Ücretsiz Kredi Notu Öğrenmek (2019 Hızlı Sorgulama)

Günümüzde kredi çekerken veya kredi kartı başvurusu yaparken kredi notunun büyük öneme sahip olduğunu biliyoruz. Dahası, bazı emlakçılar ev satın alırken veya kiralarken kredi puanınızın yüksekliğine göre sizlere yardımcı olmaya başladı. Bunun için kredi puanınızın yüksek olması çok önemli. Sizler için ücretsiz kredi notu öğrenmek ile ilgili bir yazı hazırladık. Bu konu içerisinde kredi notu ile ilgili tüm detayları bulabileceksiniz.

2019 yılında hızlı bir şekilde kredi notunuzu öğrenmenin yollarını sizler için araştırdık. E Devlet üzerinden ücretsiz olarak, findeks veya bankalar aracılığı ile cüzi ücretler karşılığında kredi puanınızın kaç olduğunu görebileceksiniz.

E Devlet’ten Kredi Notu Sorgulaması Nasıl Yapılır? (Resimli Anlatım)

Hemen hemen tüm resmi işlemlerinizi yapabildiğiniz E Devlet sisteminde, E Devlet’ten Kredi Notu Sorgulaması Nasıl Yapılır konusunda sizlere yardımcı olmaya çalışacağız. Öncelikle https://www.turkiye.gov.tr adresinden E Devlet hesabınıza TC Kimlik numaranız veya şifreniz ile giriş yapıyorsunuz. Giriş yaptıktan sonra Anasayfa ekranı karşınıza gelecektir. Burada arama bölümüne “risk raporu” yazıp, arama çubuğuna veya enter tuşuna basabilirsiniz.

E Devlet Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme
E Devlet arama çubuğuna “Risk Raporu” yazıyoruz

Daha sonra, yukarıda ki resimde işaretlediğimiz gibi karşınıza “Türkiye Bankalar Birliği/Risk Merkezi Raporu Başvurusu” kutucuğu gelecektir. Buna tıklıyoruz ve karşınıza yeni bir sayfa açılıyor. Bu sayfanın sağ üst kısmında bulunan “Yeni Başvuru” butonuna basmanız gerekiyor.

Karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa geliyor. Bu sayfada bulunan “Kredi Limit ve Borç Bilgileri Raporu” butonuna tıklıyoruz ve alttaki “Devam Et” butonuna basıyoruz.

E Devlet Kredi Notu Öğrenme-2
E Devlet ücretsiz kredi notu öğrenme

Devam Et” butonuna bastıktan sonra yeni bir sayfaya yönlendiriliyorsunuz ve burada kişisel bilgileriniz yer alıyor. Bu bilgileri kontrol ettikten sonra “Başvur” butonuna tıklıyorsunuz ve karşınıza son olarak alttaki gibi bir sayfa geliyor.

E Devlet Kredi Puanı Sorgulama Sonuç Ekranı
E Devlet kredi puanı sonuç sayfası

Burada anlattığımız ücretsiz kredi notu öğrenme yöntemini E Devlet üzerinden ayda sadece 1 kez yapabilirsiniz.

Findeks Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

Findeks, günümüz hayatına girdikten sonra bankacılık işlemlerinde gerçekleştirilen ve kredi puanınızı ilgilendiren tüm işlemler kolay bir durumda gerçekleşmekte. Bunun sebebi Findeks sistemi ile banka sistemlerin birbiriyle uyum ve entegreli bir şekilde çalışmasından kaynaklanıyor. Tüm bankacılık işlemlerinizde önemli olan kredi notunuz için Findeks kredi notumu nasıl öğrenebilirim sorusunu detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağız.

www.findeks.com’a giriş yapıyorsunuz. Giriş yaptığınız sitede alttaki gibi bir alan göreceksiniz. Buraya TC Kimlik numaranızı ve cep telefonunuzu giriyorsunuz. Daha sonra “Kişisel Verilerin Korunması Hakkındaki Bilgi Formunu okudum, onaylıyorum” kutucuğunu işaretliyorsunuz ve “Devam Et” butonuna basıyorsunuz.

Findeks Kredi Notu Öğrenmek
TC Kimlik No ve Cep Telefonu yazıp Devam’a tıklıyoruz

Yeni açılan sayfada sizlerin Findeks’e ait hangi paketi seçeceğinizi ve kişisel bilgilerinizin doldurulması gerekli olan alanların bulunduğu bir sayfayla karşılacaksınız. Burada paket seçerken dikkat edeceğiniz bir konu var. Sayfanın üstünde paket detayarının olduğu kısımda “Notun detayını da görüntülemek istiyorum” yazan bir kutucuk bulunmakta. Eğer bu kutucuğu seçmezseniz KDV Dahil 6,49 TL ödeme yapıyorsunuz ve sadece Kredi Notunuzu görüyorsunuz. Eğer kredi notunuzun detaylarını görmek istiyorsanız kutucuğu işaretliyorsunuz ve ödeyeceğiniz tutar KDV Dahil 11,80 TL oluyor.

