Denizbank Müşteri Hizmetleri (0850 Numarası ve Hızlı Bağlanma)

Denizbank kullanan birçok kişi almış olduğu hizmetler ile ilgili herhangi bir sorun yaşamaları durumunda müşteri hizmetleri ile iletişime geçmek ister. Bu yazımızda ise Denizbank müşteri hizmetleri hızlı bağlanma konusunda sizlere detaylı bilgiler vereceğiz. Özellikle kredi ya da banka kartını kaybeden, çaldıran kişiler bu durumdan olumsuz etkilenmenin yollarını araştırır. Denizbank müşteri hizmetleri aracılığıyla kaybolan, çalınan kredi kartı ve banka kartınızı iptal ettirebilir, yenisinin çıkartılmasını isteyebilirsiniz. Bununla beraber müşteri hizmetlerinin başka ne gibi hizmetlerinin bulunduğunu merak ediyorsanız;

Denizbank müşteri hizmetleri haftanın 7 günü 24 saat boyunca müşterilerine hizmet vermektedir. Şubeler mesai saatlerine kadar hizmet vermelerine karşın müşteri hizmetleri üzerinden 24 saat destek alabilmek mümkündür.

0850 222 0 800 ya da 444 0 800 telefon numaraları üzerinden müşteri hizmetlerine bağlanmak isteyen kişiler bir türlü müşteri hizmetlerine bağlanamadıklarından şikayet eder. Bu yazımız içerisinde Denizbank müşteri hizmetleri ile ilgili merak ettiğiniz tüm ayrıntılar hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Denizbank Müşteri Hizmetleri ile Yapabileceğiniz İşlemler

Denizbank Müşteri Hizmetleri ile Yapabileceğiniz İşlemler
Denizbank müşteri hizmetlerinden yapabildiğiniz işlemler

Denizbank müşteri hizmetleri üzerinden ne gibi işlemler yapabileceğiniz ile ilgili bilgiler vermek istiyoruz. Öncelikle şunu bilmeniz gerekiyor; Denizbank müşteri hizmetlerine bağlandığınız andan itibaren yapacağınız tüm görüşmeler kayıt altına alınmaktadır. Müşteri hizmetleri ile görüşürken karşınızdaki kişiye hakaret etmemeli, sorunlarınızı anlaşılır bir şekilde dile getirmeniz gerekir. Argo ya da küfürlü kelimeler kullanmanız durumunda destek alamadığınız gibi bankanın hakkınızda dava açabileceğini de bilmeniz gerekiyor.

0850 222 0 800 ya da 444 0 800 üzerinden müşteri hizmetlerine bağlanmanın durumunda aşağıda yer alan hizmetlerden destek alabilirsiniz; 

  • Kullanmış olduğunuz kredi kartı ya da banka kartının çalındığını ya da kaybolduğunu fark ettiğiniz an müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek olumsuz durumların önüne geçebilirsiniz. 
  • Müşteri hizmetleri üzerinden döviz kurları hakkında anlık olarak bilgi alabilirsiniz. Aynı zamanda müşteri hizmetleri üzerinden her türlü döviz ve altın alım satım işlemleri yapabilir, mevcut dövizleriniz hakkında bilgiler alabilirsiniz. 
  • Denizbank müşteri hizmetleri aracılığıyla kullanmış olduğunuz kredi ya da banka kartının şifresini değiştirebilirsiniz. 
  • Müşteri hizmetleri üzerinden kredi kartı borcunuzu, faturalarınızı ve diğer ödemelerinizi sorunsuz bir şekilde yapabilirsiniz. 
  • Müşteri hizmetleri üzerinden çekmiş olduğunuz kredi ile ilgili bilgi alabilir, kredinizi kaç taksit kaldığını ve bugüne kadar yapmış olduğunuz ödemeler hakkında bilgi alabilirsiniz. 
  • Denizbank müşteri hizmetleri üzerinden size özel olarak oluşturulan kampanyalar hakkında bilgi alabilir, güncel kredilerin kredi faiz oranlarını öğrenebilirsiniz.

BİLGİ: Eğer Denizbank kredi kartı limitinizi artırmak için müşteri hizmetleri ile iletişime geçiyorsanız, Kredi Kartı Limitini Artırmanın Yolları adlı yazımızı incelemenizi mutlaka öneriyoruz.

Denizbank Müşteri Hizmetlerine Hızlı Nasıl Bağlanılır?

