5 Yıl Ödemesiz Hayvancılık Kredisi Başvuru ve Şartları

Tarım ve Orman Bakanlığı, son yıllarda genç girişimciler başta olmak üzere mevcut hayvan yetiştiricilerini desteklemek adına bir dizi kredi paketini hayata geçirmiş durumda. Sizlere bu yazımızda, 5 yıl ödemesiz hayvancılık kredisi başvuru ve şartları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Köye dönüş kredisi, genç girişimci hibe destek kredisi, hayvancılık kredisi gibi destek paketleri, hayvan yetiştiriciliği yapan birçok kişinin ekonomik sorunlarına çare olmakta. 5 yıl ödemesiz hayvancılık kredisi başvuru ve şartları hakkındaki bilgiler;

Hayvancılık Kredisine Nasıl Başvurulur?

Hayvancılık Kredisine Nasıl Başvurulur?
Hayvancılık Kredisine Başvurmak

Ziraat Bankası, Şekerbank, QNB Finansbank, Vakıfbank ülkemizde hayvancılık kredisi veren bankalar arasında yer alıyor. Yazımızın devam bölümünde hayvancılık kredisine nasıl başvurulur ve aramış olduğu şartları dile getirdik. Hayvancılık kredisi konusunda başvurular belirttiğimiz bankaların şubeleri üzerinden yapılmaktadır. Yukarıda belirttiğimiz bankaların en yakın şubesine giderek başvuruyu elden yapabilirsiniz.

5 Yıl Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi Şartları Nelerdir?

5 yıl geri ödemesiz hayvancılık kredisi almak isteyen kişiler için bankaların aramış olduğu şartlar hakkında bilgi vermek istiyoruz;

 • Kredi başvurusu bizzat işletme sahipleri tarafından yapılmalıdır.
 • Hayvancılık kredisinden yararlanmak isteyen kişilerin KKB notunun yerinde olması gerekiyor.
 • Bankalar, yüksek bedelli kredi başvurularında teminat, ipotek istemektedir. Başvurudan önce bu belgeler kesinlikle hazır hale getirilmelidir.
 • Hayvancılık kredisi ile hayvan almak isteyen kişilerin hayvanları bakabilecekleri mandıra, ağıl, ahır gibi alanları hazır olmalıdır.

Hayvancılık kredisi veren bankalar bölümünde bankaların kredi verirken aramış olduğu şartlar hakkında bilgiler vermeye çalıştık.

Hayvancılık Kredisi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Hayvancılık kredisi için gerekli olan bazı evraklar bulunmaktadır. Bu evraklar;

 • 30.000 TL hibe kredisinden faydalanmak isteyen kişilerin sadece nüfus cüzdan fotokopisi hazırlamaları yeterlidir.
 • Yeşil karta sahip olup hayvancılık alanına girecek kişilerin SGK üzerinden 60-C-1 adlı belgeyi hazırlamaları gerekiyor.
 • Damızlık birliği, süt üreticileri birliğine kayıt belgesi
 • Tapu belgesi ya da arazi kira sözleşmesi
 • Nüfus cüzdan fotokopisi
 • İkametgah belgesi

Hayvancılık Kredisi Veren Bankalar

Hayvancılık yapmak isteyen ya da hayvancılık ile uğraşan kişiler, ekonomik alanda yaşadıkları maddi sorunları banka kredileri ile çözebilirler.

Hayvancılık kredisi veren bankalar ile ilgili bilgi vermek istiyoruz;

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi
Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi Başvurusu

Ziraat Bankası hayvancılık ile geçimini sağlayan kişilere büyük oranda destek olmaktadır. Oldukça fazla kredi çeşitliliği bulunan Ziraat Bankası hayvancılık kredisi detayları;

 • Büyükbaş besicilik kredisi
 • Küçükbaş hayvancılık kredisi
 • Damızlık kombine ve etçi sığır yetiştiriciliği
 • Arıcılık kredisi
 • Damızlık düve yetiştiriciliği
 • Büyükbaş hayvan kredisi
 • Damızlık süt sığırcılığı kredisi

Ziraat Bankası üzerinden büyükbaş hayvancılık kredisi almak isteyen kişiler, çektikleri kredi tutarına bağlı olarak 10 ile 50 adet arasında hayvan almaları gerekiyor. Çekilen kredi hayvan alımları ile beraber mandıra yapımı, balya makinesi, yem hazırlama ünitesi, süt sağım ünitesi gibi alanlarda da kullanılabilmektedir.

Küçükbaş koyun yetiştiriciliğinde ise en az 50 adet koyun satın alınması gerekiyor. Keçi yetiştiriciliğinde 25 adet yapılması gereken alımlarda yeni bir işletme kurma şartı aranmaktadır. Büyükbaş hayvan kredisinde olduğu gibi küçükbaş hayvan kredisinde de hayvan alımları haricinde kalan tutar mandıra yapımı, süt sağım ünitesi, yem hazırlama ünitesi gibi alanlarda da kullanılabilmektedir.

