Bütün Bankaların EFT Saatleri 2019 (GÜNCEL EFT ÜCRETLERİ)

Bankalar arası para transferi son yıllarda giderek artmaya başlamıştır. Başta kurumsal banka hesaplarından olmak üzere birçok kişi bireysel hesapları üzerinden para transfer akışı sağlıyor. Bu yazımız içerisinde bütün bankaların EFT saatleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Bankalar arası yapılan para transfer işlemleri elbette belirli bir prosedür dahilinde yapılıyor. Havale işlemi; aynı banka içerisinde yer alan 2 hesabın birbirleri arasında yapmış olduğu para transferidir. 24 saat yapılabilen bu işlem sadece bankanın kendi müşteri arasında yapılabilmektedir. EFT ise 2 farklı banka müşterisinin birbirleri arasında yaptığı para transfer işlemidir.

Kişiler, EFT veya Havale yapacağı zaman alınmış olan ücretler bankadan bankaya değişkenlik gösterebiliyor. Yazının devamında güncel eft ücretleri hakkında da bilgiler vereye çalışacağız.

EFT Nedir ve Nasıl Yapılır?

EFT Nedir ve Nasıl Yapılır?
EFT nedir ve nasıl yapılır?

EFT ise; farklı 2 banka müşterisinin birbirlerine yapmış olduğu para transfer işlemidir. Açılımı Elektronik Fon Transferi olan EFT belirli kurallar bütünü ile yapılabilmektedir. EFT yapacak kişiler, bu işlemi sadece mesai saatleri içerisinde yapabilmektedir. A bankası müşterisi, B bankasında yer alan farklı bir kişiye para göndermek istediğinde bu işlemi EFT protokolüne göre yapmaktadır.

Mesai saatleri içerisinde yapılan bu işlemler için bazı bankalar işlem ücreti alırken bazı bankaların ise işlem ücreti almadığını görüyoruz. Yazımızın devamında tüm bankaların güncel EFT saatleri hakkında bilgiler vereceğiz. Havale işlemi bankanın kendi kontrolünde olurken EFT işlemi Merkez Bankası kontrolünde yapılmaktadır. Bu nedenle işlemler tamamen mesai saatleri içerisinde yapılmaktadır.

EFT Açılış ve Kapanış Saatleri Nedir? 

EFT’nin artık farklı iki banka arasında uygulanan bir işlem olduğunu dile getirdik. Havale 24 saat boyunca aktif olmasına karşın EFT’nin belirli saat aralığında yapıldığı görülmekte. Her bankanın EFT için belirlemiş olduğu açılış ve kapanış saatinin farklı olduğunu görüyoruz. Bazı bankalar mesai açılışına 08:30’da başlarken bazı bankaların 09:00’da kapı açılışı yaptığını görüyoruz.

Bankaların mesai başlangıcı EFT’nin de başlamış olduğunu gösterir. Kapanış konusunda bazı bankalar 16:45’ı baz alırken bazı bankalar 17:00 ve 17:15’i baz almaktadır. EFT kapanış saati de bankaların kapanış saati ile son bulmaktadır.

Tüm Bankaların Güncel EFT Ücretleri ve Saati

Tüm Bankaların Güncel EFT Ücretleri ve Saati
2019 Güncel EFT ücretleri ve saatleri

EFT ile ilgili bir takım bilgi edinen kişiler, tüm bankaların güncel EFT ücretleri ve saati konusunda da bilgi arayışına girmekteler. EFT özel bir hizmete girmesinden dolayı bankalar vermiş olduğu bu hizmet karşılığında müşterilerinden bir miktar hizmet bedeli talep etmekte. Bu ücretler EFT’nin yapıldığı platforma göre değişiklik gösterebilmektedir. Şube, ATM, internet ve mobil bankacılık üzerinden yapılan EFT talimatlarında farklı ücretler ile karşılaşabilmek mümkündür.

Güncel EFT ücretleri ve saatleri;

BankalarEFT SaatleriEFT Ücretleri
Ziraat Bankası08:30 – 17:004.50 TL
Vakıfbank09:00 – 17:153.50 TL
Halkbank08:00 – 16:303.33 TL
Kuvey Türk09:00 – 17:20Ücretsiz
Yapı Kredi09:00 – 16:456.75 TL
Akbank EFT09:00 – 17:006.75 TL
Finansbank09:00 – 17:156.25 TL
ENPARA EFT09:00 – 17:30Ücretsiz
Garanti Bankası09:00 – 17:156.75 TL
ING Bank08:30 – 17:156.75 TL
Şekerbank09:00 – 17:205.50 TL
Albaraka Türk09:00 – 17:15Ücretsiz
Türkiye Finans09:00 – 17:154 TL
Türkiye İş Bankası09:00 – 17:006.50 TL
Denizbank08:30 – 17:006 TL
OdeaBank08:30 – 17:004.90 TL
HSBC09:00 – 17:155 TL
Burgan Bank09:00 – 16:305 TL
Fibabanka09:00 – 17:003 TL
TEB09:00 – 17:152 TL
Anadolu Bank08:00 – 17:004 TL
Alternatif Bank08:00 – 17:004 TL
Vakıf Katılım09:00 – 17:15Ücretsiz
Tekstilbank (ICBC)08:30 – 17:003 TL

