Finansbank EFT Saatleri Nedir? (GÜNCEL EFT ÜCRETLERİ)

EFT, bankalar arası para transferine verilen isimdir. Bazı istisnalar dışında bankalar EFT işlemlerinde ücret talep etmektedir. QNB Finansbank’da EFT ve Havale gibi para transferi işlemlerinden ücret talep etmektedir. Bu yazımızda Geç EFT ücreti ne kadardır ve Finansbank EFT saatleri nedir, gibi sorulara yanıt vermeye çalışacağız.

EFT işlemleri şube, İnternet Bankacılığı, mobil bankacılık, telefon bankacılığı ve ATM gibi yöntemlerle yapılabilmektedir. Bu yöntemlerin her birinde QNB Finansbank’ın talep ettiği EFT ücreti farklıdır. Genellikle, İnternet bankacılığı ve mobil uygulamalar üzerinden yapılan EFT işlemlerindeki ücretler şube ve telefon bankacılığı gibi yöntemlere göre çok daha azdır. Bu sebeple, sürekli olarak EFT işlemleri gerçekleştiren kişilerin İnternet bankacılığı şifresi alıp işlemlerini bu şekilde gerçekleştirmesi avantaj sağlamaktadır.

Şube ve telefon bankacılığı gibi yöntemlerde EFT işlemini bankanın çalışanları kontrol ettiği için yüksek tutarlı işlemlerde bu yöntemler çok daha güvenilirdir. EFT işlemlerinin geri dönüşü çok zor olduğu için yüksek tutarlı EFT işlemi gerçekleştirmek isteyen kişiler bu yöntemleri seçerek işlemlerini güvenli olarak gerçekleştirebilir.

EFT işlemleri; Geç EFT, Düzenli EFT ve normal EFT işlemi olarak üçe ayrılmaktadır. Yöntemler arası talep edilen ücret farklı olduğu gibi bu işlemlerde talep edilen ücretlerde farklıdır.

BİLGİ: QNB Finansbank’ın bir ürünü olan ENPARA dijital bir bankacılık hizmetidir. ENPARA üzerinden tüm havale ve eft işlemlerinizi ücretsiz yapabilirsiniz. Bunun için hazırladığımız konu olan Enpara EFT Saatleri Nedir? konumuzu mutlaka inceleyin.

Finansbank EFT Nasıl Yapılır?

Finansbank EFT Nasıl Yapılır?
Finansbank EFT Nasıl Yapılır?

EFT işlemleri İnternet bankacılığı, mobil uygulama, şube ve ATM gibi yöntemlerle gerçekleştirilebilmektedir. Şubeden işlem yapmak isteyen QNB Finansbank müşterileri gişeden sıra alarak işlemlerini gerçekleştirebilir.

Telefon bankacılığı üzerinden işlem yapmak isteyen banka müşterileri ise 0850 222 0900 numaralı hat üzerinden işlemlerini gerçekleştirebilir.

ATM üzerinden işlem yapmak isteyen müşteriler ise kartlı ve kartsız olarak işlem yapabilmektedir. Kartsız işlem yapmak isteyenler “Kartsız İşlem” butonuna bastıktan sonra “Hesaba Para Yatırma” seçeneğine tıklamalıdır. EFT işlemi için “Başkasının Hesabına” seçeneği seçildikten sonra paranın yatacağı hesap numarasını girmeniz gerekmektedir. Hesap numarasından kasıt, paranın yatırılacağı kişinin IBAN adresinin son 8 hanesidir. Bu işlemde yapıldıktan sonra T.C. Kimlik numarası girildikten sonra kişinin hesabı ekrana gelmektedir. Gönderilmek istenen kişinin hesabı doğruysa “Onay” butona bastıktan sonra yatırılmak istenen tutar girilir ve para hazneye yerleştirilir. Cep telefonuna gelen onay mesajı da ekrana girildikten sonra “Onay” seçeneği seçilerek işlem gerçekleştirilir.

İnternet Bankacılığı ve mobil uygulamalarda ise işlemler benzerdir. Sisteme giriş yaptıktan sonra “Para Transferi” seçeneği seçildikten sonra gönderilecek kişinin IBAN adresi ve adı soyadı girildikten sonra tutar girilir ve işlem onaylanır.

Düzenli EFT Talimatı Nasıl Verilir?

Finansbank düzenli EFT talimatı sayesinde kira ödemesi, düzenli borç ödeme, aidat ödemesi ve diğer ödemeler yapılabilir. Düzenli EFT işlemlerinden alınan ücretler daha az olmakla birlikte hesapta para olması durumunda işlem belirlenen gün ve saatte otomatik olarak gerçekleşmektedir.

Düzenli EFT talimatları şube, telefon bankacılığı ve İnternet bankacılığı aracılığıyla yapılabilmektedir.

