VEDOP Beyanname Sorgulama 2019

Gelir İdaresi Başkanlığı, iş yükünü azaltarak verimliği artabilmesi için tüm faaliyetlerini dijital ortamlara aktarmış durumda. Vergi Dairesi Otomasyon Programı (VEDOP) şeklinde başlatılan proje, artık vergi dairelerinin birçok iş yükünü azaltmış durumda. Bu yazımız içerisinde VEDOP Beyanname Sorgulama hakkında bilgiler vererek bu sistemi daha yakından tanıtmaya çalışacağız.

VEDOP Açılımı Nedir ve Ne İşe Yarar?

VEDOP Açılımı en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Yukarıda da belirttiğimiz üzere Vergi Dairesi Otomasyon Programı’nın kısaltılmış halidir. Kamu Kurum ve Kuruluşlardaki kalabalığı azaltmak için geliştirilen bu sistem bütün beyannamelerin tamamen internet üzerinden yapılabilmesini sağlıyor.

Vergi daireleri üzerinden yapılabilen tüm işlemler VEDOP üzerinden de yapılabiliyor. Bu sistemin en büyük özelliği ise sistem üzerindeki tüm veriler tek bir merkezde toplanmasıdır. VEDOP üzerinden toplanan veriler, zaman içerisinde vergi tahsilatlarının da düzenlenmesini sağlamaktadır. 

VEDOP Beyanname Sorgulama Ekranındaki Terimler

VEDOP Beyanname Sorgulama Ekranındaki Terimler
VEDOP sorgulama sayfasındaki terimler

VEDOP Ne İşe Yarar kısmı içerisinde bu sistemin hangi amaçla oluşturulduğundan bahsettik. VEDOP Beyanname Sorgulama ekranına giren birçok kişi, ekranda birçok terimle karşı karşıya gelmektedir. Bu terimlerin hangi anlamlar taşıdığı ise;

AZO Durumu: Sorgulamış olduğunuz beyanname ile ilgili bilgi veren terimdir. Bu terim, beyannamenin AZO sistemine aktarılıp aktarılmadığı ile ilgili detaylar verir.

Çıktı Seri NO: Sahip olduğunuz beyannamenin çıktı seri numarasının girileceği alandır.

ETGB Kapanma Tarihi: VEDOP Operatörleri tarafından dijital ortam içerisinde düzenlenen bir beyanname türüdür.

Beyanname Numarası: 16 haneden oluşan bu numara gümrük beyannamesinin hemen sağ üst köşesinde bulunmaktadır.

VEDOP Beyanname Sorgulama Nasıl Yapılır?

VEDOP Beyanname Sorgulama Nasıl Yapılır?
Beyanname Sorgulama Nasıl Yapılıyor?

VEDOP Beyanname Sorgulama işleminin nasıl yapıldığı da oldukça merak ediliyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığına ait internet sitesine bağlı BU birimden VEDOP Beyanname Sorgulama kısmına giriş yapabilirsiniz. Sorgulama işlemi için ilk olarak 16 haneden oluşan gümrük beyanname numarasını ilgili alana yazmanız gerekiyor.

Beyanname numarasını yazdıktan sonra alt kısımda yer alan doğrulama işlemini yaptıktan sonra sizi sorgulama ekranına yönlendirecektir. Oldukça basit olan bu işlem genellikle dakikalar içerisinde halledilmektedir. Bu kısım ile ilgili herhangi bir sorun yaşamanız durumunda VEDOP iletişim bilgileri üzerinden yetkililer ile temas kurabilirsiniz.

VEDOP İletişim Bilgileri

VEDOP ile ilgili yaşamış olduğunuz herhangi bir sorun karşında yetkililere oldukça kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

ALO 189 üzerinden 09:00 ile 19:00 arasında destek veren VEDOP, sorunlar ile birebir ilgilenerek çözümler üretiyor.

Yorumlar (Yok)

Cevap Verin