Peşinatsız Senetle Araba Alma Yöntemleri (2020 GÜNCEL)

Günümüzde herkesin araba sahibi olmak istediğini biliyoruz. Peşinatsız senetle araba alma ise bütçesi olmayanların aradığı bir ödeme yöntemi. Birikim yaparak araba sahibi olmak neredeyse imkansız hale gelmiştir.

Birçok kişi araba sahibi olabilmek için ya banka kredilerinden destek alıyor ya da taşınamaz bazı mülklerini satmak zorunda kalıyor. Birikim yapacak durumunuz yok ve bankalar üzerinden kredi çekemiyorsanız peşinatsız senetle araba en iyi seçenek olacaktır. Son yıllarda oldukça mantıklı hale gelen bu işlem birçok kişinin araba sahibi olmasına katkı sağlamıştır. Kredi sicili düzgün olanlar dahi banka kredilerinden uzak durarak peşinatsız senetle araba alma yollarını aramakta. Bankaların her geçen yükselen kredi faiz oranları geri ödemelerin neredeyse bir servet değerinde olmasına neden olmaktadır. Peki; peşinatsız nasıl taksitli araç alabileceğinizi merak ediyor musunuz?

NOT: Eğer siz banka kredileri ile araba almak istiyorsanız, uygun faiz oranları ile İŞ Bankası Taşıt Kredisi faiz oranlarını inceleyebilirsiniz.

Taksitle Araba Nasıl Alınır? 

Taksitle Araba Nasıl Alınır
Taksitle Araba Nasıl Alınır ?

Peşinatsız ve senetle araba alabilmenizin birkaç yolu bulunmaktadır. Peşinatsız araç satan yerlerin büyük bir bölümü araç satışlarını senet üzerinden yapmaktadır. Ülkemizde bulunan birçok galeri yavaş yavaş senetle satış yapmaya başlamış durumdalar. Sadece birkaç galeri için geçerli olan bu durum yavaş yavaş ülke genelinde yayılmaya başlamış durumda.

Senetle araba satan galeri bulmadan önce hangi arabayı satın alacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Aracınızın fiyatı, aylık ödeyebileceğiniz tutarlar gibi unsurlara karar verdikten sonra galeri arayışlarına başlayabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki; senet ile araba satan yerlerde araç fiyatları üzerine belirli oranda komisyon ücretleri eklemektedir. Bu ücretler banka kredilerine nazaran daha uygun ve daha az oranda alınmaktadır.

NOT: Sahibinden.com üzerinden senetle satılan araçları görmek istiyorsanız, buraya tıklayarak listedeki araçları görebilirsiniz.

Peşinatsız ve Senetle Araba Alma Şartları 

Peşinatsız senetle araba alma işlemi için tereddütleriniz bulunabilir. Birçok kişinin senede karşı olduğunu biliyoruz. Türkiye’de bu işlem yapabileceğiniz galeri sayısının az olmasından dolayı dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

Yazımızın devamında önereceğimiz galeriler üzerinden gönül rahatlığı ile güvenilir bir şekilde hem sıfır kilometre hem de ikinci el araç alabilirsiniz. Peşinatsız, senet üzerinden araba satışı yapan firmaların müşteri adaylarında aramış olduğu bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar;

 • Peşinatsız da olsa taksitle kredi veren galeriler bankalar gibi müşterilerinden kredi sicil puanı talep edebilirler. 
 • Galerinin üzerinden taksitli de olsa araba alabilmek için düzenli bir gelire sahip olmanız gerekiyor. Bununla beraber kredi kartı ödemeleri başta olmak üzere borçlarınızı düzenli olarak yapmanız gerekiyor. 
 • Senetle taksitli araba satan galeriler genellikle sizin yerinize kredi alıp kredi üzerinden araç alımı yaparlar. Bu nedenle aylık taksitlerini ödeyebilecek kişilere araç verilmektedir. 
 • Kredi puanı düşük olan vatandaşların da bu şekilde araç sahibi olmaları mümkündür. Ancak bu gruptaki bireylerin kesinlikle senet imzalamaları gerekmektedir. 
 • Kredi notu düşük olan vatandaşların senetle araç alabilmeleri için istedikleri aracın kasko değerini en az %30’unu peşin olarak ödemeleri gerekiyor. 
 • Senetle yapılan araba alımlarında toplam borç 48 ay vade üzerinden geri ödenmektedir. 
 • Senetle alınacak araç eğer ikinci el ise araç sahipleri istemeleri durumunda almış oldukları aracı herhangi bir ekspertiz firmasına götürerek raporunu alabilirler 
 • Hangi firmadan olursa olsun senet karşılığında aldığınız aracı 7 gün içerisinde iade edebilirsiniz. Firmalar, kullandığımız gün bazında kiralama ücreti alarak aracı sizden geri iade alabilir. Ancak bu konuda da bazı şartlar aranmaktadır; aracın 7 gün içerisinde 1000 kilometreyi geçmemesi gerekmektedir.

TAVSİYE: Peşinatsız taksitle araba alımı hakkındaki detayları öğrendiğinize göre Ertelemeli Kredi Veren Bankalar hakkındaki yazımıza da göz atmanızı öneririz.

