Küçükbaş Hayvancılık Kredisi Veren Bankalar (Devlet Destekli)

Hayvancılık, Türkiye’nin en temel ekonomik getirilerinden birisidir. Bu yazımız içerisinde küçükbaş hayvancılık kredisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Her geçen yıl bu alandaki üretimlerin azalması ülkemizin dışarıya bağımlı hale gelmesine neden olmakta. Tarım ve Orman Bakanlığı özellikle genç girişimcilerin hayvancılık alanına giriş yapabilmesi için birtakım teşvikler hayata geçiriyor. Hayvancılık alanında verilen birçok kredi ve hibe seçeneği, et ve süt ürün fiyatlarına büyük ölçüde yansımış durumda.

BİLGİ: Geri ödemesiz hayvancılık kredisi arayışı içerisindeyseniz, sizler için hazırlamış olduğumuz 5 Yıl Ödemesiz Hayvancılık Kredisi yazımızı mutlaka okuyun!

Küçükbaş Hayvancılık Kredisi İçin Gerekli Belge ve Şartlar

Küçükbaş Hayvancılık Kredisi İçin Gerekli Belge ve Şartlar
Gerekli Belge ve Şartlar Nelerdir?

Hayvancılık kredisi alabilmek için bazı şartlara uyum göstermek gerekiyor. Aşağıda yer alan bankaların hemen hemen tamamı başvuruda bulunan kişilerden bir takım belge ve şart arayacaktır. Tüzel kişilerden istenen belgeleri şu şekilde özetleyebiliriz; 

 • Hayvancılık kredisi alma şartı için istenen ilk belgenin ÇKS Belgesi olduğunu söyleyebiliriz. 
 • Tüzel kişiler için Ticaret Sicil Gazetesi 
 • Kredi Başvurusu için Oda kayıt Belgesi 
 • Vergi Levhası 
 • Tüzel kişiliği temsil eden kişi ya da kişiler için noter onaylı imza sirküsü. 
 • Yeni kurulan işletmeler için işletme kuruluş belgesi, daha önce kurulmuş işletmeler için son 3 yıla ait gelir ve bilanço tablosu. 
 • Küçükbaş hayvan kredisi başvurularında kira kontratı, tapu kaydı da talep edilen belgeler arasında yer almaktadır. 
 • Bunlara ek olarak yüksek tutarlı kredi taleplerinde krediye karşılık teminat istenilebilmektedir. 

Yukarıda belirtmiş olduğumuz şeylerin tamamı hemen hemen tüm bankaların ortak olarak talep etmiş olduğu belgelerdir. Bu belgeleri teslim etmeniz hayvancılık kredinizin onaylanacağı anlamına gelmez. Bunlarla birlikte taşımanız gereken bazı şartların da olduğunu belirtmek isteriz. Küçükbaş hayvancılık kredisi alma şartları ise şu şekilde özetlenebilir; 

 • Küçükbaş hayvan kredisi ile alınacak olan hayvanların Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerine kaydedilmiş olmaları gerekiyor. (Küpelendirilmiş) 
 • Hayvanların en az 3 ay süre ile sisteme kayıt edildiklerine dair İl ve İlçe Müdürlüklerinden alınan bir yazı getirilmesi gerekiyor. 
 • Mevcut yetiştiricilerin asgari olarak son 2 yıl içerisinde en az 50 koyun ya da 25 keçiye sahip olması gerekiyor. Eğer bu sayıya ulaşılmamış ise kullanılacak kredi ile bu sayıya ulaşılabilecek hayvan alımı yapılması gerekiyor. 
 • Hayvancılığa yeni atılacak kişilerin de yine 50 baş ve üzeri koyun almaları durumunda bu krediden faydalanabileceklerini söyleyebiliriz. 
 • Küçükbaş hayvancılık konusunda ister süt hayvancılığı ister besi hayvancılığı yapmak isteyin. Alacağınız kredi; hayvan alımları ile beraber işletmenin her türlü gideri için kullanılabilir. Destek; yapılan harcamaların sadece %75’lik kısmı için verilmektedir.

