PTT Banka ve Kredi Kartı Başvurusu ve Şartları

PTT, son yıllarda bankacılık alanında yaptığı atılımlarla öne çıkan kuruluşlarının başında gelmektedir. Bu yazımızda, sizlere PTT banka ve kredi kartı başvurusu nasıl yapılır, şartları nelerdir gibi soruların yanıtlarını vereceğiz. Posta ve Türk Telekom gibi hizmetlerin yanı sıra kredi, kredi kartı ve hesap kartı gibi hizmetleri de vermeye başlayan PTT, finans alanındaki hizmetlerini PTT Bank ismiyle vermektedir.

Müşteri portföyünün çoğunluğunu emeklilerin oluşturduğu PTT Bank, müşteri ağını genişletmek için kredi kartı ve hesap kartı hizmetlerini detaylandırmaya devam etmekte. Bu yazımızda ise, PTT Banka Kartının nasıl alındığını ve PTT Bonus Kredi Kartı hizmetinin detaylarını aktaracağız.

PTT Banka Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT Banka Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?
PTT Banka kartı başvurusu yapma

PTT Kart başvurusu yapmak için herhangi bir PTT şubesine gitmek yeterlidir. PTT Kart sahibi olmak için vezneden 5 TL ücret yatırmanız gerekmektedir. Bu ücret, ilerleyen dönemlerde hesabın kapatılması durumunda geri iade edilmektedir. PTT Kart başvurusu şubeye yapıldıktan sonra hesap kartı en geç 15 iş günü içerisinde belirtilen adrese gelmektedir. Kartın şifresini ise 444 1 788 nolu telefonu arayarak PTT Bank müşteri hizmetlerinden öğrenebilirsiniz.

PTT Bank, PTT kartı verirken hesap kartı olduğu için kredi kartlarında aranan kredi notu ve gelir bilgisi gibi şartları aramaz. Bu karttan yararlanan birçok kişi olduğu gibi PTT Kartın birçok avantajı da bulunmaktadır.

PTT Banka kartı ile her türlü para transferi ve ödeme işlemleri yapılabilmektedir. Banka kartında bakiye bulunması durumunda kredi kartı ve fatura ödemeleri de yapılabilmektedir. İnternet bankacılığını kullanarak da işlemleri online ortamda kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. PTT İnternet bankacılığı üzerinden yapılan para transferlerinde çok daha az masraf talep edilmektedir. İnternet bankacılığına giriş yapmak için PTT kartınızın şifresini kullanabilirsiniz.

Başvuru Şartları Nelerdir?

PTT Banka kartı başvuru şartları aşamasında ilk şart 18 yaşını doldurmaktır. Bankanın 18 yaşın altındaki bireyler için herhangi bir hizmeti bulunmamaktadır. Temel şartlardan bir diğeri ise tüzel kişilik sınıfında yer almaktadır. Yabancı uyruklu kişiler tüzel kişilik şartını sağlıyorsa bu kart hizmetinden yararlanabilir.

PTT kartını çıkartmak için kimlik veya kimlik fotokopisi yeterlidir. Şubeden yapılan başvurularda, banka görevlisinin verdiği formu doldurmanız gerekmektedir.

Milli Savunma Bakanlığı Asker Alma Genel Müdürlüğü (ASAL) tarafından askerlere verilen ücretlerde bu kart aracılığıyla yapılmaktadır. Bu sebeple, askere giden herkese bu kart verilmektedir.

TAVSİYE: Eğer emekliyseniz ve kredi çekmek için araştırma yapıyorsanız, sizler için araştırdığımız Emekliye Faizsiz Kredi Başvuru ve Şartları adlı sayfamızı incelemenizi öneririz.

Banka Kartı Kaç Günde Gelir?

PTT kart başvurusu yapıldığında kart birkaç güne belirtilen adrese gelmektedir. Adrese bağlı olarak değişmekle birlikte, kartlar en geç 1 hafta içerisinde kişiye ulaştırılmaktadır.

Başvuru esnasında yanlış adres verilmesi durumunda kartların posta dağıtımına çıkmadan şubeden teslim alınması gerekmektedir.

PTT Banka Kartının Yıllık Kart Ücreti Var mı?

Bu karta sahip olan kişilerin en çok sorduğu sorular arasına PTT banka kartının yıllık kart ücreti var mı? sorusu olmuştur. Bankanın yasal mevzuatında yazan bilgiye göre, müşterilere verilen PTT kartlardan herhangi bir işletim ücreti talep edilmemektedir.

Yukarıda da yazdığımız gibi, talep edilen tek ücret ilk açılışta verilmesi gereken 5 TL’dir ki bu tutarda hesap kapatıldığında geri iade edilmektedir.

PTT Banka Kartı İnternet Alışverişine Nasıl Açılır?

