Halkbank Memur Kredisi Başvurusu (Hesaplama ve Faiz Oranları)

Devlet bankası olan Halkbank sayesinde devlet memurları düşük faizlerle ihtiyaç ve konut kredisi alabilirler. Halkbank bir işletme olduğu için faizsiz kredi vermesi söz konusu değildir. Basında “Halkbank’tan Faizsiz Memur Kredisi” gibi haberler çıksa da bu durum gerçeği yansıtmamaktadır. Bu yazımızda Halkbank memur kredisi başvurusu ve faiz oranları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Memurların maaşları her ay düzenli olarak yattığı ve primleri aldıkları maaş üzerinden ödendiği için memurlar özel sektör çalışanlarına göre daha kolay kredi çekebilirler. Bankaların kredilerindeki faiz oranları net olarak belirtilse de müşteriye özel de faiz oranlarıyla kredi çekebilmek mümkündür.

Bu sebeplerden dolayı memurlar daha düşük faiz oranlarıyla kredi çekebilmektedir. Bu yazımızda ise kamu çalışanları olan memurların Halkbank’tan nasıl kredi çekebileceği ve örnek bir ihtiyaç kredisindeki faiz oranlarının ne olduğunu detaylıca anlatacağız.

Halkbank Memur Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Halkbank Memur Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?
Halkbank Memur Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Halkbank dijital ortamda da hizmet verdiği için kredilere İnternet bankacılığı ve mobil uygulamalar üzerinden başvurmak mümkündür. Diğer yandan, yüksek tutarlı kredi çekmek isteyen memurların bankaların şubesine gitmesi gerekmektedir. Bunun temel sebebi, dijital olarak yapılan başvuruların genel merkez tarafından denetlenmesi ve kişilere sadece hazır limitleri tutarınca kredinin onaylanmasından dolayıdır.

Memurlar krediye başvuru yapmadan önce başvurulacak olan tutarı iyi bir şekilde belirlemelidir. Örneğin, ayda 5000 TL net maaş alan bir memurun çekeceği kredinin aylık taksitleri 2500 TL’yi geçemez. Bu durum yasal mevzuatla alakalıdır ve bu sebeple krediye başvurmadan önce üst limit vade ve faiz oranlarını da hesaba katarak hesaplanmalıdır.

Şubeden başvuru yapacak memurların nüfus cüzdanıyla başvurması yeterlidir. Hali hazırda memurların maaşları e-devlet üzerinden sorgulanabildiği için özel sektör çalışanları gibi maaş bordrosu götürmelerine gerek yoktur.

SMS ile de memurlar Halkbank ihtiyaç kredilerine başvurabilir. 3452’ye KAMU, T.C. Kimlik Numarası, Aylık Gelir ve başvurulacak tutar yazılarak kısa mesaj atıldığında da banka ilgili başvuruyu değerlendirmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, yüksek tutarlı bir kredi başvurusu yapmak istiyorsanız şubeye gitmelisiniz.

Yapılan her olumsuz kredi ve kredi kartı başvurusu kredi notunu düşürmektedir. Bu sebeple kişilerin başvuru yaparken nokta atışı yapması gerekmektedir. SMS ve mobil uygulamadan yapılan başvurular genel merkez tarafından denetlendiği için başvuru olumsuz sonuçlanabilir.

Gerekli Belge ve Şartlar Nelerdir?

Halkbank, memurların yaptığı kredi başvurularında sadece nüfus cüzdanını talep etmektedir. Memurun ek bir geliri varsa bu gelirleri de belgeli olarak bankaya iletmesi gerekmektedir. Emekliler için SGK emekli belgesi talep edilirken özel sektör çalışanları maaş bordrosuyla başvuruda bulunmalıdır. KOBİ sahipleri ise gelir beyannemesi ve vergi levhası ile başvuru yapmak zorundadır.

İhtiyaç kredilerinde talep edilen şartlar ise kredi notu, gelir bilgisi ve borç/limit oranıdır. Kredi notu 1300 puanın üzerindeki kişiler kolaylıkla kredi çekebilirken bu puanın altındaki kredi başvurularını genel merkez kontrol etmektedir. Mevcut kredisi olan memurların ise yeni kredi başvurularında aylık kredi ödeme şartı önemlidir. Yine borç/limit oranı yüksek olan memurların kredi çekebilmesi zordur.

BİLGİ: Halkbank memur kredisi hakkında tüm detaylara Halkbank Müşteri Hizmetleri üzerinden ulaşabilirsiniz.

