Çalışmayan Ev Hanımları Konut Kredisi Alabilir mi?

Bankalar, günümüzde hemen hemen herkese kredi verebilecek kampanyalar oluşturmaktadır. Gerek ekonomik sorunlarını gidermek gerekse bir mülk satın almak isteyen birçok ev hanımı nakit para ihtiyacını banka kredileri ile sağlamaya çalışıyor. Son yıllarda birçok ev hanımı, konut kredisi alıp alamayacağını merak ediyor. Bizler de bu konu üzerine yaptığımız araştırmalarda çalışmayan ev hanımları konut kredisi alabilir mi? Sorusuna yanıt vermeye çalışacağız.

Çalışmayan Ev Hanımları Kredi Çekebilir mi?

Son zamanlarda birçok bankanın çalışmayan ev hanımları için konut kredisi vermeye başladıklarını görüyoruz. Bankalar, ev hanımlarının yaptıkları kredi başvuruları sırasında belirli bir gelire sahip olmalarından ötürü ince eleyip sık dokudukları görülüyor.

2018 yılında alınan kararlar doğrultusunda herhangi bir belgelenebilir gelire sahip olmayan kişilerin de kredi başvurusu yapmaları için kararlar alınmıştır. Bu kararlar doğrultusunda gerekli şartları taşıyan herkes gelir belgesi sunmadan rahatlıkla istediği kredi türünden faydalanabilmektedir. Ev hanımları da bu kategori içerisinde yer almakta olup gerekli şartları taşımaları durumunda rahatlıkla konut kredisi çekebilirler.

Çalışmayan Ev Hanımları Konut Kredisine Nasıl Başvurabilir?

Çalışmayan Ev Hanımları Konut Kredisine Nasıl Başvurabilir?
Ev Hanımları Konut Kredisine Nasıl Başvurabilir?

Çalışmayan ev hanımları konut kredisine başvurabilmeleri için bazı şartları yerine getirmeleri gerekiyor. Bankaların ev hanımları üzerinde aramış olduğu şartlardan bazıları şu şekilde listele ne bilir; 

Sicil Notu: Banka kredilerinde başvuran her bireyin ilk olarak kredi sicil notlarına bakılmaktadır. Geçmiş yıllarda bankacılık işlemleri hakkında ipuçları veren sicil notu, kredi çekip çekilemeyeceğine karar veren en büyük etmenler arasında yer alıyor. Eğer sicil notunuz belirlenen şartların altında ise gelir belgesiz herhangi bir şekilde kredi çekemezsiniz. 

İpotek: Eğer üzerinizde herhangi bir taşınamaz mal var ise bunun ipotek olarak bankaya göstermeniz durumunda rahat bir şekilde konut kredisi çekebilirsiniz. Ev hanımlarının ipotek göstererek konut kredisi çekme olasılığı oldukça yüksektir. 

Ek Gelir Beyanatı: Bankalar geçmiş yıllarda belgelenebilir bir gelire sahip olmayan kişilere herhangi bir şekilde kredi vermemekteydi. Ev hanımlarının bir gelire sahip olmamasından ötürü yaptıkları kredi başvurularında kendilerinden ek gelir beyanatı istenebilir. Bu durumda anne ya da baba vasıtasıyla herhangi bir şekilde emekli aylığı gibi bir yan geliriniz varsa bunu sunabilirsiniz. 

Kefil: Konut kredilerinde çekilmek istenen tutar yüksek olmasından dolayı bankalar ev hanımlarından kefil isteyebilmektedir. Kefil olarak göstereceğiniz kişinin sicil notu iyi olup düzenli bir gelire sahip olması gerekiyor. Kefil olmadan da kredi çekebilirsiniz. Ancak; kefil göstermeniz, çekebileceğiniz kredi tutarında artış meydana getirecektir. 

Çalışmayan ev hanımlarının doğrudan konut kredisi çekmesi imkansızdır. Belirli bir gelire sahip olmamalarından ötürü sadece ihtiyaç kredisi gibi düşük tutarda kredi veren bankalar, konut kredisi gibi yüksek tutarlı krediler için ev hanımlarından bazı özel istekler talep etmektedir. İpotek göstermeden, ek gelir beyanı sunulmadan yüksek tutarlı konut kredisi çekebilmeniz mümkün değildir.

Hangi Şartlar Aranmaktadır?

Yazımızın bu bölümüne kadar çalışmayan ev hanımları konut kredisi alabilir mi hakkında birtakım bilgiler vermeye çalıştık. Hangi durumlarda ev hanımlarına kredi verildiğini, ne gibi şartlar arandığından bahsetmeye çalıştık. Genel olarak ülkemizde ev hanımlarına konut kredisi veren bankalar aramış olduğu şartları listeleyecek olursak; 

  • Ek gelir 
  • İpotek 
  • Emekli aylığı 
  • Finansal varlık 
  • Kefil 

Belgelenebilir bir gelire sahip olan kişilere dahi zor kredi veren bankalar ev hanımları için oldukça özel prosedürler uygulanmaktadır. Bankalar, ev hanımlarının kredi başvuruları için aynı anda hem ipotek hem kefil hem ek gelir hem de finansal varlık talep edebilir.