Küçükbaş Hayvancılık Kredisi Veren Bankalar

Ülkemizde bulunan birçok banka devlet desteği ile beraber hayvancılık kredisi vermeye başladı. Bu yazımız içerisinde küçükbaş hayvancılık kredisi nasıl alınır ile beraber küçükbaş hayvancılık kredisi veren bankalar hakkında da bilgi vermeye çalışacağız. Öncelikle hayvancılık kredisinin kendi içerisinde iki ayrı kola ayrıldığını söyleyebiliriz. Eğer bu alanda kredi çekeceksiniz bu ayrımların neler olduğunu bilmeniz gerekiyor. 

Besi Hayvan Alım Kredisi: Besi hayvancılığı yapmak isteyen ya da yapan vatandaşlar için verilen bu kredi Denizbank üzerinden alınabilmektedir. Besi hayvancılığını destekleme konusunda oldukça başarılı olan Denizbank, bu krediyi maksimum 12 ay vadeli olacak şekilde vermektedir. Hayvancılık alanı sabır isteyen bir alan olmasından dolayı geri ödemenin oldukça esnek bir şekilde planlandığını söyleyebiliriz. Hayvancılık ile uğraşan kişiler, bu krediyi çekmeleri durumunda geri ödemeyi ister aylık, ister 3 ayda bir istenirse 6 ayda bir olmak üzere yapabilirler. Besi hayvan alım kredisi, yapılacak hayvan alımlarının fatura bedeli üzerinden verilmektedir. Destek maksimum fatura bedelinin %75’i kadar verilebilmektedir.

Süt Hayvanı Alım Kredisi: Bu destek; Süt hayvancılığı yapmak isteyen ya da mevcutta bu alanda çalışan kişiler için verilen bir kredi türüdür. Süt hayvan alım kredisi de yine Denizbank tarafından verilmektedir. Besi hayvancılığında olduğu gibi ödemeler 12 ay vade üzerinden yapılabilmektedir. Esnek ödeme planı yukarıda belirttiğimiz şekilde süt hayvanı alım kredisi için de uygulanmaktadır. Bu Kredi türünde de toplam destek yapılan satın alımların %75’i kadardır. 

Küçükbaş hayvancılık kredisi konusunda destek veren birçok banka bulunmaktadır. Bu krediler özel bankalar tarafından veriliyor gibi görülse de devlet destekli olarak verildiklerini hatırlatmak istiyoruz. Hayvancılığın gelişimine katkıda olan bankaların sunmuş olduğu hizmetleri şu şekilde liste diyebiliriz; 

TAVSİYE: Küçükbaş hayvancılık kredisi ile beraber Traktör Almak İçin Faizsiz Kredi Veren Bankalar yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Şekerbank Küçükbaş Hayvancılık Kredisi 

Şekerbank, hayvan yetiştiricilerine destek veren ilk bankalar arasında yer alıyor. Başta hayvan alımı olmak üzere bu bankanın mandıra yapımı, mandıranın tadilatı ve yatırım harcamaları gibi birçok alana destek verdiğini söyleyebiliriz.

Şekerbank üzerinden çekilen kredilerin 60 aya kadar vadelendirilebilir bir geri ödeme planı bulunmaktadır. Geri ödeme konusunda oldukça esnek bir seçenek sunan Şekerbank, müşterilerine istenilmesi durumunda yılda bir geri ödeme yapma imkanı da sunmaktadır. 

Denizbank Hayvancılık Kredisi 

Denizbank, hayvancılık alanında oldukça geniş bir destek vermektedir. Başta büyükbaş hayvan yetiştiriciliği olmak üzere bitkisel ürün yetiştiriciliği ve küçükbaş hayvancılık kredisi de vermektedir. Oldukça düşük kredi faiz oranları uygulayan Denizbank, geri ödeme planında da esnek planlar uygulanmaktadır. Denizbank’ın sunmuş olduğu hayvancılık kredisinin detayları hakkında bilgi verecek olursak; 

 • Küçükbaş hayvan alımı 
 • Ağıl, yem deposu, ahır gibi inşaat desteği 
 • İşletme kurulumu için finansal destek 
 • Süt sağımı, soğutma tankı gibi ürünlerin alımı için makine ekipman desteği 

Denizbank, yukarıda belirtmiş olduğumuz kalemler üzerinden hayvancılık kredisi sunmaktadır. Kredi doğrudan hayvancılık ile uğraşan kişilere verilmemektedir. Öncesinde yapılan harcamaların faturalandırılması durumunda fatura tutarının %75’i kadar kredi çekebilmektedir. Kredi yukarıda da belirttiğimiz üzere hayvan alımı başta olmak üzere birçok alanda kullanılabilmektedir. 