Kanatlı hayvanlar için kredi çekmek isteyenler ise; eğer kredi etlik piliç yetiştiriciliğinde kullanılacaksa alınacak tavuk adeti 10.000 adet olmalıdır. Yumurta tavuğu yetiştiriciliği için 7.500 adet tavuk alması gereken yetiştiriciler ördek ve bıldırcın yetiştiriciliğinde 2.500 adet hayvan almaları gerekmektedir.

Arıcılık alanında kredi çekmek isteyen kişiler için özel bir şart aranmaktadır. Bu krediden faydalanmak isteyen kişilerin arıcılık kayıt sistemine kayıtlı en az 50 adet arı kovanı bulunması gerekiyor. Bununla birlikte arı kovan sayısını da 50 adede yükseltmek isteyen kişilerde Ziraat Bankası Arıcılık kredisine başvuruda bulunabilirler.

BİLGİ: Ziraat Bankası hayvancılık kredisi hakkındaki bilgilere, Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri ile iletişime geçerek daha detaylı öğrenebilirsiniz.

Şekerbank Hayvancılık Kredisi

Şekerbank
Şekerbank Hayvancılık Kredisi Başvurusu

Hayvancılık sektörüne en büyük destek veren kuruluşlar arasında Şekerbank ilk sırada yer almaktadır. Tamamen hayvancılık sektörüne özel olarak geliştirilen kredi paketleri, girişimcilerin iyi bir başlangıç yapmalarına katkı sağlıyor. Şekerbank hayvancılık kredisi hakkında bilgi verecek olursak;

Süt hayvancılığı yapmak isteyen kişilere destek olan Şekerbank hayvan alımı ile beraber barınak yapımı, süt sağım ünitesi, depolama ve soğutma tankı gibi alanlarda da destek olmaktadır. Şekerbank; yapılacak tüm masrafların sadece %75’lik tutarına kredi çıkarmaktadır.

Süt hayvancılığı alanında olduğu gibi besi hayvancılığı alanında da Şekerbank’ın kredi verdiğini görüyoruz. Bu kredi türünde de hayvan alımı ile beraber yem deposu, gübre çukuru, yem hazırlama ünitesi gibi harcamaların %75’lik kısmına kredi verilmektedir. Şekerbank’ın hayvancılık kredisinde aramış olduğu şartlar;

 • Şekerbank, hayvancılık kredisinin geri ödeme planını 60 aya vade üzerinden oluşturmaktadır. Yetiştiriciler, istemeleri durumunda ödemeleri yılda 1 olacak şekilde yapabilirler.
 • Besi hayvancılığı kredisinde geri ödeme planı 18 ay vade üzerinden yapılmaktadır.
 • Kredi ile alınacak hayvanlar kesinlikle Türkvet kayıt sistemine kayıtlı olması gerekmektedir. Bununla beraber damızlık hayvanların da damızlık belgesine sahip olması gerekiyor.

QNB Finansbank Hayvancılık Kredisi

QNB Finansbank Hayvancılık Kredisi
QNB Finansbank Hayvancılık Kredisi Başvurusu

QNB Finansbank, hayvancılık alanında faaliyet göstermek isteyen her bireye maddi olarak destek sunmaktadır. QNB Finansbank hayvancılık kredisi detayları şu şekildedir;

Süt hayvancılığı yapmak isteyen kişiler için özel kredi seçeneği sunan QNB Finansbank işletme maliyetinin %85’ini karşılamaktadır. Alınan krediler için 24 ay vade seçeneği sunan QNB Finansbank ödemeler için oldukça esnek planlar uyguluyor. Kişiler, istemeleri durumunda ödemeleri aylık, 3 aylık ve 6 aylık olacak şekilde tahsil etmektedir. İstenilen bilgi ve evraklar ise;

 • Nüfus cüdan fotokopisi
 • Hayvan varlığı listesi
 • Damızlık birliği ya da süt üreticileri birliğine ait üyelik belgesi
 • İşletme izin belgesi

Besicilik kredisi ise hayvan alımlarının yanı sıra işletme kurulum giderleri için de QNB Finansbank’ın kredi verdiğini görüyoruz. Eğer ipotek gösterilir ise çekilen kredi için 120 aya kadar vade uygulatmak mümkündür. Ödemelerde ise aylık, 6 aylık ve 12 aylık opsiyoneller mevcuttur.

Vakıfbank Hayvancılık Kredisi

Vakıfbank Hayvancılık Kredisi
Vakıfbank Hayvancılık Kredi Başvurusu

Vakıfbank başta büyükbaş hayvancılığı olmak üzere küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, kümes hayvancılığı gibi birçok alanda yetiştiricilere destek olmaktadır. Hayvan satın alımları ile beraber işletme kurulumları için de Vakıfbank’ın kredi verdiğini görüyoruz. Vakıfbank hayvancılık kredisi verirken aramış olduğu şartlar şu şekildedir;

 • Vakıfbank, kredi çekilecek hayvan türüne göre kişilerden kayıt belgesi istemektedir.
 • Nüfus cüzdan fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Tapu fotokopisi
 • Arazi kira sözleşmesi talep edilen belgeler arasında yer almaktadır.

Faizsiz Hayvan Kredisi Caiz mi?

