KOSGEB ile Destek Alan Projeler (Hibe Alan Sektörler)

Ülkemizde bulunan birçok kişi oldukça parlak fikirlere sahip olmasına karşın yeterli sermayeye sahip olmadıklarından dolayı projelerini hayata geçirememekte. Bu yazımız içerisinde KOSGEB ile destek alan projeler hakkında bilgi vermek istiyoruz. 

Belirli bir süreye kadar başka kişilerin altında çalışan birçok genç girişimci, kendi mesleklerini kurabilmek için devlet desteklerinden yararlanmak istiyor. KOSGEB, kendi işini yapmak isteyen birçok girişimci adayına maddi ve manevi destekler sunarak sürdürülebilir projeler ortaya çıkarmalarına katkı sağlıyor.

BİLGİ: Eğer KOSGEB üzerinden kredi çekmek istiyorsanız, sizler için hazırlamış olduğumuz Sıfır Faiz KOSGEB kredisi adlı konumuzu okumanızı tavsiye ederiz.

KOSGEB İle Destek Alan Projeler Hangileri?

Kendi işini yapmak, kendi işinin patronu olmak isteyen birçok girişimci adayı KOSGEB ile hayallerini hayata geçirebiliyorlar. Daha önce bir iş kurma tecrübesi olmayan kişiler nereden başlayacakları hakkında bilgi sahibi değillerdir. KOSGEB, sunmuş olduğu maddi desteğin yanında manevi destek de vererek bir işletmenin nasıl kurulacağını, nasıl yönetileceğini, kriz durumlarında nasıl davranılması gerektiği hakkında destek vermekte. Ancak; KOSGEB üzerinden destek alabilmek için bazı şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Her iş fikri sahibi olan kişiler Maalesef ki KOSGEB üzerinden destek alamıyor. KOSGEB’in amacı sürdürülebilir projeler ortaya çıkarmak olmasından dolayı sadece belirli alan ve projeler ile ilgili destek vermekte. Bu nedenle birçok kişi KOSGEB ile destek alan projeler hakkında bilgi edinmek istiyor. 

KOSGEB desteği alan projeler, genellikle istihdama katkı sağlayabilecek, ülke ekonomisini destekleyecek sektörlerden oluşmalıdır. Bu konu hakkında KOSGEB resmi internet adresinde bilgiler olduğunu, destek verilen projeler ile ilgili tam listenin internet sitesi içerisinde paylaşıldığını söyleyebiliriz. KOSGEB, 50.000 TL’ye kadar hibe destek verirken yüksek tutarlı iş fikirleri için 150.000 TL’ye kadar faizsiz kredi desteği sunmaktadır. KOSGEB’in yeni kurulacak işletmeler için vermiş olduğu destekler; 

  • İşletme kuruluş bütçesi 
  • Kuruluş süresince alınacak tesisat, makine, yazılım desteği, donanım desteği, ofis giderleri 
  • İşletmenin genel olarak bütün giderleri KOSGEB tarafından karşılanmaktadır. 

KOSGEB Desteği Alan Projeler 

KOSGEB Desteği Alan Projeler
KOSGEB Desteği Alan Projeler

KOSGEB üzerinden destek alabilmek için öncelikle birtakım kurallara uymanız gerekiyor. KOSGEB’in her yıl duyurmuş olduğu bildiride destek verilen proje kategorileri ayrıntılı olarak sunulmaktadır. KOSGEB üzerinden destek alabilmek için öncelikle bir proje fikrine sahip olmanız gerekiyor. Bulunduğunuz lokasyona uygun olacak şekilde seçeceğiniz projenin hem özgün, hem yaratıcı hem de sürdürülebilir bir projeye sahip olması gerekiyor. Örnek projeler şu şekilde sıralayabiliriz; 

  • Nevşehir’in Ürgüp ilçesinde bir girişimci KOSGEB üzerinden almış olduğu destek ile Çin yemekleri üzerine bir restoran açmıştır. 
  • Manisa’nın Akhisar ilçesinde bir girişimci doğal cilt bakımları üzerine bir proje hazırlayarak sürdürülebilir bir gelire sahip olmuştur. 
  • Afyonkarahisar merkezde bir kadın girişimci KOSGEB’den aldığı destek ile istiridye mantarı üretim çiftliği kurmuştur. 
  • Ankara’da yine bir kadın girişimcinin KOSGEB üzerinden almış olduğu destek ile çamaşırhane açtığını görüyoruz. 

KOSGEB üzerinden destek almak oldukça kolaydır. Yukarıda da belirttiğimiz üzere destek alabilmek için bazı prosedürlere uyumamız gerekiyor. Öncelikle işletmeniz kuracağınız girişim için bir proje dosyası hazırlamanız gerekiyor. Bu proje dosyası içerisinde işletmenin hangi amaçla kurulacağını, ne gibi faaliyetlerde bulunacağını, işletme kuruluşunda hangi kalemler için ne kadar masraf harcanacağını ayrıntılı bir şekilde dile getirmeniz gerekiyor. Bu gibi konulara dikkat ettiğiniz sürece KOSGEB üzerinden oldukça kolay bir şekilde hibe desteği alabilirsiniz.

TAVSİYE: Eğer KOSGEB mülakatlarına girdiğinizde çok zorlanmak istemiyorsanız, sizler için hazırlamış olduğumuz KOSGEB Mülakatlarında Sorulan Sorular ve Cevapları adlı yazımızı okumalısınız.

Yorumlar (Yok)

Cevap Verin