TEB Küçükbaş Hayvancılık Kredisi 

Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapmak isteyen ya da mevcut olarak bu alanla ilgilenen birçok kişi TEB üzerinden finansman destek alabilirler. Diğer bankalarda olduğu gibi TEB Bankası üzerinden alacağınız destek ile belirli bir sayıda hayvan edinebilir, hayvanlarınızı çoğaltabilir, hayvanlarınız için daha teknolojik barınaklar inşa edebilirsiniz.

Geri ödeme konusunda oldukça esnek planları uygulayan Türkiye Ekonomi Bankası, hayvan yetiştiricilerinin sıkmadan krediyi tahsil etmekte. 60 ay geri ödeme planı bulunan hayvancılık kredisinde 3/6/9/12 geri ödeme seçenekleri sunuluyor. 

Ziraat Bankası Hayvancılık Destek Paketi

Ziraat Bankası, Türkiye’de hem tarım hem de hayvancılığın gelişmesine öncülük eden en büyük bankalar arasında yer alıyor. Hemen hemen tüm hayvancılık türleri için kredi desteği sunan Ziraat Bankası, küçükbaş hayvancılık kredilerinde oldukça düşük kredi faiz oranları uyguluyor. Hatta; 5 yıl geri ödemesiz şekilde verilen hayvancılık kredisi, yetiştiricilerin oldukça rahat bir şekilde üretimler yapmalarına katkı sağlıyor. Ziraat Bankası küçükbaş hayvancılık kredisi vermek için aramış olduğu şartlar şu şekildedir; 

 • Koyun Yetiştiriciliği için en az 50 adet koyun beslemek 
 • Keçi yetiştiriciliği için en az 25 adet keçi beslemek aranan şartlar arasında yer almaktadır. 
 • ğer mevcut kapasiteler bu sayıları karşılamıyor ise ilk Hedef bu sayıdaki hayvan alımlarında destekleyecek paketlere yönelmektir. 
 • Hayvancılık kredisi ile alınacak hayvanların keçi ya da koyun yönetmeliklerine uygun olarak alınması gerekiyor. 
 • Bu krediler ile alınacak hayvanların aynı zamanda 6 ay 24 ay arasında bir yaşa sahip olmaları gerekiyor.

Küçükbaş Hayvancılık Kredisi Faiz Oranları

Küçükbaş Hayvancılık Kredisi Faiz Oranları
Küçükbaş Hayvancılık Kredisi Faiz Oranları

Küçükbaş hayvancılık kredisi faiz oranları da oldukça fazla merak edilmektedir. Taşıt, ihtiyaç ve konut kredileri olsa sizlere banka tarafından sunulan kredi faiz oranlarını dile getirebilirdik.

Fakat; hayvancılık kredisi özel kredi statüsünde yer almasından dolayı kredi faiz oranı net olarak belli değildir. Yapılacak yatırım ve talep edilen kredi tutarına göre özel bir faiz oranı belirlenmektedir. Bununla beraber geri ödeme konusunda talep edilen şartların da faiz oranlarına etki ettiğini söyleyebiliriz.

Küçükbaş Hayvancılık Kredisi Nasıl Alabilirim?

Küçükbaş hayvancılık kredisi nasıl alınır? Konusundaki önerimiz ise şu şekilde olacaktır. Yukarıda bu alanda kredi veren bankaları tek tek sıraladık. Hayvancılık kredisi özel bir kredi olduğundan dolayı başvurular sadece banka şubeleri üzerinden olmaktadır.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz herhangi bir banka ile temas kurarak küçükbaş hayvancılık kredisi hakkında detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.

İPUCU: Eğer hayvancılık kredisinden önce arsa kredisi hakkında fikir sahibi olmak istiyorsanız, daha önce hazırlamış olduğumuz Arsa Almak İçin Kredi Veren Bankalar adlı yazımızı okuyun.

Yorumlar (Yok)

Cevap Verin