Kredi konusunda birçok İslam alimi birbirinden farklı yorumlarda bulunmaktadır. Burada ise sizlere faizsiz hayvancılık kredisi caiz mi sorusunu detaylandıracağız. Kimi alim kredinin haram olduğunu belirtirken kimi alim ise kredi kullanımının dinen bir sakıncasının bulunmadığını belirtir. Faizsiz hayvan kredisi kullanmak isteyen birçok kişi bu kredi türünün dinen caiz olup olmadığını merak etmektedir.

Devlet; ülkenin ihtiyaç duyduğu alanlarda yatırım yapmak isteyen vatandaşlarına bir takım teşvik ve hibeler vermektedir. Bu krediler yerinde ve doğru zamanda kullanıldığında ülke çıkarlarına da katkı sağlamaktadır. Devlet vermiş olduğu bu destekler karşısında herhangi bir menfaat beklemez. Bir kişiye verdiği borç geri aldığı değer ile eşittir. 

Aklınızda birçok soru işareti bulunduğunu biliyoruz. Devlet ya da bankalar tarafından verilen faizsiz hayvan kredisi almanın dinen herhangi bir sakıncası yoktur. Sonuçta iş kurmak için girilen bu yolda belirli bir miktar sermaye ihtiyacınız olacaktır.

Devlet dışında doğrudan bankalardan yüksek kredi faizli krediler çekmek yerine bu kanalı kullanmanız hem size hem de devlete sürdürülebilir bir gelir sağlayacaktır. 

Hayvancılık Kredisine Devletin Desteği Var mı?

Tarım ve Orman Bakanlığı ülkemizde hayvancılık ile ilgili her türlü konuda üreticilere destek vermektedir. Özellikle üreticilerin ve çiftçilerin ayakta kalabilmesi ile sorumlu olan bu banka gerekli gördüğü durumlar için özel tedbir alma hakkında sahiptir. Bu tedbirler genel olarak devlet destekleri ve banka kredileridir.

Her il ve ilçe merkezlerinde yer alan Tarım ve Orman Müdürlükleri üzerinden hayvan üreticilerine birçok destek verilmektedir. Bu destekler çoğunlukla hibe kredi olurken geri ödemesiz ve faizsiz kredi şeklinde de olabilmektedir.

Özellikle son 10 yıl içerisinde hayvan yetiştiricilerine birçok destek paketi sunulmuştur. Üreticilerde bulunan her hayvan başına destekleme parası verilmiş, yeni hayvanlar almaları için hibe ve hayvan kredileri sağlanmıştır.

Devlet; bankalar ile iletişime geçerek kredi faiz oranlarının düşürülmesini sağlayarak ekonomik sıkıntı yaşamalarının önüne geçmiştir. Özellikle genç girişimcilere önem veren devlet; hayvancılık alanında bir iş kurmak isteyen kişilere 30.000 TL hibe kredi ya da 100.000 TL faizsiz hayvan kredisi vermektedir.

Bu alanda KOSGEB’in de büyük destekleri bulunmakta. Eğer yeni kurulacak bir işletmeyseniz ve girişimci desteği arıyorsanız, KOSGEB hibe kredileri araştırmanızı öneririz. KOSGEB’in hangi sektörlere desteklerde bulunduğunu görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

ÖNERİ: KOSGEB, devlet desteği veren çok önemli bir kurumdur. Sıfır faiz kosgeb kredileri hakkında bilgi almak için sizler için hazırlamış olduğumuz konuyu inceleyebilirsiniz.

5 Yıl Ödemesiz Hayvancılık Kredisi Alacaklara Önemli İpuçları

Önemli İpuçları
Hayvancılık Kredisi Hakkında Önemli İpuçları

Tarım ve hayvancılık konusunda Türkiye’nin ihtiyaçları halen devam etmektedir. Bu alanda bir iş kurmak isteyen kişilere devletin birçok imkan sunduğunu dile getirmiştik. 5 yıl ödemesiz kredi alacaklara önemli ipuçları verecek olursak;

 • Projenizin başarılı olup olamayacağı ile ilgili bilgiler alın. Bu konuda Tarım ve Orman İlçe Müdürlükleri size yardımcı olacaktır.
 • Uzun yıllardır büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiren kişiler ile görüşün.
 • Bulunduğunuz şehirde bulunan hayvan çiftliklerini gezin. Projenizde yer alan eksiklikleri buralardan tespit ederek ilave edin.
 • Tarım Ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) genç girişimciler için hayvan satın alma hibesi veriyor. Bu kurum ile de iletişime geçerek projeniz için ek finansman elde edebilirsiniz.
 • Ziraat Bankası şubesine giderek bireysel müşteri danışmanı ile görüşün. Aktif olarak sunulan hayvancılık kredilerini inceleyerek faiz oranları hakkında bilgi alın.
 • Eğer Ziraat Bankası ve KOSGEB isteklerinize çare olmuyorsa farklı banka arayışlarına girin.
 • Son olarak ise şundan bahsedebiliriz; KOSGEB canlı hayvanlar için herhangi bir şekilde destek sunmuyor.

Yorumlar (Yok)

Cevap Verin