Traktör Almak İçin Faizsiz Kredi Veren Bankalar (Devlet Destekli)

Türkiye, oldukça verimli arazilere sahip bir ülkedir. Tarım alanında faaliyet gösteren kişiler, genellikle ekonomik sıkıntılar yaşamasından ötürü bu sektörden ayrılmaya başladılar. Gerek yakıt gerek ekipman sıkıntısı çiftçilere büyük masraflar getirmeye başlamış durumda. Devlet, 2010 yılından bu yana çiftçilere faizsiz traktör kredisi vermeye çalışıyor.

Bu kredi ile tarım konusunda yaşanılan en büyük sıkıntıya çözüm olan bankalar, üretimin büyük oranda artmasını sağlamışlardır. Traktör almak isteyenler başta olmak üzere traktörünü yenilemek isteyen çiftçilere bu yazımız içerisinde faizsiz kredi veren bankalar hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

2019 Yılında Traktör Kredisi Veren Bankalar 

2019 Yılında Traktör Kredisi Veren Bankalar
Traktör Kredisi Veren Bankalar

2019 yılı içerisinde traktör kredisi veren bankalar sayısında bir artış meydana geldiğini görüyoruz. Çiftçilerin en büyük araçlarından biri olduğu için büyük bir talep olduğu görülüyor. Daha öncelerden taşıt kredisi veya traktör kredisi tercih etmeyen tüketiciler, ihtiyaç kredisi kullanarak traktör sahibi olabiliyorlardı. Ama çiftçiler, yükselen faiz oranlarından dolayı faizsiz traktör kredisi arayışına girmiş bulunuyorlar. Bizler de sizin için bu konuyu araştırdık ve faydalı bir içerik sunmaya çalıştık.

Sırası ile bu alanda kredi veren tüm bankaları şu şekilde sıralayabiliriz; 

Halkbank Sıfır Kilometre Traktör Kredisi

Halkbank, başta sıfır kilometre olmak üzere ikinci el traktör kredisi veren bankalar arasında yer alıyor. Halkbank traktör finansmanı ile 60 aya varan vade seçeneği üzerinden istediğiniz markanın istediğiniz model traktörünü alabilirsiniz. Sıfır kilometre traktörler için satış fiyatının %70’lik kısmı kadar kredi verilirken ikinci el traktör alımlarında satın alınacak traktörün kasko bedelinin yarısı kadar verilmektedir.

Halkbank 2. el traktör kredisi için en fazla 7 yaşındaki traktörlere kadar destek vermektedir. Faiz oranları müşteriden müşteriye değişiklik gösterebildiği gibi satın alınacak traktörün marka ve modeline göre değişiklik göstermektedir. Halkbank traktör kredisi ile ilgili detaylara banka şubeleri üzerinden ulaşabilirsiniz. 

QNB Finansbank Yatırım Kredisi 

QNB Finansbank yatırım kredisi adı altında çiftçilere destek olmaya çalışıyor. Satın alınacak traktörün 0 kilometre olması durumunda QNB Finansbank’ın traktör ücretinin %75’ine kadar destek verdiğini söyleyebiliriz. Sıfır kilometre olarak alınan traktörlerde geri ödeme planı 72 ay vade üzerinden yapılabilmektedir. İkinci el traktör kredilerinde ise kasko bedelinin %60’lık kısmı kadar kredi verilmektedir.

QNB Finansbank ikinci el traktör kredisi ise geri ödeme planı 48 ay vade ile sınırlandırılmıştır. Geri ödemeler çiftçilerin ekonomik durumlarına göre aylık, 3 aylık, 6 aylık, 12 ayda bir olacak şekilde yapılabilmektedir. 

Akbank Traktör Kredisi

Akbank, anlaşmalı olan traktör markalarından yapılan alımlar için destek vermektedir. Özellikle anlaşmalı yerden yapılan satın alımlarda çok özel kredi faiz oranları uygulayan banka, sıfır kilometre traktörler için satış fiyatının %80’i kadar kedi vermektedir.

