredi kartı borçları olan kullanıcıların borçlarını azaltmaları gerekmektedir. Bu bilgileri ise bankanızın “Kredi Notu Sorgulama” veya Findeks uygulaması sayesinde öğrenebilirsiniz.

KOBİ veya işletme sahipleri ise bilanço, vergi levhası ve gelir beyannamesi gibi evrakları götürmek zorundadır. Bu evraklar bankanın talebine göre değişebileceği gibi sadece vergi levhası da yetebilir. İkametgah belgesi de istenilen evraklar arasındadır.

Kişinin kredi notu düşükse kefil talep edilebileceği gibi başvurulacak olan tutar yüksekse teminat da talep edilebilir. Bankaların talep ettiği kefilin de kredi notu yüksek olmalı ve düzenli bir geliri olmalıdır.

BİLGİ: Eğer Yapı Kredi üzerinden kredi veya kredi kartı almayı düşünüyorsanız kredi puanınız çok önemlidir. Sizler için hazırladığımız Kredi veya Kredi Kartı Almak için Kredi Notu Kaç Olmalı? yazıyı mutlaka okuyunuz.

Yapı Kredi İhtiyaç Kredisi Aylık Taksit Hesaplama (Güncel)

Yapı Kredi Bankası’ndan 10.000 TL tutarındaki ihtiyaç kredisini 12 ay vadeyle %2,51 faiz oranıyla alabilirsiniz. Kredinin aylık taksitleri 1005 TL olmakla birlikte geri ödenecek toplam tutar 12.064 TL’dir.

20.000 TL tutarındaki ihtiyaç kredisi 24 ay vade farkıyla alındığında faiz oranı %2,45 olmaktadır. Kredinin aylık taksitleri 1173 TL olmakla birlikte toplam geri ödemesi 28.160 TL’dir.

Yapı Kredisi Bankası’ndan 60 ay vadeli ihtiyaç kredisi çekmekte mümkündür. 60 ay vade farkıyla 30.000 TL tutarındaki kredi %2,26 faiz oranıyla çekilebilmektedir. Bu kredinin aylık taksitleri 1018 TL olmakla birlikte toplam geri ödemesi 61.079 TL’dir.

Kredi TutarıVade SayısıFaiz OranıAylık Kredi Ödemesi
10.000 TL12 Ay%2,511005 TL
20.000 TL24 Ay%2,451173 TL
30.000 TL60 Ay%2,261018 TL

Yapı Kredi Online Kredi Başvuru Sonucumu Nasıl Öğrenebilirim?

Yapı Kredi Bankası üzerinden yapılan kredi başvurularının sonuçlarını öğrenmek çok kolaydır. İnternet bankacılığı kullanan kullanıcılar “Krediler” menüsünden sürecin takibini yapabilirler. Bu bölümde İhtiyaç, Konut ve Taşıt kredileri gibi tüm kredi türleri listelenmektedir. Mobil uygulamada da benzer adımlar izlenmelidir.

Kredi başvurularını SMS olarak sorgulamak isteyen kişiler; BİREYSEL ve T.C. Kimlik Numarasını aralarında boşluk bırakarak yazarak 4407’ye mesaj göndermesi yeterlidir. Taşıt ve konut kredilerinin başvurularını SMS ile öğrenmek içinde BİREYSEL kısmına TAŞIT veya KONUT yazılarak aynı yere mesaj gönderilmesi yeterlidir.

Yapı Kredi İhtiyaç Kredisi Ödemelerimi Nereye Yapacağım?

İhtiyaç kredisinin taksitleri ATM, Şube ve İnternet Bankacılığı aracılığıyla yapılabilir. Şubeye gittiğinizde gişe yetkilisi aracılığıyla da işlemlerinizi yapabilirsiniz. İnternet Bankacılığı aracılığıyla işlem yapmak isteyen banka müşterileri “Hesabım > Kredi Borcu Ödeme” kısmından gerçekleştirebilirsiniz.

Mobil uygulama kullanan kullanıcılarda benzer işlemlerle kredi ödemelerini gerçekleştirebilir. Kredi başvurunuz onaylandığında kredinin ödemelerinin nasıl yapılacağı da banka çalışanları tarafından belirtilmektedir. Emekli maaşına sahip kişilerin ödemeleri ise direkt olarak maaşlarından tahsil edilmektedir. Yine devlet memurları da maaşlarını aldıklarında kredinin aylık taksitleri maaşlarından çekilmektedir.

Güncel Yapı Kredi Bireysel İhtiyaç Kredisi Kampanyaları

Yapı Kredi Bankasında bireysel müşterilerin yararlanabileceği güncel bir kredi kampanyası bulunmamaktadır. Diğer yandan, Ertelemeli Kredi seçeneğiyle kredi ödemelerinizi erteleyebilirsiniz. Kredi başvurusu yapıldıktan ve sonuçlandıktan sonraki ay ödemeler başlasa da bu kampanya sayesinde ilk ödeme 2 ay sonra yapılmaktadır.

FIRSAT: Yapı Kredi World özellikli kredi kartı, şuan da birçok kampanya yapmakta. Sizde Yapı Kredi World Kart başvurusu yapmak istiyorsanız ilgili linke tıklayın.

Yorumlar (Yok)

Cevap Verin