Garanti Bankası Taşıt Kredisi Başvurusu (Uygun Faiz Oranları)

Taşıt kredileri en çok başvurulan kredi türü olmakla birlikte ikinci el araçlar için verilen kredilerdeki faiz oranları daha düşüktür. Garanti Bankası taşıt kredisi başvurusu yapmak isteyen müşterilerine uygun faiz oranlarıyla kredi hizmeti sağlamaktadır. Taşıt kredilerindeki maksimum vade oranı 60 ay olmakla birlikte ikinci el araçlardaki vade süresi daha azdır.

Taşıt kredisi çekmek isteyen kişilerin kredi notu, gelir bilgisi ve borç/limit oranı gibi şartları sağlamaları gerektiği gibi alınacak olan taşıtın belirli bir orandaki peşinatını da bulundurmaları gerekmektedir.

100.000 TL değerine kadar olan araçlar için kişilerin aracın değerinin %30’una karşılık gelen tutarı peşinat olarak vermeleri gerekmektedir. 100.000 TL’nin üzerindeki araçlarda ise peşinat oranı %50’dir. Örneğin, kişi 100.000 TL’lik bir araç aldığında 30.000 TL peşinat vererek geriye kalan tutarı için taşıt kredisi çekebilir. 200.000 TL değerindeki bir araç için ise kişinin çekebileceği kredi tutarı maksimum 100.000 TL’dir. Bu rakamlar maksimum limitler için geçerlidir ve kişinin gelirinin yetmediği durumlarda peşinat oranı artmaktadır.

BİLGİ: Bazı kişiler araç alımlarında kredi kartı kullanabiliyorlar. Sizler için hazırlamış olduğumuz Bonus Kart başvurusu adlı yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Garanti Bankası Taşıt Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Garanti Bankası Taşıt Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?
Garanti Bankası Taşıt Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Garanti Bankası’ndan taşıt kredisine başvurmak için şube yöntemini seçmelisiniz. Taşıt kredilerindeki tutar fazla olduğu için İnternet bankacılığından başvurulan krediler olumsuz sonuçlanabilir. Her olumsuz sonuçlanan kredi de kredi notunu düşürdüğü için kredi başvurularında dikkatli davranılmalıdır. İnternet bankacılığı ve mobil uygulamadan başvurulan kredileri genel merkez onayladığı için merkez sadece hazır limitli krediyi onaylamaktadır. Hazır limitte kısıtlı olduğu için kişiye verilen hazır limit aracı almak için yeterli olmayabilir.

Garanti Bankası internet sitesi üzerinden taşıt kredisi başvurusu için buraya tıklayabilirsiniz.

Herhangi bir Garanti Bankası şubesine giderek taşıt kredisine başvuru yapabilirsiniz. Diğer yandan, otomobilin alınacağı bayi de Garanti Bankası ile anlaşmalı ise evrak ve başvuru işlemlerinin birçoğunu bayi gerçekleştirmektedir. Maaş bordrosu ve nüfus cüzdanıyla şubeden başvuru yapılabilmektedir. Kişinin geliri yetmiyorsa ve farklı türlerde geliri bulunuyorsa bu geliri de belgeleyerek bankaya iletebilir.

Gerekli Belge ve Şartlar Nelerdir?

Garanti Bankası Taşıt kredilerinde aranan ilk şart 18 yaşını doldurmaktır. Aranan bir diğer şart ise gelir bilgisidir. Kişilerin çekebileceği kredinin aylık taksitleri maaşlarının yarısını geçemez. Örneğin, ayda 5000 TL kazanan bir kişinin çekebileceği kredinin aylık taksitleri 2500 TL’nin üzerinde olamaz. Bu hesaptan yola çıkarak, kredi başvurularınızı yaptığınızda kredinin onaylanması daha kolay olacaktır.

Taşıt kredilerinde kredi notu da aranan temel şartlar arasındadır. Kredi notu 1300 puanın altındaki kişilerin taşıt kredisi çekmesi zordur. Kredi notunuzu Findeks uygulaması üzerinden sorgulayabilirsiniz. Kredi notunuz 1300 puanın altında ise krediye başvurmadan önce kredi notunu arttırmalısınız.

Taşıt kredileri için gerekli belgeler ise;

  • Nüfus cüzdanı
  • Maaş Bordrosu
  • Vergi Levhası (Vergi mükellefleri için)
  • Yıllık gelir beyannamesi (Vergi mükellefleri için)

Normal gelirin yanı sıra aylık kira geliri olan kişilerinde kira gelirinin sağlandığı tapuyu ve kira kontratını getirmesi gerekmektedir. Çiftçiler ise ÇKS belgesi ve Zirai kazancı kanıtlayan belgeleri bankaya iletmek zorundadır.

Taşıt kredisine konu olan araç sıfır ise aracın faturası da talep edilen evraklar arasındadır. Taşıt kredisiyle ikinci el araç almak isteyen kişilerin ise aracın ruhsatını bankaya götürmesi gerekmektedir. İkinci el araçlarda ise taşıtın yaşı ile çekilecek kredinin vadesinin 9 yılı geçmemesi gerekmektedir. Örneğin, 48 ay vadeli kredi çekmek isteyen kişinin almak istediği ikinci el aracın yaşı en fazla 5 olmalıdır.