Akbank İkinci el traktör kredisi için ise kredilendirme kasko bedelinin %60’ı kadar verilmektedir. Alınan bu desteklerde geri ödeme 60 ay vade üzerinden yapılmaktadır. 

Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi

Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi
Ziraat Bankası Traktör Çiftçi Kredisi

Ziraat Bankası, bir kamu bankası olmasından dolayı çiftçilere büyük oranda destek olmaya çalışıyor. Tarım sektörüne büyük oranda finansman ayıran Ziraat Bankası traktör kredisi başvurusu yapan her çiftçiye eşit şartlar altında davranıyor. Ziraat Bankası üzerinden hem ikinci el hem de sıfır kilometre traktör satın alabilirsiniz. Sıfır kilometre traktör alımlarında satış fiyatının %75’i kadar kredi verilmektedir. İkinci el traktör alımlarında ise yine satış fiyatının %75’i kadar kredi verilmektedir.

Ancak; dikkat edilmesi gereken tek şey 2. el olarak satın alınacak traktörü 8 yaşını geçmemiş olması gerekiyor. Ziraat Bankası üzerinden traktör kredisi çeken çiftçiler için geri ödeme planı 60 ay vade üzerinden yapılmaktadır. 

TEB Traktörünü Yenile Kampanyası

Traktörün yenilemek isteyen ya da yeni bir traktör almak isteyen kişiler TEB traktör kredisi imkanından faydalanabilirler. Hem 0 kilometre ikinci el traktörler için sunulan kredi 60 ay vade üzerinden geri ödenebilmektedir. Detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.

Geri ödemeler çiftçilerin tamamen ekonomik durumlarına göre planlanmaktadır. İstenmesi durumunda 3 aydan 3 aya, 6 aydan 6 aya, 12 aydan 12 aya ödenebilen krediler çiftçilerin ihtiyaçlarına büyük oranda çare olmaktadır. 

İş Bankası Traktör Destek Kredisi

İş Bankası traktör kredisi veren bankalar arasında oldukça ön plana çıkmaktadır. Diğer bankalar gibi İş Bankası üzerinden de hem 0 hem de ikinci el traktör kredisi çekebilmek mümkün. Ancak İş Bankasının biraz dezavantajları bulunmaktadır.

Diğer bankalar 60 ay vadeli geri ödeme planı sunarken İş Bankasının 48 ile sınırlı kaldığını görmekteyiz. Kredi tutarı traktörün model ve fiyatına göre değişiklik göstermektedir. Aynı şekilde kredi faiz oranı da kredi başvurusu sırasında alacağınız traktör modelinin fiyatına göre banka tarafından özel olarak sunulmaktadır. 

Şekerbank İkinci El Traktör Kredisi

Şekerbank 2. el traktör kredisi veren en avantajlı banka konumundadır. Sıfır kilometre traktör kredisi vermeyen banka, çiftçilere olan desteğini sadece ikinci el modeller üzerinden vermeye çalışmakta.

Şekerbank sadece 5 yaşına kadar olan ikinci el traktörler için kredi vermektedir. Traktörün kasko bedeli üzerinden %60’lık kısmına verilen bu kredi için maksimum 60 ay geri ödeme vadesi sunuluyor. 

Denizbank Çiftçi Destek Paketi

Denizbank, traktörünü yenilemek isteyen çiftçiler için oldukça güzel kampanyalar hayatta geçirmiş durumda. Diğer bankalara nazaran oldukça uygun kredi faiz oranları uygulayan Denizbank, desteğini hem “0” hem de ikinci el traktörler için sunmakta.

60 ay vade üzerinden verilen traktör kredisi, traktörün %75’lik kısmı için tanımlanmaktadır. Ertelemeli taksit imkanı da sunan Denizbank traktör kredisi, çiftçilerin işini büyük ölçüde kolaylaştırmış durumda.

Garanti Bankası Traktör Kredisi

Türkiye’nin en fazla tercih edilen özel bankaları arasında yer alan Garanti Bankası, çiftçiler için 60 aya kadar vadeli olacak şekilde traktör kredisi veriyor. Kredi desteğini hem 0  km. hem de ikinci el traktörler için sunan Garanti Bankası, uygun kredi faiz oranları ile desteğini her alanda göstermeye çalışıyor.

