Emekliye Faizsiz Kredi Başvuru ve Şartları

Başta kamu bankaları olmak üzere ülkemizde bulunan birçok özel banka emeklilere özel geliştirmiş olduğu kredi kampanyaları sayesinde müşteri sayılarını artırmaya çalışıyor. Geçmişte birçok banka emeklilerin yaşlıları nedeni ile kredi alamayacaklarından bahsederdi. Günümüzde; sabit bir gelire sahip olmalarından dolayı emeklilerin kredi verilebilecek en iyi grup içerisinde yer aldıkları görülmüştür. Bu yazımız içerisinde emekliye faizsiz kredi başvurusu ve şartları hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Emekliye Faizsiz Kredi Veren Bankalar Hangileri?

Emekliye Faizsiz Kredi Veren Bankalar Hangileri?
Emekliye Faizsiz Kredi Veren Bankalar Hangileri?

Burada, tüketicilerin en çok sorduğu sorulardan biri olan emekliye faizsiz kredi veren bankalar hangileri sorusunu sizler için araştırdık. Ülkemizde bulunan emekliler genel olarak maaşlarını kamu bankalarından almaktadır. Bu nedenle faizsiz kredi kampanyaları genel olarak kamu bankaları tarafından yürütülmektedir.

Bankalar, mevcut emekli müşteri sayısını artırabilmek için son zamanlarda birçok promosyon ve kampanyalar düzenleyerek tatlı bir rekabete girmiş durumda. Bu durumdan elbette karlı çıkan tek taraf emeklilerdir. Bunun nedeni;

Bazı bankalar emekililerin maaşlarını kendi bankalarına taşımaları durumunda altın hediye edeceklerini, 300 TL nakit ödeme yapabileceklerini, bazı bankalar ise 3 çeyrek altın hediye edeceklerini dahi duyurmuşlardır. Bu promosyonlar, bankalar arasında tatlı bir rekabet ortamı yaratırken emeklilerin de ekstre ufak bir gelire sahip olmasını sağlamıştır.

Mevcut bankanızdan memnun değilseniz bu tarz promosyonlardan yararlanarak maaşınızı farklı bir bankaya taşıyabilirsiniz. Emekliye kredi veren bankalar hakkında da bilgi verecek olursak; 

Fibabanka Emekliye Faizsiz Kredi

Emekliye faizsiz kredi başvurusu ve şartları konusundaki karşımıza çıkan ilk banka Fibabanka’dır. Fibabanka emekliye faizsiz kredi kampanyaları düzenleyen ilk bankadır. Tamamen sıfır faizli olarak verilen 3.000 TL limitli kredi 18 ay vadeye bölünmektedir. 3.000 TL’ye kadar olan tutar için tamamen faizsiz bir şekilde kredi veren banka, 3.000 TL üstü tutarlar için uygun faiz koşulları uygulamaktadır.

Bu kampanya sürekli olmamaktadır. Yılın bazı dönemlerinde uygulanan sıfır faizli kredi kampanyası için Fibabanka (fibabanka.com.tr) ile takipte kalmanız gerekecektir. 3.000 TL için 18 ay vadeli uygulanan sıfır faizli bu kredinin elbette bazı detayları bulunmaktadır;

Fibabanka, emekli müşterileri için uygulamış olduğu faizsiz kredi için 12 ile 18 ay arasında bir geri ödeme planı oluşturmaktadır. Emekliler, sıfır faizli kredi imkanından yararlanırken çekecekleri kredi için belirli bir miktar işlem ücreti ve sigorta bedeli ödemek durumundadırlar. Örneğin; 3000 TL faizsiz emeklilik kredisinden yararlanan kişiler 18 ay geri ödeme planı uygulamaları durumunda 465 TL gibi bir kesinti ile karşılaşacaklardır. Geri ödeme planını 12 Ay vade üzerinden uygulamaları durumunda ise kredi tutarından kesilecek miktar 345 TL’ye düşmektedir. Yani; toplamda elinize geçecek tutar 2535 TL ile 2665 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Denizbank Emekliye Faizsiz Kredi

Denizbank Emekliye Faizsiz Kredi
Denizbank Emekliye Sıfır Faiz Kredi

Denizbank, emekli müşteri sayısını arttırmak için promosyon uygulayan bankalar arasında yer alıyor. Denizbank emekliye faizsiz kredi kampanyalarını yılın belirli dönemlerinde faaliyete geçiriyor. Tamamen faizsiz bir şekilde Denizbank üzerinden alınabilecek kredi tutarı 1000 TL kadardır.

Anlık olarak meydana gelen ihtiyaçlar için oldukça ideal olan 1000 TL için herhangi bir faiz ödemesi, dosya masrafı ve sigorta masrafı uygulanmamaktadır. Denizbank üzerinden faizsiz bir şekilde 1000 TL’lik ihtiyaç kredisi çekmek isteyen kişiler için sadece ufak bir şart arandığını belirtmek istiyoruz.