Denizbank Müşteri Hizmetlerine Hızlı Nasıl Bağlanılır?
Denizbank müşteri hizmetlerine direk bağlanma 2019

Denizbank müşteri hizmetleri numarası aradığınızda önünüze birçok seçenek çıkacaktır. Yaşadığınız sorunlarla ilgili hızlı çözümler alabileceğiniz seçenekler olduğu gibi doğrudan müşteri hizmetlerine bağlanabileceğiniz kanallarda bulunmaktadır. Ancak; müşteri hizmetlerine bağlanma konusunda bir takım problemler yaşayabilirsiniz. Müşteri Hizmetlerine bağlanmadan tüm işlemlerinizi internet bankacılığı (denizbank.com) ile yapabilirsiniz. Denizbank müşteri hizmetlerine hızlı nasıl bağlanılır konusunda da bilgi sahibi olmak istiyorsanız; 

  • 0850 222 0 800 ya da 444 0 800 numarası üzerinden Denizbank müşteri hizmetlerini arayın. 
  • Yukarıda belirttiğimiz telefon numaralarını aradığınızda sizlerde müşteri numaranız ya da T.C. kimlik numarası istenecektir. Bu bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde girdikten sonra telesekreter yüklenmesini bekleyin. 
  • Telesekretere bağlandıktan sonra sırası ile hangi tuşun hangi hizmete ile alakalı olduğunu dinleyin. Gerekli dinlemeleri yaptıktan sonra ilk olarak “5” tuşuna basın. Karşımıza gelen seçenekler içerisinden tekrardan “5” tuşuna basarak ardından da “0” tuşuna basın. 
  • Yukarıda belirttiğimiz tuş kombinasyonlarını yaptıktan sonra doğrudan müşteri hizmetlerine bağlanacaksınız. Ancak; bu aşamada da bir süre sıra bekleyebilirsiniz. Telefon bankacılığı için sizinle beraber eş zamanlı arayan birçok kişi sarıya alınacağından dolayı bu aşamada bir süre beklemeden kalabilirsiniz. 

Eğer telefonunuza kapatırsanız tüm bu süreç ile yeniden uğraşmanız gerekecektir. Bu nedenle müşteri hizmetlerine bağlanmadan kesinlikle telefonu kapatmamanızı öneririz.

Denizbank POS Destek Hattına Nasıl Bağlanılır?

Denizbank, kendisinden hizmet alan üye işyerlerine özel olarak hizmet vermektedir. Denizbank POS destek sistemi ile haftanın 7 günü 24 saat boyunca POS cihazınız ile ilgili merak ettiğiniz tüm konular hakkında bilgi ve destek alabilirsiniz. Denizbank POS destek hattına nasıl bağlanır konusundaki bilgiler ise şu şekildedir; 

444 0 802 telefon numarası üzerinden Denizbank POS destek hattına ulaşabilirsiniz. Bu telefon numarası üzerinden POS cihazı ile ilgili arıza kaydı oluşturabilir, POS cihazı ile ilgili aklınıza gelen her türlü sorun ve öneriyi dile getirebilirsiniz. Bu telefon numarası üzerinden arıza kaydı alan Denizbank teknik personellerin anında yönlendirerek üye işyerlerinin sorunlarına çözüm üretmektedir.

Çağrı Merkezi Çalışma Saatleri Nelerdir?

Denizbank, şubeleri üzerinden sadece mesai saatleri içerisinde hizmet vermektedir. Fakat; çağrı merkezi üzerinden destek almak isteyen kişiler için hizmet haftanın 7 günü 24 saat boyunca verilmektedir. Mesai saatleri dışında yaşanılan sorunlar için müşteri hizmetleri kanalını kullanabilir, sorunlarınızı müşteri hizmetlerine iletebilirsiniz.

Denizbank Müşteri Hizmetleri ile İlgili Önemli Bilgiler

Önemli Bilgiler
Denizbank çağrı merkezi hakkında önemli bilgiler

Denizbank müşteri hizmetleri ile ilgili bu bölüme kadar birçok ayrıntıdan bahsettik. Müşteri hizmetleri üzerinden ne gibi hizmetler alabileceğinizi, müşteri hizmetlerine nasıl hızlı bir şekilde bağlanabileceğinizden bahsettik. Bu aşamada ise müşteri hizmetleri ile ilgili bazı önemli detaylara girmek istiyoruz.

Öncelikle müşteri hizmetleri için 444 0 800 ve 0850 222 0 800 dışında hiçbir telefon numarası ile bağlantı kurmayın. Son zamanlarda sosyal medya ağları içerisinde Denizbank’ın sahte internet sitesi ile ilgili reklamlar yayınlandığını gözlemledik. Sahte internet sitesi ve telefon numarası üzerinden yapacağınız işlemlerde mağdur olabilme ihtimaliniz oldukça yüksektir.

ÖNERİ: Denizbank kredi başvurunuz onaylanmadıysa, sizler için hazırlamış olduğumuz Kredi Puanı Düşük Olanlara Kredi Veren Bankalar adlı yazımızı mutlaka okuyun.

Yorumlar (Yok)

Cevap Verin