Bu seçimi yaptıktan sonra sayfanın aşağısında bulunan “Kullanıcı & Fatura Bilgileriniz” alanlarını eksiksiz dolduruyorsunuz ve “Devam” butonuna basıyorsunuz. Burada son olarak ödeme ekranı karşınıza çıkıyor. Ödeme yaptıktan sonra kredi puanınızı hızlı bir şekilde görebiliyorsunuz.

Garanti Bankası Üzerinden Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

Güncel kredi notunuzu E Devlet ve Findeks üzerinden öğrenmeyi yukardaki yazılarımızda anlattık. Şimdi ise Garanti Bankası Üzerinden Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim konusu ile ilgili sizleri bilgilendirmek istiyoruz. Eğer Garanti Bankası İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılık kullanıyorsanız, bu anlattığımız işlemi kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Öncelikle www.garanti.com.tr internet sitesine giriş yapıyoruz. Burada İnternet Bankacılığına giriş yapıyoruz. Daha sonra açılan sayfada, üstte menüler bulunmakta. Burada “Başvurular” menüsünün üzerine geliyoruz. Daha sonra “Kredi Notu (Risk ve Çek Raporu” butonuna tıklıyoruz.

Garanti Bankası Kredi Notu Öğrenme
Menüden Kredi Notu (Risk ve Çek Raporu) seçiyoruz

Yeni açılan sayfada, “Risk Raporu” bölümünde bulunan “Başvur” butonuna tıklıyoruz. Garanti Bankası bu işlem için sizden 12 TL ücret talep ediyor. Adresinizi ve Ödeme Aracınızı seçtikten sonra “Devam” butonuna tıklayarak Kredi notunuzu kolay bir şekilde öğreniyorsunuz.

Garanti Bankası Risk Raporu
Risk Raporu altındaki Başvur butonuna basıyoruz

SMS ile Kredi Notu Öğrenmek (Turkcell, Avea, Vodafone)

Teknolojinin faydalarını her alanda kullandığımız gibi SMS ile Kredi Notu Öğrenmek konusunda da kolay bir şekilde uygulayabiliyoruz. SMS ile çok kolay bir şekilde Findeks Kredi Puanınızı öğrenebiliyorsunuz. Bu işlemi Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom hatlarıyla gerçekleştirebiliyorsunuz. Altta bahsettiğimiz SMS’leri göndererek, hızlı bir şekilde KKB puanınızı öğrenebilirsiniz.

Turkcell Kredi Notu Öğrenmek için: TC Kimlik Numaranız boşluk Doğum Yılınızı 1122’ye SMS olarak göndermeniz gerekiyor. Turkcell bu hizmet için sizden KDV Dahil 9 TL tutarında ücret talep ediyor ve bu tutar faturanıza yansıtılıyor. Örn: 11122233344 1992

Vodafone Kredi Notu Öğrenmek için: TC Kimlik Numaranız boşluk Doğum Yılınızı 1122’ye mesaj göndermeniz yeterli. Vodafone bu işlem için sizden KDV Dahil 9 TL talep ediyor. Bu işlem ay sonu faturanıza yansıtılıyor. Örn: 44455566677 1965

Türk Telekom Kredi Notu Öğrenmek için: 9 TL karşılığında bu hizmeti Türk Telekom hatta sahip vatandaşlarımız da yararlanabiliyor. Bunun için yapmanız gereken, TC Kimlik Numaranızı yazıp 1122’ye mesaj göndermek. Örn: 77788899900

BKM Express ile Kredi Notu Öğrenmek (Sadece 1 TL)

Son yıllarda Ödeme Yöntemleri sürekli artmakta ve kullanıcılara alışveriş kolaylığı sağlamakta. Adını bizlere sürekli duyuran ödeme yöntemlerinden biri olan BKM Express ile Kredi Notu Öğrenmek şuan için sadece 1 TL.

Eğer BKM Express kullanarak ilk defa Findeks Kredi Notu ve Risk Raporu’nu satın alıyorsanız, sadece 1 TL ödeme gerçekleştireceksiniz. Daha önce BKM Express kullanarak Findeks üzerinden işlem yaptıysanız, bu kampanyadan maalesef ki yararlanamazsınız.

BKM Express, bu kampanyayı diğer bankalar ile birleştirme hakkınız gizli tutmaktadır. Kampanya detaylarını sürekli buradan takip edebilirsiniz.

Diğer Bankalar Üzerinden KKB Puanı Öğrenmenin Yolları

Sizlere bu konu içerisinde Kredi Puanı öğrenmenin yollarını E Devlet, Findeks, Garanti Bankası, BKM Express, SMS yöntemleriyle nasıl öğreneceğinizi açıklayıcı bir şekilde gösterdik. KKB Puanınızı sadece yukarıda anlattığımız yöntemlerde değil, diğer bankalar üzerinden de öğrenebiliyorsunuz. Bunu nasıl yapacağınızı aşağıdaki yöntemler ile gerçekleştirebilirsiniz.

