İş Bankası Taşıt Kredisi Başvurusu (Düşük Faiz Oranları ile Hesaplama)

İş Bankası, ikinci el veya sıfır araç almak isteyenler için taşıt kredisi hizmeti vermektedir. Bu yazımızda sizlere İş Bankası taşıt kredisi başvurusu ve faiz oranları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Taşıt kredileri, ihtiyaç kredilerine oranla daha farklı şartlara sahiptir ve kredi çekilirken araç bankaya ipotek olarak verildiği için kredinin ödenmemesi durumunda banka aracı icra yoluyla satışa çıkarma hakkına sahiptir.

İş Bankası, en çok taşıt kredisi veren bankaların başında gelmektedir ve faiz oranları da gayet makuldür. Sıfır araç almak isteyen kişilerden kefil talep edilmediği gibi krediye başvuru aşaması da oldukça kolaydır. İkinci el araçların ipotek verilerek kredi çekilebilmesi için satın alınacak aracın en fazla 8 yaşında olması gerekmektedir.

Kredi notu makul seviyede olan kişiler sıfır araç satın alırken kefil veya ipotek vermek zorunda değildir. Bireysel müşteriler için, 120.000 TL değerinde olan bir araç için %70 kredi oranı, 120.000 TL’nin üzerinde olan bir araç için ise %50 oranında kredi sağlanmaktadır. Örneğin, 120.000 TL’lik bir araç için kredi çekmek istiyorsanız 36.000 TL peşinatınız olması gerekmektedir.

İkinci el araçlarda da benzer durum geçerli olmakla birlikte, alınacak olan aracın kasko değeri hesaba katılmaktadır.

İş Bankası Taşıt Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İş Bankası taşıt kredisine başvurmak için İnternet bankacılığı, mobil uygulama, şube ve telefon bankacılığı gibi yöntemleri kullanabilirsiniz. Şube dışındaki yöntemlerin hepsi ön onay şeklindedir çünkü taşıt kredileri ipotekli olarak çekildiği ve birçok evrak talep edildiği için bu kredi türünde şubeye gitmek gerekmektedir.

TAVSİYE: İş Bankası taşıt kredisi başvurusuna müşteri hizmetleri aracılığı ile başvurabilirsiniz. İş Bankası Müşteri Hizmetleri direk bağlanma yöntemi bu konuda bulabilirsiniz.

Herhangi bir İş Bankası şubesine gittiğinizde banka çalışanları sizi yönlendirecektir.

Aşağıda, isbank.com.tr kredi başvuru ekranı bulunmaktadır. Bu alanı doldurduktan sonra kredi başvurunuzu yapabilirsiniz.

iş bankası kredi başvuru ekranı
İş Bankası kredi başvuru ekranı

Gerekli Belge ve Şartlar Nelerdir?

Taşıt kredileri, ihtiyaç kredilerine oranla daha detaylı ve birçok evrakın talep edildiği bir kredi türüdür. Taşıt kredileri için talep edilen temel belgeler; nüfus cüzdanı, gelir durumu, alınacak olan araç sıfır ise aracın faturası ve alınacak olan araç ikinci el ise aracın satışını yapacak olan kişiye ait son Araç Tescil ve Trafik belgesidir.

Bu belgeler temel olarak talep edilen belgelerdir ve kişinin durumuna göre belgelerde artış veya azalış olabilir.

Taşıt kredisi için gerekli şartlar nelerdir, sorusuna yanıt vermek gerekirse kişinin sağlaması gereken birçok şart vardır. Alınacak olan araç sıfır model ise aracın fiyatının %30’unun kişide nakit olarak bulunması gerekmektedir çünkü kişi aracın sadece %70’i üzerine kredi çekebilir. Bu oran aracın fiyatının artması durumunda da artmaktadır yani kişinin bulundurması gereken teminat tutarı aracın fiyatına göre değişmektedir.

Diğer kredilerde olduğu gibi taşıt kredilerinde de gelir belgesi ve kredi notu aranan şartlar arasındadır. Kişinin aylık maaşı kredinin aylık taksitlerinin en az iki katı olmalı ve kişinin mevcut kredi borçlarının çok yüksek olmaması gerekmektedir. Kişinin kredi notu da yüksekse kişi herhangi bir kefil veya ipotek bulmadan taşıt kredisini çekebilir. Aksi takdirde, İş Bankası kişiden memur bir kefil talebinde bulunabilir.