Peki bu kartı teslim aldık. Daha sonra internetten alışveriş yapmak istiyoruz. Hepimizin sorduğu sorular arasında PTT banka kartı internet alışverişlerine nasıl açılır olmuştur. PTT Banka kartları POS cihazlarında çalışabilecek şekilde üretildiği için POS alışverişlerinde kullanılabilir. Bu kartların kredi kartı özelliği olmadığı için bu kartlarla alışveriş yapmak isteyen kişilerin harcama yapacakları tutar kadar parayı hesaplarında nakit olarak bulundurmak zorundadır.

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde ise durum farklıdır. Kartlar kişiye teslim edildiğinde güvenlik zafiyeti sebebiyle internet kullanımları kapalıdır. Kullanıcılar bu kartlarla e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmak istiyorsa internet alışverişlerine açtırmak zorundadır.

PTT Kartlarını internet alışverişlerine açtırmak için şubeye gidebilirsiniz. Şubeye gitme imkanınız yoksa PTT’nin müşteri temsilcisine bağlanarak da kartı alışverişe açabilirsiniz.

PTT İnternet Bankacılığı Var mı?

PTT İnternet Bankacılığı Var mı?
PTT’nin İnternet Bankacılığı var mı?

Finans sektörünün dijital hale gelmesi sebebiyle her banka kuruluşu İnternet Bankacılığına önem vermek zorunda. PTT Bank’ında İnternet Bankacılığı bulunmaktadır. İnternet bankacılığı üzerinden yapılan Havale ve EFT gibi para transferi işlemlerinde daha az işlem ücreti talep edilmektedir.

PTT Bank’ın resmi sitesine girmeniz durumunda sağ üst kısımda yer alan “İnternet Bankacılığı” butonuna tıklamanız yeterlidir. Açılan yeni ekrandan “Müşteri No” veya “T.C. Kimlik No” bilgileri ile giriş yapabilirsiniz.

İnternet bankacılığı şifreniz sizin belirlediğiniz bir şifredir ve ilgili şifre kart teslim alındıktan sonra PTT müşteri hizmetleri aranarak öğrenilebilir. İnternet şubesini kullanmak için ek bir başvuru yapmanıza gerek yoktur.

PTT Kredi Kartı Var mı? Nasıl Başvurulur?

PTT Bank’ın Kredi Kartı hizmeti de bulunmaktadır. “PTT Bonus Kredi Kartı” olarak isimlendirilen bu kredi kartı hizmetinden şubeden başvuru yaparak yararlanabilirsiniz. Borç/Limit oranınız yeterliyse ve kredi notunuz çok kötü değilse sahip olduğunuz gelire oranla yüksek limitli kredi kartı alabilirsiniz.

Bonus Kredi kartının 3 farklı çeşidi bulunmaktadır. Bunlar; Classic, Gold ve Platinum’dur. Her kredi kartı tipi için ödenmesi gereken kart ücretleri de farklıdır. Sırasıyla 54, 60 ve 66 TL yıllık kart aidatı talep edilmektedir.

PTT Bank’ın kredi kartı hizmetindeki faiz oranları diğer bankalarla hemen hemen aynıdır. Kartların limitleri ise kişinin yaptığı işe veya sahip olduğu gelire göre değişiklik göstermektedir. Kredi kartıyla ilgili her işlem PTT şubelerinden yapılabilir.

PTT Bonus Kredi Kartı ile alışveriş, fatura ve kredi kartı borç ödeme gibi işlemler yapılabilmektedir.

PTT Bonus Kredi Kartı Başvurusu

PTT Bonus Kredi Kartı Başvurusu
PTT Bonus kredi kartı başvurusu

PTT Bank dijital alanda aktif hizmet vermediği için kredi kartına başvurmak isteyen kişilerin PTT şubesine gitmesi gerekmektedir. PTT şubelerine giderek PTT Bonus kredi kartı başvurusu yapmak istediğinizi belirtmeniz yeterli olacaktır.

Kimlik fotokopisiyle PTT Bank’a gitmek ve başvuru formunu doldurmak yeterlidir. Kredi kartı başvuruları en geç 1 ile 3 hafta içerisinde yanıtlanmaktadır. İlgili süreci başvuruda kullandığınız cep telefonunuzdan takip edebilirsiniz.

Classic Kart, limiti düşük fakat herkesin rahatlıkla alabileceği bir kredi kartı hizmetidir. Gold ve Platinum tipi kredi kartlarını alabilmek için Classic Kartı düzenli olarak kullanıp ödemeniz gerekmektedir. Kredi kartlarında yıllık aidat bulunmaktadır.

BİLGİ: Eğer kredi puanınız düşükse PTT Bonus kredi kartı başvurunuz onaylanmıyabilir. Kredi puanınızı nasıl sorgulayacağınızı bilmiyorsanız sizin için hazırladığımız kredi notu sorgulama sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Yorumlar (Yok)

Cevap Verin