Halkbank Memur Kredisi Hesaplama ve Faiz Oranları

Halkbank Memur Kredisi Hesaplama ve Faiz Oranları
Memur Kredisi Hesaplama ve Faiz Oranları

Halkbank’ın “Kamu Çalışanlarına İhtiyaç Kredisi” kampanyası bulunmaktadır. Bu kampanyayla birlikte memurlar maksimum 60 ay vadeli olarak kredi çekebilmektedir. Maksimum limit ise 75.000 TL olarak belirlenmiştir.

Kredinin aylık faiz oranları %2,05 olmakla birlikte tahsis ücretleriyle birlikte faiz oranı %2,10’a gelmektedir. Memurların çektiği ihtiyaç kredilerinin geri ödemelerinde ise; aylık eşit taksitli, artan taksitli, azalan taksitli, 3 ayda bir eşit taksitli ve serbest ödeme olmak üzere 5 farklı geri ödeme yöntemi bulunmaktadır. Memurlar bu geri ödeme yöntemlerinden herhangi birini seçerek kredilerini rahatlıkla geri ödeyebilmektedir.

75.000 TL’lik kredinin 60 ay vade ile çekilmesi durumunda kredinin aylık taksit tutarı 2404 TL olmaktadır. Tahsis ücretlerinin aylık taksite eklenmesi durumunda ise kredinin aylık geri ödemeleri 2437 TL olmakla birlikte 70.000 TL’lik kredi 60 ayda 146.220 TL olarak geri ödenmektedir.

Yıllık toplam maliyet oranları; faiz, tahsis ücreti ve vergiler kapsamında olmakla birlikte bu örnek bir hesaplamadır. Tahsis ücretleri içerisinde BSMV’de dahil edilmiştir. Kredilerdeki hayat sigortası primi kişinin yaşına bağlı olarak değişmektedir.

Bu kampanya kapsamındaki krediye şubeden veya SMS ile başvuruda bulunabilirsiniz.

Halkbank Memur Konut Kredisi Var mı?

Halkbank memur konut kredisi adı altında verilen özel bir kredi hizmet bulunmasa da memurlar düşük faizlerle konut kredisi çekebilmektedir. Konut kredileri en çok başvurulan krediler olmakla birlikte bu krediler ihtiyaç kredilerine oranla daha düşük faizlerle verilmektedir. Bunun temel sebebi de inşaat sektörünü canlı tutmak ve artan faiz oranlarından dolayı düşen konut satışlarını arttırmaktır.

Halkbank’dan 120 ay vadeli olarak konut kredisi alınabilmektedir. 120.000 TL’ye kadar olan kredilerdeki faiz oranları %1,75’dir ve kredilerin toplam geri ödemesi 289.000 TL’dir. Bu kredinin aylık taksitleri ise 2399 TL’dir. Bu tutara sigorta, kredi tahsis ücreti ve BSMV’de dahildir.

Halkbank’ın müşteri portföyünün büyük bir kısmı memurlardan oluştuğu için bankadan daha önce kredi kartı veya kredi kullanımı yapan müşteriler daha düşük faiz oranlarıyla krediden yararlanabilir. Konut kredisi çekmek için kredinin çekileceği evin tapusu, gelir bilgisi ve kimlikle başvuru yapılabilir.

Bankanın ekspertizleri evin mevcut değerini hesapladıktan sonra kredinin uygun bulunması durumunda onaylanmaktadır. Taksit tutarının 2400 TL olduğunu var sayarsak, ayda 4800 TL’nin altında maaş alan memurların bu krediyi çekebilmesi oldukça zordur. Yine krediye başvuracak olan kişinin herhangi bir kredi ödemesi bulunuyorsa maaşı en az 6000 TL olmalıdır.

Konut kredisi çekilecek olan evin değerinin %20 peşinatının krediyi çeken kişi tarafından ödenmesi gerekmektedir. Halkbank konut kredileri minimum 3 ay, maksimum 120 ay vade ile verilmektedir.

Kredinin geri ödeme planı ise kişinin tasarrufuna kalmıştır. İhtiyaç kredilerinde olduğu gibi bu kredilerde de artan taksit veya azalan taksit seçeneği mevcuttur.

TAVSİYE: Eğer Halkbank üzerinden Havale ve EFT işlemleri yapacaksanız, sizler için hazırlamış olduğumuz Halkbank EFT Nasıl Yapılır? Konusunu incelemenizi öneririz.

Yorumlar (Yok)

Cevap Verin