Denizbank üzerinde bulunan mevduat hesapları üzerinden en az 2 adet otomatik ödeme talimatı vermeniz durumunda bu promosyondan rahat bir şekilde faydalanabilirsiniz. Ancak; vermiş olduğunuz bu 2 adet otomatik ödeme talimatının ödemelerini düzenli olarak yapmanız gerekiyor. 

Her emekli Denizbank’ın sunmuş olduğu bu özellikten bir kere yararlanabilir. Emekli müşteri sayısını artırmak için yapılan bu kampanyada otomatik ödeme talimatı sona erdirilmesi durumunda kredi ile ilgili anlaşmada sona ermektedir. 1000 TL’lik sıfır faizli emekli kredisi geri ödeme planı 12 Ay üzerinden yapılmaktadır. Aylık 83 TL olacak şekilde yapılan ödemeler, emeklilerin ihtiyaçlarına acil çözüm olmaktadır.

NOT: Denizbank emekliye faizsiz kredi başvurusunda bulunmak istiyorsanız, Denizbank Müşteri Hizmetleri iletişime geçerek kredi başvurusu yapabilir ya da detayları öğrenebilirsiniz.

Emekliye Faizsiz Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Emekliye Faizsiz Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?
Emekli Faizsiz Kredi Başvurusu Yapma

Emekliye faizsiz kredi başvurusu nasıl yapılır konusunda da ayrı olarak bir bilgi vermek istiyoruz. Yukarıda belirttiğimiz bankaların herhangi birinden kredi çekmek isteyen kişiler sadece kimlik belgeleri ile başvuruda bulunmaları yeterlidir.

Sistem üzerinden kişinin emekli olduğunu gören banka yetkilileri, gerekli şartların karşılanması durumunda emeklilerin kredi taleplerini başarılı bir şekilde onay vermektedir.

Emekliye Faizsiz Kredi Şartları Nelerdir?

Bu bölüme kadar emeklilere kredi veren bankalar ile beraber başvuruların nasıl yapıldığını dile getirmeye çalıştık. Emekliye faizsiz kredi veren bankaların aramış olduğu şartları şu şekilde listeleyebiliriz;

  • Emekliler, herhangi bir nedenden ötürü kredi çekmek istemeleri durumunda taksitler maaşlarının %70’lik kısmını aşmayacaktır.
  • Emekliler, kredi başvurusu yapmadan önce başka bir bankada bulunan kredilerini kapatmalıdır. Aynı anda 2 adet kredi emekliler için uygun görülmemektedir.
  • Emekliye faizsiz kredi veren bankalarda belirli bir üst yaş limiti bulunmaktadır. Faizsiz bir şekilde kredi çekmek için emeklilerde aranan üst yaş limiti 80’dir.

Bu şartlar genel olarak emekliye kredi veren bankaların ortak olarak almış olduğu kararlar arasında yer almaktadır.

Maaşını Bankadan Alan Emeklilere Özel Krediler

Bazı bankalar, emekli aylıklarını taşıyan müşterilerine uygun kampanyalar düzenliyor, düşük faiz oranları veya faizsiz kredi seçenekleri ile müşterilerine kolaylık sağlıyorlar. Bu bölümde ise sizlere maaşını bankadan alan emeklilere özel krediler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Aşağıdaki başlıkları inceleyerek özel kredi kampanyalarını inceleyebilirsiniz.

PTT Emeklilere Özel Kredi

PTT Emeklilere Özel Kredi
PTT Faizsiz Emekli Kredisi

Emeklilere kredi veren bankalar arasında ilk sırada yer alan PTT emeklilere özel kredi yanı sıra bir dizi olanaklarla emeklilerin yanında olduğunu hissettirmektedir. PTT, bir bankacılık kurumu olmadığından dolayı emeklilere kredi verme olayını anlaşmalı bankalar üzerinden yürütmektedir. PTT; sadece maaşı kendisinden alan müşterilerine bu tarz bir promosyon uygulamaktadır. PTT’nin anlaşmalı olduğu bankalar arasında yer alan Aktif Bank; maaşını PTT’ye taşıyan tüm müşterilere 40.000 TL’ye kadar ihtiyaç kredisi vermektedir. Kredi başvurusu Aktif Bank üzerinden yapılmakta olup herhangi bir kefil ya da teminat gösterilmesi talep edilmemektedir. 

PTT’nin anlaşmalı olduğu bir diğer banka ise Şekerbank’tır. Şekerbank; emeklilere özel olacak şekilde 36 ay vadeli 36.000 TL kredi vermektedir. Şekerbank üzerinden PTT emekli kredisi alabilmek için T.C kimlik numaranızı içeren kimlik belgenizi vermek yeterlidir. PTT’den geldiğini belirten müşterilerden herhangi bir şekilde evrak ya da ipotek talep edilmemektedir. 

