Devlet Destekli Sera Kurma (Hibe ve Başvuru Şartları 2019)

Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye’deki tarımın kış ayında da devam etmesi için birtakım destekler vermeye devam etmektedir. Kış aylarında ülkedeki tarımın düşüş göstermesi bu tarz çalışmaların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Türkiye’de üretim alanında faaliyet gösteren çiftçi ve girişimciler için verilen sera kredisi, kış tarımının artması, verimli hale gelmesine öncülük edecektir. Devlet destekli sera kurma hibesi için çiftçi olmanıza gerek yoktur. Tarımla İlgilenmek isteyen tüm genç girişimciler için de sera kurma hibesi verilebilmektedir. Tarım ve Orman Bakanlığı, devlet desteği sayesinde bankalar ile anlaşma yaparak çiftçilerin kullanımına uygun krediler oluşturmuştur. Bu kredilerin büyük bir bölümü faizsiz, hibe ve düşük faizli kredi olarak sunulmaktadır. Konu ile ilgili ayrıntıları yazımızın devamında detaylı bir şekilde sunacağız. 

Devlet destekli Sera kurma hibesi için projenin Bakanlar Kurulu kararına uygun olması gerekiyor. Tarım ve Orman Bakanlığı başta Tarım Kooperatifleri olmak üzere Ziraat Bankası ve diğer bankalar ile anlaşmalar yaparak sıfır faizli kredi yolunu açmıştır. Bununla beraber hibe ile kurulan seraların kurulum maliyetlerinin %50’lik kısmı yine bu bankalar tarafından geri ödemesiz bir şekilde karşılanmaktadır. Kış aylarındaki üretimi arttırmak için devletin aynı zamanda mazot ve gübre gibi ihtiyaçların yönelik de çeşitli destekler verdiğini söyleyebiliriz. 

Devlet destekli Sera Kurma Hibe Detayları 

Devlet destekli Sera Kurma Hibe Detayları
Devlet destekli Sera Kurma Hibe Detayları

Devlet destekli Sera kurma hibe fırsatlarından yararlanmak isteyen kişiler öncelikle bakanlar Kurulu’nun belirlemiş olduğu standartlara uygun şekilde üretim yapmaları gerekmektedir. Hibe kullanarak sera kurmak istiyor ya da mevcut sıranızı geliştirmek istiyorsanız aşağıda yer alan şartlara uygun davranışlarda bulunmamız gerekiyor. 

 • Devlet desteğinden yararlanabilmek için öncelikle seracılık kayıt sistemi yönetmenliğine uygun olacak şekilde üretim yapmanız gerekiyor. 
 • Hibe krediden faydalanabilmek için sera üretimi yapılan alanın 1 dönümden az olmaması gerekiyor. 
 • Devlet destekli sera hibesi için kontrollü örtü altı üretim koşullarına uygun olarak üretim yapmanız gerekiyor. 

Yukarıda belirttiğiniz şartlara uygun olarak üretim yapan çiftçi ve genç girişimciler başta Ziraat Bankası olmak üzere Tarım Kredi Kooperatifleri üzerinden 10 milyon TL’ye kadar kredi kullanarak üretime başlayabilirler. 

Faizsiz Sera Yenileme Kredisi 

Birçok genç girişimci devlet desteğinden yararlanarak sera kurmak istiyor. Fakat; sunulan teşviklerden yararlanmak isteyen birçok kişi gerekli şartlara uyamadığından ötürü fırsatlardan yararlanamamakta. Başvuru şartlarına uygun olacak şekilde seralarını yenilemek isteyen kişilere de bir destek verilmekte.

Seralarını yenilemek isteyen kişiler için verilen destek 300.000 TL’ye kadardır. 300.000 TL’ye kadar faizsiz olarak verilen bu destek 2 milyon TL’ye kadar olan projeler için geçerlidir. Daha fazla tutar için öncelikle sera yenilenmeli, hibe alacak şartları taşıyacak hale getirmelisiniz.

Tarım Bakanlığı Genç Çiftçi hibesi ile Sera kurmak 

Tarım Bakanlığı, Türkiye’deki tarım faaliyetlerinin artabilmesi için çiftçilere tamamen geri ödemesiz bir şekilde hibe kredi vermektedir. Sera kurma kredisi olarak verilen bu hibe desteğinden yararlanabilmek için öncelikle bazı şartlara uygun olmanız gerekiyor. Aranan şartlar şu şekilde listelenebilir; 

 • Faizsiz bir şekilde sera kurma hibesi alabilmek için genç girişimcileri ikamet ettikleri bölgenin 20.000’den az nüfusa sahip olması gerekiyor. 
 • Başvuruda bulunacak girişimcilerin yaş aralığı ise 18 ile 40 Yaş arasıdır. 40 yaş üzerindeki başvurular değerlendirilmeye alınmadan otomatik olarak reddedilmektedir. 
 • Tarım Bakanlığınca verilecek olan Hibe desteğinin tutarı bölgeden bölgeye değişiklik göstermektedir. 
 • Ortalama olarak 5 ile 40 dekar arasındaki arsalar için destek verilmektedir. 

