Akbank POS Destek Hattı (Hata Kodları)

Akbank, Türkiye’nin en iyi bankaları arasında yer alıyor. Geçtiğimiz yıl kuruluşunun 70. yılını kutlayan Akbank hem bireysel hem de kurumsal müşterileri tarafından fazlaca tercih ediliyor. Müşteri memnuniyetine oldukça fazla önem veren Akbank, her geçen gün üye işyeri sayısı artırmaya devam ediyor. Akbank ile çalışan üye işyerleri, kullanmış oldukları POS cihazları ile ilgili sorun yaşadıklarında yetkili bir kişi arayışına giriyor. Akbank POS Destek Hattı, bu bağlamda oldukça önemli olup üye işyerlerinin tek destekçisidir. Bu sistem hakkında merak edilen tüm ayrıntılar;

Akbank POS Destek Numarası

Akbank ile anlaşmalı ola üye işyerleri, POS kullanımı sırasında meydana gelen en ufak bir sorunda dahi destek sisteminden yardım alabilirler. POS sisteminde yaşanılan sorunların çözümü için özel bir ekip kuran Akbank, destek sistemini haftanın 7 günü 24 saat boyunca aktif tutmaktadır.

Akbank POS Destek Numarası;

  • 444 28 28
  • 0 850 222 28 28

Numaraları üzerinden Akbank POS Destek Hattı ile iletişime geçebilirsiniz. Bu numaralar dışında Akbank’ın üye işyerlerine destek verdiği herhangi bir numara bulunmamaktadır.

TAVSİYE: Akbank POS Destek Hattı yazımızdan sonra Akbank Müşteri Hizmetleri (Hızlı Bağlanma Yöntemi) adlı yazımıza da göz atmanızı isteriz.

Akbank POS Hata Kodları ve Çözümleri

Akbank POS Hata Kodları ve Çözümleri
Akbank POS Hata Kodları ve Çözümleri

Akbank POS cihazını ilk kez kullanan üye işyerleri, karşılaştıkları hataların ne anlama geldiğini merak ediyor. Her sorunda Akbank POS Destek Hattıile iletişime geçmek yerine bu kodların anlamını öğrenirseniz daha hızlı çözümler üretebilirsiniz.

Red – Onaylanmadı (Hata Kodu 5)

Bu hata kodu ilgili banka kartı ya da kredi kartında bir sorun olması durumunda verilmektedir. Kart sahibi, bu hatayı aldıktan sonra bankası ile görüşerek sorunun çözümü hakkında destek almalıdır. Bazı durumlarda şifrenin hatalı girilmesi veya yetersiz bakiye durumunda da bu hata alınabilmektedir.

Bankanız İle İletişime Geçin (Hata Kodu 85)

POS cihazının bu hatayı vermesi çoğu zaman anlamlandırılamaz. Bu hata çoğunlukla ilgili kredi kartı ya da banka kartının POS cihazı ile iletişim kuramamasından dolayıdır. Bu hata alındıktan sonra bir süre daha beklenmeli, ardından yeniden denenmelidir. Eğer sorun devam edecek olursa POS destek hattı ile iletişime geçilmelidir.

Terminal Kapalı (Hata Kodu 315)

POS cihazı kullanmakta acemi olabilirsiniz. Aldığınız hataların ne anlama geldiğini bilmiyorsanız müşterinize karşı mahcup hale düşebilirsiniz. Terminal kapalı hatası hatasının ana sebebi; kullanmış olduğunuz POS cihazın kapalı durumda olduğunun bir göstergesidir. Bu hatanın tek çözüm kaynağı Akbank POS Destek Hattı ile iletişime geçmektir.

Eski Bakiye Hata (Hata Kodu 1009)

Bu hata daha çok gün içerisinde yapılan işlemlerden dolayıdır. Eğer gün içerisinde iade tutarlarınız toplam satış tutarınızı geçerse bu hata meydana gelir. Çözümü ise yine pos destek hattı üzerinden sağlanabilir.

Red Yiginno Hata ( Hata Kodu 1124)

Bu hata kodu daha çok gün sonu alınması gereken raporun alınmaması durumunda verilir. Bununla beraber cihaz parametresinin güncel olmaması durumunda da Red Yiginno hatası verilmektedir. Hatayı çözümlemek için “Menü” üzerinden “Parametre İşlemleri” kısmına giriş yapınız. Burada karşınıza çıkacak “Parametre Güncelleme” kısmına girerek hatayı çözebilirsiniz.

Kayıp POS Hata (Hata Kodu 1200)

Bu hata kodunun da temeli pos cihazının kapalı olmasından dolayıdır. Müşteri hizmetleri ya da Pos destek hattı ile iletişime geçerek bu sorun hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Parametre Yüklenemedi (Hata Kodu 1255)

Pos cihazının parametresinin güncellenmemesinden dolayı bu hata alınmaktadır. Red Yiginno hatasında olduğu gibi “Menü” üzerinden “Parametre İşlemleri” kısmına giriş yapınız. Burada karşınıza çıkacak “Parametre Güncelleme” kısmına girerek hatayı çözebilirsiniz.

Taksit Yetki Hatası (Hata Kodu 1407)

Eğer ilk defa POS cihazı kullanıyorsanız bu hatanın ne anlama geldiğini bilemeyebilirsiniz. Bu hata, sahip olduğunuz işyerinin taksit yapma yetkisine sahip olmadığını gösterir. Akbank ile iletişime geçerek bu sorunun ortadan kalması ile görüşebilirsiniz.

Yasaklı BBIN (Hata Kodu 1428)

Pos cihazında bu hatayı aldığınızda sorunun müşteri kaynaklı olduğunu bilmelisiniz. İlgili kredi ya da banka kartının kullanıma kapalı olduğunu gösteren bu hatanın çözümü müşterinin banka ile görüşmesi ile sağlanabilir.

Yukarıda hata kodlarını ezbere bildiğiniz sürece müşteriler ile daha sağlıklı iletişim kurabilirsiniz. Liste dışında yer alan hata kodların çözümünü ise Akbank POS Destek Hattı üzerinden öğrenebilirsiniz.

Yorumlar (Yok)

Cevap Verin