Ziraat Bankası Kredi Notu Öğrenmek

Diğer bankalarda olduğu gibi Ziraat Bankası da bu hizmeti sizler için sağlamakta. Eğer daha farklı sorularınız varsa bunu Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri ile görüşerek gerçekleştirebilirsiniz. Hızlı ve kolay bir şekilde Kredi Notunuzu öğrenebiliyorsunuz. Ziraat Bankası’nın bu işlem için sizden talep etmiş olduğu ücret ise KDV Dahil 8 TL. Sorgulama ücretiniz Vadesiz Hesaplarınızdaki bakiyelerden ödeyebilirsiniz. Alttaki adımları uygulayarak KKB Puanınızı Ziraat Bankası İnternet Bankacılığı üzerinden öğrenebilirsiniz.

Öncelikle www.ziraatbank.com.tr internet adresine giriş yapıyorsunuz. Daha sonra sağ üstte bulunan İnternet Bankacılığına, bilgileriniz ile giriş yapmanız gerekmekte. Daha sonra alttaki gibi bir sayfa açılacak. Burada sol alt bölümde bulunan “Başvurular” butonuna tıklıyorsunuz.

Ziraat Bankası Kredi Notu Öğrenmek
Ziraat Bankası İnternet Bankacılığından Başvurular’a tıklıyoruz

Yeni açılan sayfada ise alt kısımda bulunan “Çek ve Risk Raporu” alanının içinde ki “KKB Risk Raporu” butonuna tıklıyorsunuz.

Ziraat Bankası Risk Raporu
Çek ve Risk Raporu altındaki KKB Risk Raporuna tıklıyoruz

Daha sonra açılan sayfada ise bilgilerinizi kontrol ediyorsanız ve ücretin tahsil edileceği hesabı seçiyorsunuz. Burada bilgilerinizi kontrol ettikten sonra “E-Posta Gönder” butonuna tıkladıktan sonra Kredi Puanınız e-posta adresinize iletiliyor.

Yapı Kredi Üzerinden Kredi Puanı Öğrenmek

Hemen hemen tüm bankalarda olduğu gibi Yapı Kredi bankasında da kredi puanınızı öğrenebiliyorsunuz. Bu bölümde ise Yapı Kredi Üzerinden Kredi Puanı Öğrenmek sorusunu detaylı olarak anlatmaya çalışacağız. Diğer bankaların internet şubelerinde olduğu gibi Yapı Kredi üzerinden de çok kolay bir şekilde KKB Puanınızı öğrenebiliyorsunuz. Bu işlem için banka sizden KDV Dahil 12 TL ücret talep ediyor.

İlk yapmanız gereken işlem, www.yapikredi.com.tr adresine girmek. Sağ üst tarafta bulunan “İnternet Şubesi” bölümünden giriş yapıyoruz. Giriş yaptıktan sonra İnternet Şubenin ana sayfası sizleri karşılıyor. Üstteki menülerden “Ürün ve Başvurular” kısmının üzerine geliyorsunuz. Burada yer alan “Findeks Raporları” bölümünün altında “Findeks Risk Raporu Oluşturma” butonuna tıklıyorsunuz.

Yapı Kredi Üzerinden Kredi Notu Öğrenme
Ürün ve Başvurular altındaki Findeks Risk Raporu Oluşturmaya tıklıyoruz

Açılan sayfada bu işlem için sizden ne kadar ücret tahsil edileceği yazıyor. Ödeme aracınızı seçtikten sonra bilgilerinizi kontrol ediyorsunuz ve Raporunuzun hangi e-posta adresine geleceğini seçtikten sonra “Devam” butonuna tıklıyorsunuz.

Yapı Kredi Risk Raporu
Ödeme Aracı, E-Posta seçtikten sonra Devam butonuna tıklıyoruz

Sürekli Kredi Notu Sorgulamak Kredi Puanını Düşürürmü?

Devamlı olarak sorulan soruların başında Sürekli Kredi Notu Sorgulamak Kredi Puanını Düşürürmü konusu geliyor. Bu yazı içerisinde sizlere bunu açıklamaya çalışacağız.

Sorunun cevabı Hayır! Sürekli kredi puanınızı sorgulamak, kredi puanınızı düşürmez. Ama bazı kişilerin resmi olmayan ağızdan söyledikleri “sürekli sorguladım ve puanım düştü” açıklamalarını internette bulabilirsiniz. Gerçeği yansıtmayan bilgiler olduğunu söyleyebiliriz.

Ama şu şekilde benzer bir uyarıda bulunabiliriz. Sürekli kredi, kredi kartı başvurusunda bulunmak. Sürekli olarak limit arttırım talebinde bulunmak gibi işlemler kredi puanınızı etkileyen faktörler arasında yer almaktadır.

Kredi notunuzun bir anda hızlı bir şekilde düşmeyeceği gibi hızlı bir şekilde artmayacağını bilmenizi isteriz.

Yorumlar (Yok)

Cevap Verin