Birçok kişinin önemsemediği borç/limit oranı da bu kredilerde önemli şartlar arasındadır. Findeks uygulaması üzerinden borç/limit oranının sorgulaması yapılabilir. Limite karşılık gelen borcu yüksek olan kişilerinde taşıt kredisi çekmesi zordur.

Garanti Bankası Sıfır Araç Kredisi Faiz Oranları (Hesaplama)

Sıfır araç için 50.000 TL krediyi 48 ay vadeli olarak çekmek isteyen kişilerin ödeyeceği toplam maliyet 90.672 TL’dir. Bu kredinin faiz oranı %2,25 olmakla birlikte aylık taksitleri 1884 TL’dir. Kredinin maliyet oranı ise %2,76’dır.

Sıfır araç için 100.000 TL tutarındaki kredinin 48 ay vadeli olarak çekilmesi durumunda toplam maliyet 180.113 TL’dir. Bu kredinin faiz oranı %2,25 olmakla birlikte toplam maliyet oranı %2,73’tür. Kredinin aylık ödeme tutarı ise 3742 TL’dir.

Kredi TutarıVade SayısıFaiz OranıAylık Taksit Tutarı
50.000 TL48 Ay%2,251.870,76 TL
70.000 TL60 Ay%2,252.369,00 TL
100.000 TL60 Ay%2,253.384,29 TL

Garanti Bankası İkinci El Araç Kredisi Faiz Oranları (Hesaplama)

İkinci el araç için Garanti Bankası’ndan kredi çekmek isteyen kişiler 50.000 TL tutarındaki krediyi 48 vadeli olarak %2,25 faiz oranıyla çekebilmektedir. Bu kredinin toplam maliyet oranı ise %2,66’dır. Kredinin aylık taksitleri 1845 TL olmakla birlikte toplam maliyeti 88.832 TL’dir.

İkinci el araç almak için 60 ay vadeli 50.000 TL tutarındaki kredinin çekilmesi durumunda kredinin mevcut faiz oranı %2,25’dur. Maliyet oranı %2,65 olan bu kredinin aylık taksitleri ise 1665 TL’dir. Bu kredinin toplam maliyeti ise 100.170 TL’dir.

Garanti Bankası’nın taşıt kredilerindeki faiz oranları ikinci el araçlar için daha düşüktür. Vade arttıkça faiz oranı aynı olmakla birlikte tutar arttıkça kredinin toplam maliyet oranı ve geri ödemesi artmaktadır.

Kredi TutarıVade SayısıFaiz OranıAylık Taksit Tutarı
30.000 TL36 Ay%2,251.313,30 TL
60.000 TL48 Ay%2,252.244,91 TL
90.000 TL60 Ay%2,253.045,86 TL

Garanti Bankası Taşıt Kredisini Devredebilirmiyim?

Garanti Bankası Taşıt Kredisini Devredebilirmiyim?
Garanti Bankası Taşıt Kredisi Devir Olur mu?

Taşıt kredileri devredilebilir mi, sorusuna yanıt vermek gerekirse, evet devredilebilir. Kredinin devredilebilmesi için bankanın aradığı bazı şartlar bulunmaktadır. Bankalar verdikleri kredileri tahsil etmek için geliri olan ve mevcut kredi/kredi kartı gibi ödemelerini düzenli yapan kişilere kredi vermektedir. Bu sebeple kredi devrinin yapılacağı kişinin kredi notunun yüksek olması ve aylık gelirinin olması gerekmektedir. Kredi devrinin yapılacağı kişinin kredi notu ve gelir bilgisi yeterli olsa da banka devir işlemini onaylamayabilir. Devir işlemi tamamen bankanın tasarrufundadır.

Taşıt kredisinin devrinin yapılacağı kişinin kredi notu veya gelir bilgisi yetmiyorsa bu kişi başka bir bankadan ihtiyaç kredisi çekmek zorundadır. Çekilen ihtiyaç kredisiyle Garanti Bankası’ndan çekilen taşıt kredisi kapatılır ve kredi devredilmiş olur.

Taşıt kredileri, konut kredileri gibi ipotekli olarak çekilmektedir. Kredilerin ödenmemesi durumunda kişi hakkında yasal takip başlatılır ve maaşından kesinti yapılır. Bu süreç içerisinde banka, krediyi verirken ipotek koyduğu aracı satılığa çıkartır. Araçlar İcra Dairesi üzerinden satılığa çıkarılmaktadır ve aracın sahibi İcra Dairesine gerekli tutarı ödeyerek aracını geri alabilir. İcra Dairesine ödenen tutar kişinin borcundan düşülmektedir.

BİLGİ: Garanti Bankası üzerinden kartsız para çekmek istiyorsunuz ve nasıl yapacağınızı bilmiyormusunuz? Sizler için hazırlamış olduğumuz Garanti Bankası Kart Olmadan Para Çekme yazımızı mutlaka okuyun!

Yorumlar (Yok)

Cevap Verin