Esnek ödeme planları sayesinde traktörün yenilemek isteyen çiftçiler Garanti Bankası traktör kredisi ile ihtiyaçlarını büyük oranda giderebilirler. Yalnız dikkat edilmesi gereken tek nokta; Garanti Bankası traktör kredisi maksimum 3 yaşını doldurmamış traktörler için ikinci el kredisi sunuyor.

Traktör Kredisi Aylık Taksit Hesaplama (Güncel)

Traktör Kredisi Aylık Taksit Hesaplama
Traktör Kredisi Aylık Taksit Hesaplama

Traktör kredisi çekmek isteyen kişiler, aylık ne kadar taksit ödeyeceklerini de merak etmektedir. Dikkat ederseniz yukarıda traktör kredisi veren bankalar paylaşımı yaparken kredi faiz oranlarına hiç girmedik. Bunun nedeni traktör kredisinde kredi faiz oranı çekilecek kredi tutarına bağlı olmasından dolayıdır.

Traktör piyasasında oldukça değişken fiyat aralıkları olmasından dolayı sabit bir kredi faiz oranı dile getirilemiyor. Kredi çekmek istediğiniz banka ile iletişime geçerek öncelikle traktör kredisi için talep edilen kredi faiz oranını öğrenmeniz gerekiyor. Örneğin 100.000 TL için X tutarında kredi faiz oranı talep edildiğini varsayalım.

Kredi Faiz Oranı X Kredi Tutarı / Vade Sayısı dediğinizde aylık ödemeniz gereken taksit tutarı hakkında bilgi edinebilirsiniz. (Banka tarafından istenilen masraflar bu hesaplamaya dahil edilmemiştir.)

BankalarKredi TutarıVadeFaizAylık Taksit
TEB50.000 TL36 Ay%1,992.085,94 TL
Şekerbank25.000 TL48 Ay%2,28941,79 TL
Ziraat Bankası70.000 TL36 Ay%1,992.920,32 TL
Akbank20.000 TL24 Ay%2,171.131,14 TL
İş Bankası60.000 TL48 Ay%2,202.219,38 TL
Halkbank100.000 TL48 Ay%2,013.539,44 TL

Devlet Destekli Traktör Kredisi İçin Hibe Alabilir miyim?

Tarım ve Orman Bakanlığı, geçtiğimiz yıllarda tarımsal faaliyetlerin artabilmesi için traktör hibe desteği vermiştir. TKDK ve IPARD kapsamında verilen bu destek sayesinde birçok çiftçi traktör sahibi olmuş ya da mevcut traktörlerini yenileme fırsatına sahip olmuştur. Ancak; 2019 yılı itibariyle devlet destekli traktör hibesi verilmediğini söyleyebiliriz. 

Devlet destekli traktör kredisi için hibe almak isteyen kişiler Tarım ve Orman Bakanlığının internet adresini sürekli takip etmelidirler. Duyurular bölümünde bu konuyla ilgili ara ara paylaşımlar gelmektedir. Bunun haricinde devlet destekli traktör kredisi için takip edebileceğiniz herhangi bir platform bulunmamaktadır.

ÖNERİ: Bu konuyla alakalı olarak sizler için Sıfır Faiz Kosgeb kredileri hakkında araştırma yazımız bulunmakta. Bu yazı sonrası hibe kredi alabilirsiniz!

Bankalar Faizsiz Traktör Kredisi Veriyor mu?

Başta kamu bankaları olmak üzere özel bankaların tamamı şu an için faizli bir şekilde traktör kredisi veriyor. Faizsiz traktör kredisi için Tarım ve Orman Bakanlığından özel bir izin çıkması gerekiyor. Devlet tarafından ayrılan bütçe, anlaşmalı bankalar üzerinden traktör kredi hibesi olarak dağıtılmaktadır. Bunun haricinde bankaların faizsiz bir şekilde traktör verdiğini söyleyemeyiz.

Yorumlar (Yok)

Cevap Verin