Mevcut Sera İşletmeleri için sunulan destekler 

Mevcut olarak bir sera işletmesine sahip olan çiftçiler içinde özel olarak destek verilmektedir. Mevcut üreticiler için sunulan destekler; 

 • Mevcut üreticilere ilk olarak mazot ve gübre alım desteği verilmektedir. 
 • TARSIM üzerinden yapılan sigorta için poliçe tutarının %50’si Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından karşılanmaktadır. 
 • Sera üretimleri için iyi tarım desteği 
 • Örtü altı bombus arı desteği (dekar başı maksimum 2 adet) serap faaliyetlerinde 
 • Biyolojik ve biyoteknolojik paket desteği 
 • 5 da altında alan araziler için küçük işletme desteği 

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilmektedir. Yukarıda belirtmiş olduğumuz destekler için verilen ücretleri BU Bağlantı adresinden ayrıntılı olarak görüntüleyebilirsiniz.

Ziraat Bankası Sera Kredisi Başvuru Şartları 

Tarım Bakanlığı, kış aylarında düşen tarım üretimini canlandırmak için hibe sera kredisi sunmaya başlamış durumda. Yapılan anlaşmalar sonucunda ödemelerin Ziraat Bankası üzerinden dağıtılmasına karar verilmiştir. Bununla beraber Ziraat Bankasının kendi bünyesinde de sunmuş olduğu krediler bulunmaktadır. Sera üzerinden sebze, meyve, mantar, süs bitkisi ve diğer bitkisel ürünleri yetiştirmek için Ziraat Bankası seracılık kredisinden destek alabilirsiniz. Bankanın kendi vermiş olduğu kredilerde faiz oranları neredeyse yok denilecek kadar azdır. Ziraat Bankasının da ülke tarımına katkıda bulunacak her bireye destek olmaya çalıştığını görüyoruz. Ziraat Bankası sera kredisi başvurusu için gerekli belgeler; 

 • Kredi başvurusunda bulunacak kişinin çiftçi kayıt belgesi 
 • Nüfus Cüzdanı 
 • Üretim yapılan, yapılacak yere ait kira sözleşmesi, tapu 
 • Yüksek tutarlı kredi başvuruları için teminat, ipotek olarak gösterilebilecek taşınamaz mülklere ait belgeler 
 • Başvuruda bulunan işletmeler eğer bilanço esaslı üretim yapıyorlar ise son 3 yıla ait bilanço tablosu gereklidir. 

BİLGİ: Bununla birlikte traktör almak istiyorsanız, sıfır faizli traktör kredisi veren bankalar mevcuttur. İlgili yazıyı mutlaka okuyun!

Düşük Faizli Sera Kredisi Veren Bankalar 

Düşük Faizli Sera Kredisi Veren Bankalar
Düşük Faizli Sera Kredisi Veren Bankalar 

Tarım ve orman bakanlığı tarafından sunulan hibe isteklerden yararlanamayan birçok kişi bankalar üzerinden kredi çekerek sera yetiştiriciliği yapmak istediğini belirtmekte. Ülkemizde faaliyet gösteren birçok bankanın düşük faizli sera kredisi verdiğini söyleyebiliriz. 

Düşük faizli sera kredisi veren bankalar şu şekildedir; 

QNB Finansbank Sera Kredisi

QNB Finansbank sera kredisi desteği sunan ilk bankalar arasında yer alıyor. Kurulacak sera işletmesinin %85’lik kısmına kadar kredi desteği sunan QNB Finansbank, ipotek gösterilmesi durumunda geri ödeme planını 120 ay vade üzerinden yapıyor!

Çiftçiler eğer isterler ise geri ödemeyi 1, 3, 6, 12 ayda bir olacak şekilde rahat rahat da yapabiliyor. 

Şekerbank 60 Ay Vadeli Sera Kredisi

Şekerbank 60 ay vadeli sera kredisi vermektedir. Yapılacak yatırımın %75’lik bölümüne kredi desteği veren Şekerbank, ödemeleri senede bir(hasat) olarak yapılmasına da onay vermekte.

Bu bankanın aramış olduğu tek şart; başvuruda bulunacak kişinin en az 2 yıl boyunca seracılık yapmış, yapan birisinin yanında çalışmış olmasıdır. 

Yapı Kredi Esnek Ödemeli Sera Kredisi

Yapı Kredi, seracılık kredisi konusunda en çok tercih edilen bankalar arasında yer almaktadır. Kurulacak işletmenin tüm giderleri için kredi desteği veren Yapı Kredi, geri ödeme konusunda da 12 ayda 1 olacak şekilde esnek planlamalar yapabilmektedir.

Eğer isterseniz çekmiş olduğunuz krediyi tek taksit üzerinden de kapabilirsiniz. 

Türkiye Ekonomi Bankası Çiftçi Kredisi

TEB, hem sıfırdan kurulum hem de sera yenileme için gerekli olan maliyeti karşılama konusunda kredi veren bir bankadır.

Çiftçi kredisi adı altında verilen bu destek için geri ödeme maksimum 60 ay vade üzerinden yapılmaktadır. 

Garanti Bankası Sera Kredisi 

Garanti Bankası da hem yeni sera kurulumu hem de sera onarımı için kredi desteği vermektedir. Yapılacak harcamalar sonucunda fatura bedelinin %75’lik kısmı için kredi veren Garanti Bankası ödemeler konusunda esnek planlar oluşturabilmektedir. 

Tarım ve Orman Bakanlığı, 2019 yılı içerisinde de sera kurma hibe desteği verecektir. Her yıl meydana gelen değişimlerden ötürü başvuru şartlarında da birtakım oynanmalar olabilmekte. Teşvik konusunda herhangi bir değişiklik olursa bu yazı üzerinden sizlere bilgi vereceğiz.

TAVSİYE: Tüm bunların yanında arsa almayı düşünüyorsanız, arsa kredisi veren bankalar isimli araştırma yazımızı mutlaka okuyun!

Yorumlar (Yok)

Cevap Verin