Finansbank EFT Saatleri ve Ücretleri (Güncel)

Finansbank EFT Ücretleri
Finansbank EFT Ücretleri

EFT işlemleri bankalar arası bir işlem olduğu için bankaların hizmet verdiği saatlerde yapılabilmektedir. QNB Finansbank saat 09:00 ile 17:15 arasında hizmet verdiği için EFT işlemleri de bu saatler arasında gerçekleşmektedir.

Bankalar resmi tatillerde ve hafta sonlarında hizmet vermediği için bu günlerde gerçekleştirilen işlemler bir sonraki iş gününün sabahında gerçekleşmektedir.

Şubeden yapılan EFT işlemlerinin hesaptan veya isimden yapılması durumunda 60 TL ücret talep edilmektedir.

İnternet bankacılığı aracılığıyla yapılan EFT işlemlerinde 6.25 TL işlem ücreti alınmaktadır. Cep şubesinden yapılan işlemlerde de alınan ücret 6.25 TL’dir.

Çağrı merkezlerinden yapılan işlemlerde ise 40 TL ücret alınmaktadır. ATM’den yapılan EFT işlemlerinde ise 18 TL işlem ücreti alınmaktadır. ATM’den yapılan kartsız EFT işlemlerinde ise işlem ücreti 15 TL’dir.

Havale Saati7 Gün 24 Saat
EFT Saatleri09:00 – 17:15
Havale Ücreti2.75 TL
EFT Ücreti6.25 TL
Geç EFT Ücreti9 TL
Şubeden Yapılan EFT Ücreti60 TL

Finansbank Geç EFT Saati ve Ücreti Ne Kadar?

EFT işlemlerinin 09:00 ile 17:15 saatleri arasında yapıldığını belirtmiştik. Saat 16:00 ile 17:15 saatleri arasında yapılan EFT işlemleri Geç EFT olarak sınıflandırılmaktadır. Bu işlemlerden alınan ücrette farklıdır.

İnternet bankacılığından ve cep şubesinden yapılan Geç EFT işlemlerinden 9 TL ücret alınmaktadır.

Çağrı merkezlerinden yapılan Geç EFT işlemlerinde ise 40 TL, ATM’den yapılan Geç EFT işlemlerinden ise 20 TL masraf alınmaktadır.

BİLGİ: Diğer bankalarda daha uygun ücretlere EFT ve Havale işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için tüm bankaların eft ücretleri adlı konumuzu mutlaka inceleyin.

Tatil Günlerinde Havale ve EFT Yapabilirmiyim?

Tatil günlerinde EFT işlemleri gerçekleşmemektedir. Bankalar bu günlerde hizmet vermedikleri için EFT işlemleri ilk iş günü içerisinde yapılmaktadır. Bu günlerde alınan EFT işlem ücretleri aynı olmakla birlikte ilk iş gününün sabahında işlemler gerçekleşmektedir.

Havale işlemleri bankanın kendi müşterileri arasında gerçekleşen bir işlem olduğu için resmi tatillerde ve hafta sonlarında Havale işlemleri gerçekleştirilebilir.

Para transferinin aciliyeti varsa gönderilmek istenen kişinin banka hesabına ATM’den veya bir başkasının İnternet bankacılığı aracılığıyla para transfer işlemi yapılabilir.

Finansbank EFT İptal Ediliyor mu?

QNB Finansbank veya diğer bankalar üzerinden yapılan EFT işlemlerinin iptali oldukça zordur. EFT işlemi bankanın hizmet vermediği günlerde veya saatlerde yapılmış ise müşteri hizmetleri aranarak işlemin iptali sağlanabilir. Müşteri hizmetleri arandıktan sonra banka ilgili işlem EFT havuzunda yer aldığı için işlemin kontrolünü sağlayarak işlemin iptalini gerçekleştirebileceği gibi işlemi iptalde etmeyebilir.

EFT saatleri içerisinde yapılan işlemler birkaç dakika içerisinde yapıldığı için bu işlemlerin iptali zordur. İşlem EFT havuzunda yer alıyorsa müşteri hizmetleri aranarak işlemin iptali birkaç dakika içerisinde yapılabilir. Diğer yandan, işlem gerçekleşmiş ise işlemin iptali çok zordur.

EFT transferi yapılmış ise gönderilen kişinin kullandığı banka aranarak işlem iptal edilebilir. Örneğin, Finansbank’tan Ziraat Bankası müşterisine yapılan bir işlem gerçekleştirilmiş ise Ziraat Bankası’nın müşteri hizmetleri aranmalıdır. Ziraat Bankası’da kendi müşterisini arayarak durumu anlatır ve işlemi iptal etmek istediğini belirtir. Paranın gönderildiği kişi işlemi iptal etmek istemiyorsa güvenlik sebebiyle işlemin iptali sağlanamaz ve para kişinin hesabında kalmaktadır.

TAVSİYE: Finansbank internet bankacılığı üzerinden gerçekleşmemiş EFT işlemlerinizi iptal edebilirsiniz. Bununla ilgili hazırladığımız Finansbank İnternet Bankacılığı ile Yapabilecekleriniz adlı konumuzu mutlaka inceleyin.

Yorumlar (Yok)

Cevap Verin