Yukarıda eklemiş olduğumuz tabloda tüm bankaların güncel EFT ücretleri ve saatleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Liste içerisinden çalıştığınız banka ya da bankaların EFT için ne kadar ücret talep ettiğini, EFT’yi en son saat kaça kadar gönderebildiğini gözlemleyebilirsiniz. Yukarıda bulunan listede EFT ücretleri, sadece İnternet Bankacılığı üzerinden yapılan ücretler olduğunu bilmenizi isteriz.

ÖNERİ: Kuvey Türk, internet bankacılığı üzerinden yapılan Havale ve EFT işlemlerinde herhangi bir ücret almıyor yani ücretsiz. Siz de Kuveyt Türk müşterisi olmak istiyorsanız, sizler için hazırladığımız Kuveyt Türk Sağlam Kart Hakkında Tüm Bilgiler adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Hafta Sonu ve Resmi Tatillerde EFT Yapılır mı?

Hafta sonu ve resmi tatillerde EFT yapılıp yapılmadığı da merak ediliyor. Farklı 2 banka arasında yapılan bu para transferi işlemi hafta sonu ve resmi tatillerde yapılabilmektedir. Ancak bu konuda dikkat edilmesi gereken bir şey var; EFT sadece Merkez Bankasının mesai saatleri içerisinde yapılmaktadır.

Hafta sonu ve resmi tatillerde verilen EFT işlemleri talimat verildikten sonraki ilk iş günü hesaplara aktarılmaktadır. Örneğin; 19 Mayıs 2019 Pazar günü resmi tatildir. Bugün verilen EFT talimatı 20 Mayıs 2019 günü mesai saatleri içerisinde hesaplara aktarılmaktadır. EFT talimatı gönderen kişi eğer istemesi durumunda vermiş olduğu bu talimatı iptal ettirebilir.

Yanlış Yapılan EFT Nasıl İptal Edilir?

Yanlış Yapılan EFT Nasıl İptal Edilir?
Yanlış yapılan EFT nasıl iptal edilir?

EFT yaptıktan sonra IBAN numarasının yanlış olduğunu gördüğünüzde iptal işlemi yapabilmeniz mümkündür.  Yanlış yapılan EFT nasıl iptal edilir kısmı için birtakım işlemler yapmanız gerekiyor. EFT işleminin iptal edilebilmesi için öncelikle bu talimatın ilgili banka genel müdürlüğü tarafından onaylanmaması gerekiyor.

İnternet ve mobil bankacılığı kullanan kişiler, İşlemler bölümü içerisinde EFT hareketlerini görebiliyorsa bu bölüm üzerinden iptal emri verebilir. EFT emri, mesai saatleri dışında olmasından dolayı iptal işlemi için mesai saatine kadar vaktiniz bulunmaktadır. İnternet bankacılığı ve mobil bankacılık üzerinden işlem yapamıyorsanız acilen bankanızın müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeniz gerekiyor.

Eğer gönderilerin tutar karşı tarafın hesabına geçmedi ise iptal işlemi anında uygulanabilmektedir. Para gönderimi yaparken IBAN numarasını yanlış girmeniz durumunda banka EFT talimatını otomatik olarak iptal ederek ilgili tutarı hesabınıza yansıtacaktır. Eğer EFT işlemi mesai saatleri içerisinde işleme alınmış ve tutar karşı hesaba geçmişse artık bu işlemin geri dönüşü yoktur. Banka ile iletişime geçerek parayı yanlış hesaba gönderdiğinize dair dilekçe göndermeniz gerekiyor.

EFT Yaptıktan Sonra Gecikme Neden Olur?

EFT; farklı 2 banka arasında yapılan para transfer işlemidir. İki farklı banka arasındaki para transferine aracılık eden kurum ise Merkez Bankasıdır. Havale işlemlerinde Merkez Bankasından onay alınmasına gerek olmazken EFT işlemlerinde kesin olarak alınması gerekiyor. Gün içerisinde yapılan EFT işlemleri, Merkez Bankası tarafından sıraya alınarak onaylandığı için bir gecikme işlemi olabilir. 

Bununla birlikte yüksek tutarda gönderilen ücretlerin de EFT emirlerinde de gecikme olabilmektedir. Özellikle ev, arsa, otomobil gibi satışların ödemesi EFT yolu ile gönderen kişiler, paranın birkaç saat sonra hesaplarına düştüğünü görebilirler. Yüksek tutarlı EFT işlemlerinde bankadan resmi bir onay yazısı da istemektedir. Gerekli onaylar verildiğinde EFT hesaplara düşmektedir.

Yorumlar (Yok)

Cevap Verin