Taşıt kredilerinde ehliyetin gerekli olup olmadığı da merak edilen bir sorudur. Taşıt kredisi çekmek için ehliyet gerekli değildir yani aracın sahibinin kredi alma ihtimali düşükse krediyi ehliyeti olmayan birisine de çektirebilir.

İkinci el araçlarda ise kişinin 18 yaşından büyük olması, kredi notu şartını sağlaması ve aracın en fazla 8 yaşında olması gerekmektedir. Sıfır araçlarda talep edilen evrakların yanında ikinci el araçlar için kişinin araç tescil belgesini bankaya vermesi gerekmektedir.

İş Bankası Sıfır KM Taşıt Kredisi Faiz Oranları (Hesaplama)

İş Bankası Sıfır KM Taşıt Kredisi Faiz Oranları
İş Bankası Sıfır KM Taşıt Kredisi Faiz Oranları

İş Bankası’nın verdiği taşıt kredisi hizmetinin faiz oranı %1,93’tür. Bu faiz oranı 12 ay vade süresinde de 60 ay vade süresinde de aynıdır. Bu sebeple yüksek vadeli krediler için bankanın sunmuş olduğu kredi hizmeti pek avantajlı değildir.

Sıfır araç için 50.000 TL krediyi 60 ay vadeli olarak çekecek bir kişinin geri ödeyeceği toplam tutar 93.031 TL’dir ve bu kredinin aylık taksitleri 1550 TL olarak belirlenmiştir. Kasko sigortası 1750 TL olmakla birlikte bu kredinin toplamda 2012 TL daha masrafı bulunmaktadır.

Sıfır araçlar için 100.000 TL kredinin 36 ay vadeli olarak çekilmesi durumunda kredinin toplam ödemesi 149.000 TL olmaktadır. Aylık taksitleri 4125 TL olan bu kredinin de faiz oranları %1,93 olarak belirlenmiştir. Bu kredinin 2275 TL de tahsis ve kasko masrafı bulunmaktadır.

Kredi TutarıVade SayısıFaiz OranıAylık Taksit Tutarı
50.000 TL60 Ay%1,931.550,52 TL
100.000 TL60 Ay%1,933.101,05 TL
150.000 TL60 Ay%1,934.651,57 TL

İş Bankası İkinci El Taşıt Kredisi Faiz Oranları (Hesaplama)

İkinci el araç almak isteyen kişilere verilen kredilerdeki faiz oranları da %1,93’tür. Faiz oranı değişmediği için ikinci el ile sıfır araç için benzer hesaplamalar bulunmaktadır. Örnek bir hesaplama vermek gerekirse, 50.000 TL kredi tutarının 36 ay vadeli olarak çekilmesi durumunda toplam geri ödenmesi gereken tutar 74.252 TL’dir. Aylık taksitleri 2062 TL olan bu kredinin 2012 TL’de tahsis ve kargo maliyeti bulunmaktadır.

Kredi TutarıVade SayısıFaiz OranıAylık Taksit Tutarı
20.000 TL60 Ay%1,93620,21 TL
40.000 TL60 Ay%1,931.240,42 TL
60.000 TL60 Ay%1,931.860,63 TL

İş Bankası Taşıt Kredisi Çekmek için Kredi Puanı Kaç Olmalı?

Taşıt kredilerinin çekilebilmesi için krediye başvuran kişinin kredi notunun en az 1300 puan olması gerekmektedir. Bu puanın altındaki kredi notuna sahip olan kişilerin kredi onayına genel merkez karar vermektedir. Genel merkezin kredi değerlendirmesi çok katıdır ve genellikle krediye onay vermemektedir. Bu sebeple, kişilerin taşıt kredisine başvurmadan önce kredi notunu sorgulaması ve notun düşük olması durumunda kredi notunu artırmak için gerekli şartları yerine getirmesi gerekmektedir.

BİLGİ: Diğer krediler için kredi puanınız kaç olmalı konusunda hazırlamış olduğumuz Kredi veya Kredi Kartı Almak için Kredi Notu Kaç Olmalı? yazımızı mutlaka okuyun!

Yorumlar (Yok)

Cevap Verin