Özellikle ev hanımlarının üzerine kayıtlı bir ev varsa ve bu evden kira geliri elde ediliyorsa; bu gelir gösterilerek konut kredisi rahat bir şekilde çekilebilir. Başvuruda bulunacak ev hanımının sicil notu da bu bağlamda oldukça önemli olduğunu belirtmek isteriz.

İPUCU: Kredi puanınız düşük olmasından dolayı birçok banka size kredi vermeyebilir. Bundan dolayı sizler için hazırlamış olduğumuz Kredi Puanı Düşük Olanlara Kredi Veren Bankalar adlı konumuzu incelemenizi tavsiye ederiz.

Ev Hanımlarına Konut Kredisi Veren Bankalar

Gerekli şartları taşıyan ev hanımları konut kredisi veren bankaların hangisi olduğunu da merak ediyor. İlk olarak Ziraat Bankası ile başlayan bu sürece zaman içerisinde birçok banka dahil oldu.

Şu anda 10’a yakın bankanın ev hanımlarına yönelik konut kredisi paketi geliştirdiğini görmekteyiz. 

Ziraat Bankası Ev Hanımlarına Konut Kredisi

Ev hanımlarına 120 ay vadeli olacak şekilde konut kredisi veren ilk banka Ziraat Bankası olmuştur. Başvuruları hem şube üzerinden hem de internet bankacılığı üzerinden alan Ziraat Bankası, başvurular sırasında ipotek ya da ek gelir isteyebilmektedir.

Ziraat Bankası ev hanımlarına konut kredisi kampanyaları ile ara ara sizleri mutlu etmektedir. Bunun için Ziraat Bankasının konut kredileri sayfasını buradan inceleyebilirsiniz.

Aktif Bank Ev Hanımlarına Kredi 

Aktif Bank Ev Hanımlarına Kredi
AktifBank Ev Hanımlarına Konut Kredisi

Birçok banka gibi Aktif Bank ev hanımlarına konut kredisi sağlayan bankalar arasında. Araştırma sonucu edindiğimiz bilgiler de, en kolay konut kredisi veren bankalar arasında yer alıyor. Tabii diğer bankalara göre faiz oranları biraz yüksek olabilir.

Son yıllarda büyük bir yükseliş kazanan Aktif Bank, ev hanımlarına yönelik konut kredisi veren bankalar arasında ilk sıralarda yer alıyor. İhtiyaç kredisi ve taşıt kredisi için herhangi bir şekilde kefil ya da gelir belgesi talep etmeyen Aktif Bank, konut kredisi için ev hanımlarından kefil ya da ipotek talep edebilmektedir. Aktif Bank’ın internet sitesi üzerinden ev hanımlarına yönelik konut kredisi ile ilgili detaylara ulaşabilirsiniz.

BİLGİ: Çoğu kredi başvurularınızı Aktif Bank kuruluşu olan N Kolay Kredi ile yapıyorsunuz. Eğer N Kolay Kredi hakkında bir bilginiz yoksa, araştırma konumuz olan N Kolay Kredi ile Kredi Çekmek Güvenli mi? yazımızı incelemenizi öneririz.

TEB Ev Hanımlarına Konut Kredisi Kampanyaları

Türk Ekonomi Bankası, CEPTETEB üzerinden ev hanımlarına oldukça kolay bir şekilde konut kredisi verebiliyor. 120 ay vadeli olabilecek şekilde verilen konut kredisi için bir miktar teminat ya da ipotek talep göstermeniz gerekebilir. TEB bankasının dijital şubesi olan CEPTETEB üzerinden rahat bir şekilde konut kredisine başvuruda bulunabilirsiniz. 

Odeabank Çalışmayan Ev Hanımlarına Kredi 

Başta ev hanımları olmak üzere belgelenebilir bir gelire sahip olmayan herkese kredi veren Odeabank, uygun kredi faiz oranına sahip olmasından ötürü tercih ediliyor. Kredi başvurularını internet şubesi üzerinden alan Odeabank, bu sayede oldukça fazla müşteri elde edebilmiş durumda. 

Türkiye İş Bankası 

Türkiye İş Bankası ev hanımlarına konut kredisi veren bankalar arasında yer alıyor. Konut kredisi ile beraber, ihtiyaç ve taşıt kredisi veren İş Bankası, hangi kredi türü olursa olsun ev hanımlarından bir miktar ipotek ya da kefil talebinde bulunuyor. Çevrenizde bulunan en yakın Türkiye İş Bankası şubelerine giderek konut kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz. 

QNB Finansbank – Enpara 

Türkiye’nin ilk dijital bankası olan Enpara, ev hanımlarına konut kredisi vererek büyük bir ilke imza attı. 120 ay vadeli olacak şekilde verilen konut kredisinin tutarı gösterilecek ipotek tutarına göre değişiklik göstermektedir.

Dijital olarak başvuru yapabiliyorsunuz. Rekabet edilebilir faiz oranları olduğundan dolayı çalışmayan ev hanımlarına konut kredisi veren bankalar arasına Enpara’yı da dahil ediyoruz. Başvuruyu qnbfinansbank.enpara.com adresi üzerinden yapabilir yada internet bankacılığına girerek kolayca başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Yorumlar (Yok)

Cevap Verin