Peşinatsız Senetle Araba Satan Galeriler

Peşinatsız senetle araba veren firmaların genel olarak aramış olduğu şartları yukarı bölümlerde dile getirdik. Şimdi ise bu şekilde araç satışı yapan galeriler hakkında bilgi vermek istiyoruz. Her marka her model için peşinatsız satış maalesef yapılamamakta. Eğer satın alınacak aracın ücreti oldukça yüksekse galerici firmalar bu konuda önceden bir peşinat ya da ön ödeme talep edebilir. Satın alacağınız arabaya karar verdiyseniz aşağıda yer alan firmalar ile iletişime geçerek peşinatsız taksitle araba alma işlemini başlatabilirsiniz 

WOWWO Peşinatsız Senetle Araba 

WOWWO Peşinatsız Senetle Araba Almak
WOWWO Peşinatsız Senetle Araba Almak

Yeşil Holding tarafından kurulan WOWWO, oldukça uzun bir süredir senetle araba satışı yapmaktadır. Bazı araç modelleri için az da olsa peşinden talep eden firma, peşinat oranını satın alınacak aracın model ve yaşına göre belirlenmektedir. Sıfır kilometre ya da yüksek satış fiyatına sahip araçların yüksek peşinat oranlarına sahip olduğunu görürken bazı araçlar için neredeyse peşinatsız satışlar yapılmaktadır. Satın alacak aracınız belli olduğuna göre konu hakkındaki bilgilere ilgili şirketin destek hattı üzerinden öğrenebilirsiniz. Bazı büyük şehirlerde bulunan showroomlar üzerinden de doğrudan satın alanlar yapabilirsiniz.

Otovadeli Senetle Araba Alımı 

Otovadeli firması da piyasalar içerisinde senetle araba satışı yapan firmalar arasında yer alıyor. Yapılacak satın alıma göre ödemeler 36 ay vade üzerinden yapılabilmektedir. Başvuruları daha çok dijital kanallar üzerinden yürüten otovadeli firması, çok kısıtlı Showroom ve satış kanallarına sahiptir. Firmanın internet sitesi üzerinden alacağınız müşteri hizmetleri numarası üzerinden detaylar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Birarabam Senetle Araba Alımı 

Peşinatsız, taksitle araba alımını başlatan ilk firmalardan birisi de birarabam’dır.  “Bir arabam olsun diyorsan iletişime geç” sloganı ile yayın hayatına başlayan şirket bugüne kadar binlerce kişiye senetle araba satım hizmeti vermiştir. Her geçen gün müşteri sayısını arttırmaya devam eden şirket, senetle araba alım işlemi yaparken müşteri seçiciliği ne önem vermektedir 

Peşinatsız senetle araba alabileceğimiz firmalar yukarıdan listelenmiştir. Bu Firmaların tamamı sektör içerisinde binlerce müşterisi bulunan güvenilir firmalardır. Satın alacağınız araca göre yukarıdaki firmalardan birini seçerek işlemleri başlatabilirsiniz. Eğer kredi siciliniz düzgünse başvurunuz onaylanarak aracınızın 3 iş günü içerisinde teslim edileceğini görebilirsiniz. 

Senetle Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Senetle araba satan yerlerin sayısı her geçen gün artmakta. Birçok kişi araba sahibi olacağım derken imzaladığı senetlerden ötürü borç batağına girebilmekte. Bu konuda dikkat edilmesi gereken hususlar hakkındaki bilgileri şu şekilde sıralayabiliriz; 

 • Her ne olursa olsun senetle taksitli araç alımını güvenilir firmalar üzerinden yapmanız gerekiyor. 
 • Senetle satılan arabaların piyasa değerini kontrol edin. Senet satışı ile piyasa değerinin birbirine yakın olmasına özen gösterin. Aradaki farkın yüksek olması büyük zararlar etmenize neden olabilir. 
 • Yukarıda belirtmiş olduğumuz firmalar ile beraber sizlerde peşinatla araç satış yapan firmalar bulabilirsiniz. Bu firmalar arasında arayacağınız en temel arayış yüksek peşinat tutarlarının uzak durmaktır. Az peşinat isteyen firmalar ile iletişime geçerek bu firmalar üzerinden satın alımlar yapabilirsiniz. 
 • Senet alışverişlerinizi sadece banka yolu ile yapmaya çalışın. Yaptığınız ödemeler sonucunda senetlerinizi doğrudan banka üzerinden alın. 
 • Senet ile araba satışı yapan firmalar kanunlara uygun olacak şekilde bir sözleşmeye sahip olup olmadığını kontrol edin.
 • Bazı durumlarda elinize toplu para geçebilir. Bu gibi durumlarda toplu ödeme yapmak istediğinizde firmanın özel indirimler sağlayıp sağlamayacağını kontrol edin. Bununla birlikte aracı satıp satamayacağınız hakkında da sözleşmeye bir madde ekletin. 
 • Bankadan yüksek tutarlı taşıt kredisi için özel belgeler talep edebilir. Fakat bunun yerine ikinci el taşıt kredilerine yönelerek daha uygun şartlar altında araç sahibi olabilirsiniz.

Yukarıdaki adımları uygulamanız durumunda oldukça kolay bir şekilde peşinatsız senetle araba alabilirsiniz. Her ne kadar peşinatsız desek de bazı firmaların yüksek tutarlı araç satın alımlarında peşinat talep edeceğini belirtmek isteriz

Yorumlar (Yok)

Cevap Verin