PTT’nin anlaşmalı olduğu son banka ise Vakıfbank’tır. VakıfBank; 36 ay vadeli olacak şekilde 20.000 TL’ye kadar ihtiyaç kredisi vermektedir. VakıfBank’ın aradığı en önemli şartlarından birisi de kredi başvurusunda bulunacak emeklinin 80 yaşını geçmemiş olmasıdır. Geri ödeme planında vade yaş durumuna göre de belirlenmektedir. Örneğin 79 yaşında bir kişi kredi başvurusuna bulunduğunda maksimum 12 aylık bir geri ödeme planına sahip olabilmektedir.

Kuveyt Türk Emeklilere Özel Faizsiz Kredi

Kuveyt Türk hemen hemen tüm müşterilerine faizsiz olarak kredi sunan nadir bankalar arasında yer alıyor. Bu banka, İslami usullere uygun olarak çalışmasından dolayı sadece kar oranlı bir çalışma sistemine sahiptir. Katılım Bankası olmasından dolayı kredi hizmetini belirli bir mal ya da hizmet karşılığında vermektedir.

Kuveyt Türk emeklilere özel faizsiz kredi çekmek isteyen kişiler bu krediyi hangi alanda ne şekilde kullanacağını belgelemek durumundadır. Emekliler, Kuveyt Türk üzerinden 6 ay ile 46 ay arasında geri ödemesi planlanmış ihtiyaç kredisi çekebilir. 

Halkbank Emeklilere Özel Kredi Seçenekleri

Halkbank Emeklilere Özel Kredi Seçenekleri
Halkbank Emekliye Özel Krediler

Halkbank, emekliler için tamamen özelleştirilmiş bir kredi sistemi geliştirmiştir. 50.000 TL limiti bulunan emeklilere özel kredi için geri ödeme planı 36 ay vade üzerinden oluşturulmuştur. Emekliler, başta internet bankacılığı olmak üzere en yakın Halkbank Şubesi üzerinden kredi başvurusunda bulunabilirler. Bununla birlikte telefonlarının mesaj kısmı bölümünden T.C. kimlik numarası ve istenilen kredi tutarını yazan kişiler “3452” ye göndermeleri durumunda kredi başvurusunu Halkbank’a iletebilirler.

BİLGİ: Halkbank emeklilere özel kredi seçenekleri hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız Halkbank çağrı merkezini arayabilirsiniz. Halkbank müşteri hizmetleri hızlı bağlanma sayfamızı incelemenizi öneririz.

Türkiye İş Bankası Emeklilere Özel Kredi Paketleri

Emekli müşterilerine özel olarak kredi paketi geliştiren bankalar arasında Türkiye İş Bankası da yer alıyor. 5.000 TL ile 50.000 TL arasında değişen kredi fırsatı bulunan İş Bankası’nda geri ödeme planı 48 ay vade üzerinden yapılıyor. Emeklilere özel kredi paketinin başvuruları başta internet bankacılığı olmak üzere mobil bankacılık, şubeler ve ATM’ler üzerinden yapılmaktadır.

5.000 TL için talep edilen dosya masrafı 25 TL iken 50.000 TL tutarındaki kredi için dosya masrafı 250 TL olarak belirlenmiş durumda.. Bu kredi olanaklarından faydalanmak isteyen emekliler maaşlarını Türkiye İş Bankasına taşımaları gerekiyor.

Akbank Emeklilere Özel Kredi Kampanyaları

Emeklilere özel kredi kampanyası başlatmış olan Akbank, özellikle maaşını kendi bankasından alan müşterileri için özel kampanyalar başlatmıştır. Maaşını Akbank üzerinden alan müşteriler için herhangi bir şekilde dosya masraf ücreti almayan banka, bu kampanyasını sadece mevcut müşteriler için yürütüyor.

Kredi başvurusu sırasında bankanın tek istediği üzerinde T.C. kimlik numarasının yazılı olduğu kimlik belgesidir. 10.000 TL’ye kadar geçerli olan bu kredinin geri ödeme planı 48 ay vade üzerinden yapılmaktadır. 

İPUCU: Akbank müşteri hizmetlerini arayarak kredi başvurusunda bulunabiliyorsunuz. Sizler için hazırlamış olduğumuz Akbank müşteri hizmetleri hızlı bağlanma yöntemi sayfamızı okumanızı tavsiye ederiz.

Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) Emeklilere Özel Fırsat Kredileri

Emeklilere oldukça güzel fırsatlar tanıyan TEB, promosyonlar sayesinde her geçen gün emekli müşteri sayısını arttırmaya devam ediyor. Emekli maaşını TEB bankasına taşıyan müşterilerine 3 yıl farklı bir bankaya geçmeme sözü vermeleri durumunda 100 TL veren TEB, kredi konusunda da oldukça başarılı gözüküyor.

50.000 TL’ye kadar ihtiyaç kredisi veren Türkiye Ekonomi Bankası, maaşını bünyelerinde çeken müşterilerinden herhangi bir şekilde kredi dosya masrafı da almamaktadır.

Yorumlar (Yok)

Cevap Verin